Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Házi feladathoz kérek segítség...

Richárd 70 kérdése:

Házi feladathoz kérek segítséget a fiam 8. osztályos kémia feladatához. Aki tud szépen kérem segítsen. Kérdés: 80 gr kalcium hány gr. Sóval lép reakcióba? És 12 gr. Magnézium hány gr. Sóval lép reakcióba? Kérik az egyenletet és a számítást is.

Figyelt kérdés
Nagyon köszönöm előre is.
2013. nov. 2. 11:35
 1/3 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy sóval (nátrium-kloriddal=NaCl) reagálnak a fémek? Nem lehet, hogy sósavval (hidrogén-kloriddal=HCl)? Ha mégis valóban sóval (NaCl) reagálnak, akkor csak az első esetben történik reakció, mivel a kalcium standardpotenciálja negatívabb a sóban lévő nátriumnál, ezért redukálja azt, és kalcium-klorid és nátrium keletkezik, viszont a magnézium standardpotenciálja pozitívabb a nátriumnál, így ott nem történik reakció. Egyenlet: Ca + 2 NaCl -> CaCl2 + 2 Na. Ebből következik, hogy 1 mol Ca 2 mol sóval lép reakcióba, és a tömegeket ebből tudjuk kiszámítani. A kalcium moláris tömege 40 g/mol. Ezt a periódusos rendszerből lehet kiolvasni. A só moláris tömege szintén a periódusos rendszerből adódik: össze kell adni a sót alkotó nátrium és klór moláris tömegét vagyis a NaCl moláris tömege: 23+35,5=58,5 g/mol. Az anyagmennyiségeket pedig úgy lehet kiszámolni, hogy a tömeget elosztjuk a moláris tömeggel, vagyis n=m/M ahol n az anyagmennyiség (mól), m a tömeg és M a periódusos rendszerből kikeresett moláris tömeg. Vagyis ezt a képletet alkalmazva a kalciumra: n=80g/40g/mol=2mol. És mivel 1 mol kalcium 2 mol sóval reagál, ezért 2 mol kalcium 2*2=4 mol sóval reagál. Ennek tömege (ugyanez a képlet csak tömegre átrendezve: m=n*M) m=4mol*58,5=234g. Vagyis ez a válasz a kérdésre, 234 g sóval reagál, amennyiben ez volt a feladat. De nézd meg azért, mert lehet sósavval reagál, és nem sóval.
2013. nov. 2. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Hálás vagyok a fáradozásért, de tényleg sósavval mind a két példa. Szépen kérem ezzel tudna segíteni, sósavval kiszámolni?
2013. nov. 2. 18:08
 3/3 anonim ***** válasza:

Ca+2HCl=CaCl2+H2 Magnéziummal ugyan ez.

A számítás lényege, hogy 1 mol kalcium 2 mol sósavval reagál (ez kiolvasható az egyenletből) Tehát szűkség van a két anyag molekulatömegére. M(Ca)= 40g/mol M(HCl)=M(H)+M(Cl)=36,5g/mol (periódusos rendszerből)

1, Kalcium mólszáma: n(Ca)=m(Ca)/M(Ca) (n a mólszám, m a tömeg) Behelyettesítünk az egyenletbe, kapunk x-et (nem fogom kiszámolni, legalább ennyit dolgozzon a válaszért)

2, Sósav mólszáma: Visszautalva az elejére kétszer annyi sósav kell, mint kalcium. Ez thát 2x.

3, Sósav tömege: m(HCl)=n(HCl)*M(HCl) Behelyettesíteni és kész az eredmény.

2013. nov. 2. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!