Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudom, ez egy elég homályos...

Tudom, ez egy elég homályos téma, de érdekel: ha a világűr tágul, de előtte praktikusan a semmi (nem) volt, akkor hova tágul? Meg mihez képest? Ha a tér a világűrrel együtt keletkezett, akkor hogy tágulhat?

Figyelt kérdés

Kicsit elvont, tudom, de ahogy így elképzelem a folyamatot, valahogy nem stimmel teljesen. Max úgy lenne értelme, hogy a tér az van, és akkor azon belül tágulnak az anyagi dolgok, részecskék, ilyenek. De hogy van(nincs) a semmi, és azon belül tágul a valami az úgy elég fura, nem?

Van, aki erre valamilyen megközelítőleg érthető, normális, tudományosan megalapozott véleményt tud mondani? Igen, tisztában vagyok vele, hogy a legprofibb fizikusok se tudják ezt, de kíváncsi vagyok, kinek mennyire fér ez meg a fejében, ha elképzeli.


Előre is köszönöm! :)


2013. okt. 27. 18:58
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem magyarázat, csak analógia, ami esetleg segít megértened:


Képzelj el egy játékprogramot, ami egy térképen játszódik. (Mondjuk valami stratégiai játék). De ez egy olyan térkép, aminek minden része folyamatosan növekszik. A rajta lévő elemek (emberek, tankok, házak stb) nem növekednek, csak alattuk a térkép. El tudod ezt így képzelni? Ha igen, akkor tedd fel magadnak a kérdést: Miben növekszik ez a térkép?


Ugyanígy lehet elképzelni a tér tágulását is. A térkép körül sincs semmi, nem kell legyen, egyszerűen csak növekszik a semmiben, mert így van megírva a program.

2013. okt. 27. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

De azokban a játékokban (már ha olyanra gondoltam, amilyenre te is) a térkép úgy növekszik, ahogy szépen lassan egyre több részét fedezik fel. Ott van az, csak még nem látta a játékos, aki arrafelé járkál- ergo, a tér létezik, csak szép lassanként tölti ki a táguló anyag. Legalábbis, én így értettem, amit mondtál. Szólj, ha tévedtem, kérlek!

Mindenesetre köszönöm a választ! :)

2013. okt. 27. 19:44
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezt nagyon nehéz elképzelni. A tudósok sem értik, hogy miért növekedhet a tér. Éppen ezért egy rakás teóriát gyártottak erre. Ezek közül a legelfogadottabb a bránok elmélete.

Az elmélet a következő:

A bránok egy "térben" vannak, de az a tér több dimenziós mint a mi terünk. Az elmélet kimondja azt is, hogy a mi univerzumunk azért jött létre, mert a bránok feltúrták azt a teret amiben vannak.

...

Nos: Tudom, hogy a fenti elmélet egy rakás zagyvaságnak tűnik, talán azért mert én sem értem nagyon.

2013. okt. 27. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem így értettem. nem létezik olyan játék (vagy legalább is én nem tudok róla), amiről írtam. Azért mondtam, hogy képzeld el. Ha el tudod képzelni, akkor azt is el fogod tudni képzelni, hogy hogyan tágul a tér.


tehát egy olyan térképre gondoltam, amiben a térkép minden része folyamatosan nő (de csak a térkép, nem maguk a rajta lévő dolgok). Tehát azt látod, hogy ott vannak rajt a házak, emberek, és ezek folyamatosan egyre messzebb kerülnek egymástól, mert az a térképelem, amin vannak, növekszik. Nem tudom szemléletesebben mondani.

2013. okt. 27. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
74%
"Na de - kérdezheti a fundi - mi okozta az Ősrobbanást?! Mi volt előtte?! Ezekre a kérdésekre próbál választ adni az úgynevezett M-elmélet. Eszerint a Nagy Bumm azért volt, mert összeütközött két úgynevezett "brán". A bránok, amiket akár "világsíkoknak" is nevezhetünk, olyan valamik, amik egy a mienkénél sokkal több dimenziós térben vannak. Az ütközés során legalább az egyik (de valószínűleg mindkettő) brán felgyűrődött, hogy úgy mondjam egy bizonyos pontján e gyűrődés miatt "megsűrűsödött a tér". No most ez a gyűrődés azóta is folyamatosan egyre inkább "kisimul", ezt érzékeljük mi úgy, mint a Világ tágulását. Az ütközés során a gyűrődésen kívül lehet, hogy egyéb folyamatok is történtek, ezeket jelenleg is vizsgálja a tudomány. Ennek a sokdimenziós térnek, amiben a mi háromdimenziós világunk "lebeg", s amit nyugodtan nevezhetünk hipertérnek is, ennek legalább 11 dimenziója van. Ezt alátámasztani látszanak bizonyos szubatomi vizsgálódások és kísérletek is. Úgy is fogalmazhatok óvatosan, hogy ezt mintha alátámasztani látszanának bizonyos kísérletek."
2013. okt. 27. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tom Benko ***** válasza:
Nem jól gondolkodsz. Itt belülről nézzük a dolgokat, és azt látjuk, hogy a legtöbb dolog tőlünk távolodik. Ezt úgy értelmezhetjük, hogy a világegyetem tágul.
2013. okt. 28. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!