Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Speciális relativitáselmélet,...

Speciális relativitáselmélet, már megint mit rontottam el?

Figyelt kérdés

A fény az minden inerciarendszerben fénysebességgel megy. Viszont én valahogy ellentmondásra jutottam:


Vegyünk két fénysugarat, és nézzük meg két inerciarendszerből a haladásukat:


1. Az x-tengellyel 60°-ot bezárólag, és rá (x-tengelyre) merőlegesen indulnak a fénysugarak. Az első esetben a pont koordinátái, ahol a fénysugár van: c*t/2 és c*t*(gyök3)/2. A második fénysugárnál ezek 0, és c*t.


2. Mi az x tengely mentén megyünk c/2 sebességgel.

Az első fénysugár rendben van: az első koordináta 0, a második megegyezik (y'=y), c*t*(gyök3)/2. t'=t*(gyök3)/2, így a sebessége c.

Viszont mivel y'=y, így a második fénysugár második koordinátája c*t, plusz még van egy első koordinátája [c*t/2-nél kisebb, de az a lényeg, hogy van (sőt, nem is kell)], így a pitagorasz-tételből jön, hogy az origótól több mint c*t utat tett meg, ráadásul t'=(gyök3)/2 idő alatt. Ami nagyobb, mint 2*(gyök3)/3*c sebességet jelent.


Hol a hiba?



2013. okt. 17. 15:25
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Te mit értesz forgó mozgás alatt? A valóságban biztos nem létezik ilyen fogalom vagy hogy gondoltad?
2013. okt. 19. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
Körhinta, ahol nem elhanyagolható a kerületi sebesség például.
2013. okt. 20. 00:29
 13/14 Tom Benko ***** válasza:
Az nem inerciarendszer, úgyhogy egészen érdekesen viseledik. Javaslom mondjuk Hraskó Péter könyvét olvasmánynak.
2013. okt. 20. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

Egy dolog még érdekelne, hogy jó ez a bizonyítás? Nekem túl egyszerűnek tűnik.

http://www.youtube.com/watch?v=hW7DW9NIO9M

Mert az 1+v^2/2c^2 szerintem kerekített érték.

2013. okt. 20. 22:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!