Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi határozza meg egy urántömbb...

Brain Storming kérdése:

Mi határozza meg egy urántömbben, hogy melyik atommag bomlik le?

Figyelt kérdés
A kérdésem arra vonatkozik, hogy ismert-e az a "mechanizmus", ami biztosítja v. meghatározza a radioaktív bomlás ütemét; v. mi határozza meg (az anyagi minőségen kívül természetesen) a felezési időt?

2013. okt. 16. 11:07
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
62%
ha nem éri külső hatás (pl. egy másik bomlásból származó neutron), akkor teljesen véletlen, hogy mikor bomlik el egy atom.
2013. okt. 16. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 anonim ***** válasza:
100%
A háttérben kvantummechanikai hatások állnak, jelenleg is vizsgálat alatt áll a jelenség hátterének pontos feltérképezése. Egyelőre annyit tudunk, hogy teljességgel véletlenszerűen történik a fisszió egy adott atommagot vizsgálva, de nagy részecskemennyiség esetén nagyon pontosan meghatározható felezési idővel történik a bomlás. Vagyis egy adott hasadóanyagról nagy pontossággal meg lehet mondani, hogy mennyi idő múlva bomlik el a fele anyagmennyiség, de hogy az anyagban kijelölt egy bizonyos atom mikor fog elbomlani, az teljességgel megjósolhatatlan. Ennek hátterében állnak kvantummechanikai hatások, jelenségek, amelyek jelenleg is kutatás alatt állnak.
2013. okt. 16. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/43 Wadmalac ***** válasza:
52%
Színtiszta statisztika. Az átlagos energiaszint állandó, de lokálisan vannak fluktuációk. Valahol, a mi meghatározási képességeink szempontjából nézve teljesen randomban valahol az átlagos energiaszinttől kiugróan eltérő energiájú atom "beindul". Persze általánosan nem ez a helyzet, néminemű radioaktivitás, háttérsugárzás jelen van mindenhol, az innen származó külső, "kóbor" neutron is lehet a beindító.
2013. okt. 16. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 anonim ***** válasza:
82%

1-es és 2-es: összevissza keveritek a radioaktív bomlás és a maghasadás fogalmát. A kettő nagyon nem ugyanaz. A radioaktív bomlás pl. teljesen spontán történik, amire 1-es gondol, hogy neutronnal kiváltható, az a hasadás. Persze más reakciók is kiválthatók mindenféle részecskékkel való bombázással, de azokat nem radioaktív bomlásnak hívjuk.


2es ugyanakkor jól írta le a dolog lényegét. Teljesen véletlenszerű a dolog. 1 db radioaktív atommagról nem tudjuk megmondani, hogy mikor fog elbomlani, azt viszont meg tudjuk mondani, hogy mekkora valószínűséggel bomlik el T időn belül. Ez adja aztán a - csak nagyon sok atommagra értelmezhető - felezési idő fogalmát.


A felezési idő minden egyes izotóp saját tulajdonsága. Van itt egy szép térkép róla:

[link]

Az értéke tág határok között, mikroszekundumos tartománytól a milliárd évekig terjed.

Az ábrán van egy vékony fekete csík, ott laknak a stabil atommagok. Az a jellemző, hogy minél távolabb mész ettől a vonaltól, annál rövidebb lesz a felezési idő. Aztán az ólomnál nehezebb magoknál már mindenféle furcsaságok vannak, pl. ott van az a piros sziget, (épp az urán és a körülötte levők) ahol majdnem stabil, több millió, illetve milliárd éves felezési idővel rendelkező atommagok vannak.


Ezek, amennyire tudom, mind mérési adatok. Úgy tudom, nem létezik olyan képlet, amivel pusztán a magban levő protonok és neutronok számából ki lehetne számolni a felezési időt.

2013. okt. 16. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/43 anonim ***** válasza:

#4: A térkép is érdekes, de a magyarázatod még inkább!

"Az ábrán van egy vékony fekete csík, ott laknak a stabil atommagok. Az a jellemző, hogy minél távolabb mész ettől a vonaltól, annál rövidebb lesz a felezési idő"

Az ábrán pont fordítva van! Jobb szélen, messze a fekete csíktól: milliárd évek!

Bal szélen, a vonalon, töredék mp-ek.

És mintha az ábra nem tartalmazná azokat, amik nem "illenek" bele, pl:

40K : 1,3*10^9év

115In: 6*10^14 év

216Po: 0,158 s

214Po: 1,6*10-4 s

212Po: 3*10-7 s

2013. okt. 16. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/43 A kérdező kommentje:

OK, talán pontosabban kellett volna fogalmaznom... :)


Nyilvánvaló, hogy a kérdésem talán eleve rossz, mivel egy uránhoz mérhetően hosszú felezési idejű elemnél nemigen lehet "közvetlen mérést" végezni, mivel a bomlás valószínűsége akár egy adott atomcsoportnál is eléggé csekély, pontos méréseket pedig gondolom igen precízen kell vizsgálni, aminek a feltételeit nem biztos, h ennyire csekély valószínűség kedvéért érdemes fenntartani.


