Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csillagászat. Hogyan értették,...

Csillagászat. Hogyan értették, hogy pulzárok közelednek a Föld felé?

Figyelt kérdés
Egy sci-fi sorozatban az egyik részben pulzárok közeledtek a Föld felé. Ezt hogy értették? A pulzárok a valóságban is mozognak, vagy arra az erős röntgensugárra gondoltak, amit kibocsátanak és a tengelyforgás miatt úgy érezzük, hogy pulzál az adott neutroncsillag körül? Úgy értem, ha a pulzár nem mozog, valahogy a Föld bekerülhetett egy ilyen röntgensugár útjába? Nagyon elméleti és sci-fi, csak érdekel, hogy van-e a valóságban arra lehetőség, hogy ilyen pulzárok okozzanak gondot a Földön. Sajnos a filmben nem tértek ki a pulzár jellegére és a probléma részleteire sem.
2014. jan. 6. 08:50
 1/5 anonim ***** válasza:

A kozmoszban aktív csillagok és passzív égitestek (bolygók) vannak, és sok sok törmelék. Ez mind mozog, ha ezt úgy értjük, hogy egy képzeletbeli koordináta-rendszerben a helye különböző időpillanatokban különböző.

A pulzár is csillag, csak mi valamilyen ok miatt változó intenzitású jeleket érzékelünk róla. És ez a csillag is a gravitáció törvényeinek engedelmeskedik, adott esetben a föld felé közeledik. De ez csak annyit jelent, hogy ha mondjuk ma mérjük az onnan érkező jeleket, és 10 év múlva ismét, akkor az adatokból - gyakran elég bonyolult számítások után - azt következtetjük, hogy a tőlünk mért távolsága csökkent.

Pulzárok meglehetősen messze vannak, és minden körülményt figyelembe véve (és mivel nem számoltam utána, nagyon óvatosan becsülve), a következő pár száz évben a legcsekélyebb gondot se okozzák. Mert esetleges későbbi szenzációs felfedezéseket inkább örömnek, mint gondnak tekintenék.

2014. jan. 6. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes, érthető magyarázatot!
2014. jan. 6. 11:49
 3/5 Csxeba ***** válasza:

- úgy tudom, hogy pulzár nincsen a Lokális Halmazban

- úgy tudom, hogy ami a Lokális Halmazon kívül van az minden gyorsulva távolodik tőlünk.

Akkor ez hogyan közeledhet mégis?

2014. jan. 6. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"...pulzárok közelednek a Föld felé"

Ahogy írták: az ismert pulzárok messze vannak, nem kell tőlük tartani.

De bármikor keletkezhet egy a galaxisunkban...

Annak a valószínűsége, hogy hozzánk közel keletkezzen, és felénk mutasson/pörögjön a tengelye - ekkor lenne veszélyes, - nagyon-nagyon kicsi.

2014. jan. 6. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Szecsői Tibor ***** válasza:

Kíváncsiságból: ez melyik sorozat?

Egyébként biztos van olyan pulzár, ami "közeledik" a Földhöz (érdmes utánanézni a sajátmozgás és radiális sebesség fogalmaknak, ezenkívül a Tejútrendszer kinematikájának-dinamikájának, ha valakit ezek a mozgások jobban érdekelnek). Ettől még persze nem veszélyes a Földre nézve semmilyen formában.

#3-nak abban biztos nincs igaza, hogy nincs pulzár a Lokális Csoportban, a Tejútrendszerben is van egy rahedli. "The closest known pulsar to Earth is "PSR J0108-1431". It lies in the direction of the constellation Cetus, at a distance of about 85 parsecs (or 280 light years)." (yahoo answers, de leellenőriztem). Ez a szomszéd :). Azt most hirtelen nem tudom, hogy van-e olyan galaxis(halmaz) a Lokális Csoporton kívül, ami közeledik hozzánk, de az első állítás tévessége miatt nem is számít most. Csxeba, szerintem a kvazárokkal keverheted, nem? Az valóban nincs a "közelben", de semmi köze a pulzárokhoz.

2014. jan. 9. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!