Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az alábbi egyszerű fizikai...

Mi az alábbi egyszerű fizikai jelenségnek a magyarázata?

Figyelt kérdés
Mi az oka annak, hogy egy ház emeleti szintjén - pontosan 5,2 m magasságban a talajszinthez viszonyítva - az utcában elhaladó járművek lámpái végigfutnak a falon a szoba ablakának formáját leképezve. Mint tudjuk, az autók lámpái fénycsóvájának van egy bizonyos behatárolt szöge, például azért is, hogy ne vakítsa el a szembejövőket. Ebbe a szögbe viszont nem eshet bele az 5, 2 m magasság. Viszont ahhoz, hogy a mennyezethez közeli részen (5,2 m magasan) egy élesen körvonalazott területen végighúzódjon a falon egy autó lámpájának a fénye, szerintem reflektorra kapcsolva kellene elmenni a ház előtt. Tudni kell még, hogy a ház telekhatáros, az út szélén van (3,5 m-re az úttól) és a szoba ablaka kb. 20 m-re van az út elejétől, ahol bekanyarodnak az autók az utcába, azzal pont szemben van. Ezen a 20 méteres szakaszon húzzák 5,2 m magasságban azt a bizonyos fénycsóvát az autók (az összes kocsi és nem reflektorral). Mi ennek a fizikai magyarázata és miért „képeződik le” az ablak formája és megy végig a falon? Gondolom, nagyon egyszerű lehet a válasz, kicsit buta vagyok fizikából.
2013. nov. 5. 17:58
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem csak annyi, hogy bár nem vakít el de elég messziről látszik az a tompított, de megnézheted te is az ablakból.

A másik magyarázat, hogy nincs elhúzva a függöny:)

2013. nov. 5. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ez nem fizikai magyarázat. De 5 m magasan nem vakíthat egy normális fényszóró, mert az 5 m magasság nem esik bele abba a bizonyos szögbe. Mint ahogyan a szemben jövő autók fénye sem vakít, mert kisebb a fénycsóva szöge. Sőt, maga a fényszög szerintem lefelé, a föld felé esik, vagy irányul, nem is felfelé... Így nyilván 5 m magasan sem vakíthat, elég nonszensz lenne :D Viszont akkor mitől van a tükröződés? Ez a fizika tantárgy része a dolognak.
2013. nov. 5. 18:49
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha kinézel, akkor látod hogy mi vakít.

(Szerintem a sötétben látod csak vakítónak.)

2013. nov. 5. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem az a kérdés, vagy a lényeg, hogy vakít-e vagy sem, hanem, az, hogy hogyan tud "végigmenni" a falon, 5 m magasan az ablak formáját leképezve, illetve felvéve? Ez fizika, nem magánvélemény kérdése.
2013. nov. 5. 18:58
 5/7 A kérdező kommentje:
Minden lámpának van egy szórásszöge. Az autóknál ezt még állítani is lehet. A fő szempont az, hogy ne vakítsa a szemben lévőket se, így ez a szög meglehetősen kicsi, az 5 m nyilván soha nem eshet bele. Az a kérdés tehát, hogy a szórásszögön kívül eső területeken okozhat-e (erőteljes) visszatükröződést egy fényforrás. Úgy tudtam eddig, hogy nem, de biztosan van erre valamilyen tudományos magyarázat.
2013. nov. 5. 19:15
 6/7 anonim ***** válasza:
Szerintem a lámpák fénye vmilyen felületről szóródik, tükröződik. Azért csak az ablak mintáját látod a falon, mert a feléd érkező fény, csak az ablakon juthat be a szobába, így az "felveszi az alakját".
2013. nov. 5. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Tehát az ablaküveg tükrözné vissza a fényt a falra? Hogyan tud 5 m magasra feltükrözni egy autó lámpája, ha a szórás szöge alacsonyabban van? Arra gondolok, ha egy zseblámpával a ház felé világítok, annak is van egy szórása - ami megjelenik a falon egy kör formájában. Ha a házra irányítom a zseblámpát, akkor csak ott fog visszatükröződni, ahol annak a bizonyos körnek, ami a szórásszög, a hatósugara van. Ezek szerint az 5 méteres magasság valahogy mégis bele kell, hogy tartozzon az autók lámpájának a szórásszögébe, hatósugarába. Csak azt nem értem, hogy hogyan megy fel 5 m magasra a szórásszög, amikor - ha jól tudom - eleve nem irányul felfelé ez a szög :) Biztos valamit rosszul gondolok.
2013. nov. 5. 23:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!