Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nincs ellentmondás? (kémia)

Nincs ellentmondás? (kémia)

Figyelt kérdés

Alap feladatok minden szinten, de (talán) mégsem teljesen egyértelmű...


(1) Hány mól kloridion van 1mol AlCl3-ban?

A válasz triviális: 3mol.


(2) Hány mól hidrogén van 1mol durranógázban?

A válasz megint csak egyszerű: 2/3mol.


Ha külön-külön állapítom meg a két feladat megoldását, akkor fel se tűnne. De így egyszerre látva a két állítást, nincs ebben ellentmondás?

Az (1)-es kérdésre nem logikusabb lenne a 3/4mol Cl- válasznak?


Valahogy értem is, meg nem is a dolgot.



2013. dec. 10. 12:37
 1/10 anonim ***** válasza:
Én nem igen értek a kémiához, de talán azért tűnik ellentmondásnak, mert az elsőben iont, a másodikban meg (a hidrogénnel utalva) molekulát kérdez, abból viszont feleannyi van, mint a hidrogénionból, mivel előbbi H2, utóbbi H.
2013. dec. 10. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
A második válasz hibás. 1 mol durranógáz = 1 mol oxigén + 2 mol hidrogén atom.
2013. dec. 10. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Attól függ hogyan értelmezzük az 1 mól durranógázt. Ha 1 mól vízből létrejött (3 mól durranógáz) (tehát a bomlás előtti állapotot 1 mól) akkor 2 mól H2 keletkezik, viszont ha konkrétan 1 mól molekulamennyiségű durranógázt veszünk (tehát a bomlás utáni állapot 1 mól) akkor 2/3 mól H2 keletkezik.


Az i mól AlCl3 a bomlás előtti állapotra utal amiből bomlás után lesz 4 mólnyi ion, tehát a durranókázzal ekvivalens az lenne, hogy ennek az ionkeveréknek egy móljában mennyi Cl- van.

2013. dec. 10. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A kérdező tökéletes válaszokat adott a kérdésekre.

#2 válaszolónak pedig meg kellene tanulni a kémiát, mielőtt kémiai kérdéseket kommentel és szamárságokat ír.

Bármiből lehet molnyi mennyiséget venni, és az 6x12^23 db-ot jelent az adott tulajdonságú részecskéből.

Van molnyi mennyiségű elektron, van molnyi mennyiségű levegő, és van molnyi mennyiségű durranógáz.

Molnyi mennyiségű durranógáz is 6x10^23 db részecskét tartalmaz, melyeknek 1/3 része oxigén molekula 2/3 része pedig hidrogén molekula!

2013. dec. 10. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Elnézést, hogy egy alkalommal a 6x10^23 számot elírtam a komment közepén.
2013. dec. 10. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de a bizonytalanságom még mindig nem teljesen múlt el.

Nem külön-külön a két kijelentéssel van problémám, hanem valahogy a kettőt együtt látva nekem ellentmondás rejlik benne. Az egyikből nem következik (legalábbis közvetlenül és számomra) a másik, pedig mivel ugyan arról (vagyis 1 mólnyi mennyiségről, 6×10^23db entitásról) van szó, illene.

2013. dec. 10. 18:38
 7/10 A kérdező kommentje:
Tehát, ha H2-ből és O2-ből annyit veszek az 1mol durranógázhoz, hogy azok ÖSSZESEN 1 mólnyi anyagmennyiséget tegyenek ki (1/3mol O2 és 2/3 mol H2), akkor, ha az alumínium-klorid-ból kell 1 mólnyi mennyiséget venni, akkor nem annyi alumíniumiont és kloridiont kellene vennem (1:3 arányban persze), hogy azok ÖSSZESEN adjanak 1 mólnyi részecskét (vagyis 1/4mol Al-ion és 3/4mol Cl-)?
2013. dec. 10. 18:42
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Értem a problémát, valójában ez egy nagyon intelligens észrevétel.


Az okozza a zűrzavart, hogy az egyik egy vegyület, a másik egy keverék. Amikor veszek 1 mol alumínium-kloridot, akkor valójában 6*10^23 db AlCl3 molekulát tartok a kezemben. Mindegyik ilyen molekula 1db Al atomot és 3 db Cl atomot tartalmaz, tehát ha csak a kloridionokat nézem, abból bizony 3*6*10^23 darab van, vagyis 3 mol.


Ha 1 mol durranógázt veszek, az H2 és O2 gázok 2:1 arányú keveréke. A kulcsszó a keverék. Ha van 1 mol ilyen keverékem, akkor összesen (!) van 6*10^23 db gázmolekulám, melyek közül minden harmadik oxigén. Ezért lesz a válasz 2/3 mol hidrogén.


Tehát még egyszer összefoglalva: Ha egy vegyületből veszek 1 molt, akkor az alkotó atomokból több mol is lehet benne, mert én az egész molekulából vettem 1 molt. Keverék esetén, ha az egész keverékből vettem egy molt, akkor ez az összes mennyiségem, ezt kell két részre osztanom. Az AlCl3 esetében nem kellett 4 részre osztani azt az 1 molt, és 3:1 arányban szétosztani, mert az egyféle anyag.


Bonyolódik a helyzet, ha a két esetet egyszerre tárgyalom, tehát például veszek egy NaCl:AlCl3=2:1 molarányú keveréket. Na ha ebből a keverékből veszek 1 molt, akkor először szétdobom 2:1 arányban, és utána nézem meg a molekulán belüli fém:halogén arányokat.

2013. dec. 10. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Pontosan, mivel 1 mól AlCl3 azt jelenti hogy magából az AlCl3-ból (mint ionos vegyület) veszünk összesen 1 mólt, ami ha vízben feloldva szétbomlik Al3+-ra és Cl--ra az összesen 4 mólnyi ion.
2013. dec. 10. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nagyon hasznos volt! :)
2013. dec. 10. 18:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!