Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy tudom megállapítani hogy...

Hogy tudom megállapítani hogy egy atom milyen kötésű? (delokalizált, datív, dipólus-dipólus vagy diszperziós) hogyan lehet megkülönböztetni ezeket?

Figyelt kérdés
és még ma kéne, köszönöm !:)

2014. jan. 9. 15:36
 1/3 anonim ***** válasza:

EGY atomnak magában nincs semmilyen kötése.Ha ezt dogában így írod 0 pont.

Atomoknak,ionoknak,molekuláknak lehetnek első-másodrendű kötéseik.


Gondolom már ismered az elsőrendű kötéseket,de ha valakinek nem lenne tiszta és most tanulja leírom:


-kovalens:legerősebb elsőrendű kötés,létrejötte a közös elektronpár(ok) létrejöttének köszönhetőek (Pl.:gyémántban a C-C kötések,vagy mondjuk a Hmolekulában a H-H kötés)


-ionos kötés:Lényege hogy a két ellentétes töltésű ion között elekrosztatikus vonzás lép föl.(Pl.:NH4)


-Fémes kötés:Főleg fémeknél fordul elő (de vannak spéci kivételek ahol előfordul a fémes jelleg) ,lényege hogy a vegyértékelektronok delokalizáltakká válnak.


Na akkor most vegyük szemügyre a másodrendű kötéseket.Ezek sokkal gyengébbek mint az elsőrendűek.(az elsőrendűeknél a kötésenergia nagyjából 100-1000 KgJ/mol körül mozog,a másodrendűeknél 10-0,001 KgJ/mol körül)


Másodszor pedig ezeknél a kötéseknél az elektronszerkezet nem változik.


Diszperziós:ezt néha (bioszban) szokás Van der Wals kötésnek is hívni.Lényege hofy nagyon kis ideig egy apoláris molekula (jód) felvehet dipólusos jelleget (egyik oldal + másik -).Ekkor más molekulákkal lép igen gyenge kapcsolatba,és ez egy kötésként tanulmányozható.


Dipol-dipol kötés:Ennek lényege az hogy dipólusos (más néven poláris) molekulák közt létrejön az eltérő töltések miatt vonzás.Ilyen áll fönn például a NaCl,HCl molekulák között.


H-kötés,azaz hidrogén kötés(ezt kihagytad):Itt pedig hidrogént tartalmazó molekulákon van a hangsúly.A dolog szemléltetve a következő:Például legegyszerűbb eset a víz.Mikor a víz megfagy,a benne levő molekulák lelassulnak,végül megállnak,és rezgőmozgást végeznek.De nem akárhogy rendeződnek!

A hidrogénes oldalon (képzeld magad elé a H2O molekulát és érted) + töltés alakul ki,az O felöli oldalon meg -.

A többi H2O molekula úgy rendeződik hogy az ő 3-os oldaluk a másik -os oldalához legyen közel.

Remélem érthető.

Ezek lennének a másodrendű kötések.


Amit még írtál,az a datív kötés lenne.A datív kötés a kovalens kötések egy alfaja.

2014. jan. 9. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
köszöntem a választ.!:) és még annyit, hogy hogyan lehet úgy eldönteni egy vegyületről hogy az mondjuk delokalizált kötés vagy datív, úgy hogy nem írom fel a szerkezeti képletét? a fogalmát azt énis tudom, csak már gyakorlatban nem nagyon megy..
2014. jan. 9. 19:46
 3/3 anonim ***** válasza:

Aha!Tehát egy vegyületen belül keressük a delokalizált elektronokat!

Hát ezek trükkösek ugyanis például ott van a benzol molekula amit simán felírnál úgy szerkezeti képletben hogy minden szénatomhoz kapcsolódik egyszeres kötéssel egy hidrogén,és a további három kötés a következő féle képen nézne ki:egy kötéssel egy másik szénatomhoz,kettővel pedig szintén egy szénatomhoz.

Ám ez azt eredményezné hogy megnőtt két atom között a kötések száma=rövidült a kötéstávolság.Ez nem lehet,mert kimutatták (ne kérdezd hogyan) hogy a benzolmolekulában minden C atom ugyanolyan távol van.Tehát itt láthatjuk amint a szén 4. kötő elektronpárja delokalizálódik,és az összes datív kötést erősíti ezzel.


Hogy hogyan lehet megmondani azt nem tudom.Itt viszont láthatod a benzolos dolgot: [link]


Különben a datív kötések számát simán megmondod:egyszerűen csak megnézed a ligandumok számát és annyi ahány ligandum van (ligandum=a központi atomhoz kapcsolódó atomok.Pl.:metánnál 4 ligandum van)


Az ezután létrejövő kötések már csak a gyengébb pí kötések lehetnek.

2014. jan. 9. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!