(Pl. tudom, h a protonnak is tulajdonítanak bomlási időt, lásd: [link] de ezt spontán módon "elcsípni" tündérmese kategória :D )


.... És akkor itt jönne a pontosítás: Értem én, h az atommag bonyolult struktúra, bár gondolom inkább a mérete miatt és az összetartó erők miatt tartjuk annak, de nehezen tudom elképzelni, hogy egy annyira jól feltérképezett dolognak az okát, mint pl a bomlási sorokban leírt, pontosan meghatározott felezési idők, stb. annyival elintéznék, h "statisztikus, véletlenszerű jelenség" .....


Értem, h bizonyos események bekövetkezését csak statisztikusan lehet megjósolni, de attól még ismerhetjük az adott esemény lefolyásának a menetét. A kérdésem tehát módosítanám arra, hogy a "véletlenszerű és statisztikus" kijelentés mellett végeztek-e ezt a kérdést vizsgáló kísérleteket, még ha különösebb eredmény nélkül is?


... És nem ér lerázni a sötét anyagra, vagy a kvantum távolhatásra való hivatkozással... XD

2013. okt. 17. 01:13
 7/43 anonim ***** válasza:
100%

A bomlás azokra az atommagokra jellemző, amik valamilyen szempontból nincsenek egyensúlyban, pl viszonylagos neutronfeleslegük (negatív béta bomlás) vagy protonfeleslegük (pozitív béta bomlás). Van még pár fajta.


Ilyenkor a bomlás előbb-utóbb bekövetkezik, a bekövetkezés valószínűségének időbeli eloszlása (amiből a felezési idő következik) pedig az atom attribútuma.

2013. okt. 17. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/43 anonim ***** válasza:

#5: Nem az Z=N fekete vonalra gondoltam, hanem a feketével jelölt stabil izotópok alkotta, enyhén felfele kunkorodó vonalra.


A K-40: 19 proton, 21 neutron. Ott van az ábrán, és piros.

Az is szépen látszik, hogy Z=43-nál (technécium) nincsenek feketék., mint ahogy a technécium a legkisebb rendszámú elem, aminek nincs stabil izotópja. Szerintem az ábra korrekt, csak valamit félreértettél.

2013. okt. 17. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 anonim ***** válasza:
100%

A közvetlen mérésnek sincs akadálya. Gondolj csak bele, 1 g U-238 2,5E+21 db atomot tartalmaz. Végeztem egy gyors számítást, 1 másodperc alatt ennek a 4,92E-18 szorosa bomlik el, az annyi mint 12400 db bomlás másodpercenként. Ezt megfelelő méréstechnikával simán meg lehet mérni.


Szóval hiába, hogy nagyon hosszú a felezési idő, az atomok olyan kicsik, és annyira sokan vannak, hogy még így is, jelentős számú bomlás zajlik le viszonylag kis mennyiségű anyagban is.


A kérdésed második felére, hogy mi zajlik le az atommagon belül pont akkor, amikor a bomlás történik, nem tudok válaszolni. Szerintem, ha vannak is erre modellek, nem nagyon tudjuk ellenőrizni őket, hiszen nem "látunk" bele az atommagba, csak az onnan kijövő sugárzást tudjuk mérni. De biztos vannak itt olyanok, akik jártasabbak nálam a modern magfizikában, majd ők kijavítanak.

2013. okt. 17. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/43 A kérdező kommentje:

# 7


OK, értem, hiszen a sugárzó anyagok bomlanak, méghozzá meglepően kiszámíthatóan, ergo adott idő alatt pontosan megmondható, h mekkora mennyiség bomlik le. A kérdésem azonban arra vonatkozik, hogy tkp mi határozza meg, h egy adott atommag "miért vár annyit", (bevallom, ez elég hülyén és antropomorfikusan hangzik! :D ) hogy elbomoljon.


Visszapörgetve a kérdést az uránra: egy urántömbben mi határozza meg, hogy egy uránatommag pl. ebben a pillanatban sugároz, míg a másik pl. több milliárd év múlva... vagyis, ha már az uránnál tartunk, akkor a kérdés úgy is szigorodhat, hogy mi okozza azt, h egy adott urántömbben a magok fele kb 4,5 milliárd évig biztosan stabil marad, míg a másik fele sugároz?

2013. okt. 17. 14:11
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!