Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sürgős! Valaki meg tudja...

Sürgős! Valaki meg tudja oldani ezek közül valamelyiket? (+kép)

Figyelt kérdés

Kémián vesszük a gázokat és Avogadro törvényéből is valamit, ha jól szűrtem le. (ki kellett hagynom egy hetet mert elkaptam egy nagyon durva vírust) Holnap írunk számításból ami összekapcsolódik a moláris tömeggel. Kerestem a könyvemben néhány példát, de egy szót sem értek. Valaki el tudja magyarázni az egyik példát? (nem házi feladat!!!) A válaszokat nagyon megköszönöm és örökké hálás leszek a válaszírónak, mivel holnap nagyon nem akarok egyest írni kémiából.

Itt a kép: [link]



2014. jan. 27. 19:51
 1/3 anonim ***** válasza:

Íme az alapok amiket tudnod kell:


1. Avogadro törvénye kimondja, hogy adott hőmérsékleten és nyomáson minden gáz ugyanakkora térfogatú függetlenül attól, hogy melyik ez a gáz. A térfogat ebben az esetben csak attól függ, mennyi gázom van.


2. Ebből mi következik? Az, hogy ha veszek x darab molekulát (ami a mol mértékegységgel adható meg), akkor abból egyértelműen következik hogy mekkora a térfogata.


3. Hőmérséklet- és nyomás értékekből rengetegféle van, de van néhány speciális, kitűntetett eset:


a) standard állapot: 25°C 1 atmoszféra, ekkor minden gáz 1 molja 24,5 dm3 térfogatú. Ezért std. állapotban a gázol 24,5dm3/mol moláris térfogattal jellemezhetőek.


b) normál állapot: 0°C és 1 atm. nyomás: ebben az állapotban minden gáz 1 molja 22,41 dm3 térfogatú, ezért a normálállapothoz tartozó moláris térfogat: 22,41 dm3/mol.


3. Egy számolási feladatban 2 dolgot kell tudnunk egy gázról, ekkor a 3. adat már számítható. Az első dolog amit mindig tudnunk kell, hogy melyik állapotban vagyunk. másik adat lehet a térfogat vagy az anyagmennyiség (mol). Példának nézzük az 1. feladatot amit kilinkeltél: 33 g CO2 gázunk van std. állapotban. Ez a gáz most grammban van megadva. De mivel tudjuk hogy a CO2 moláris tömege 44 g/mol, ezért 24,5 dm3 (ami 1 mol mert std. állapotban vagyunk) az éppen 44 gramm. Tehát egyenes aránnyal számíthatjuk hogy a 33g az hány dm3:


44 g (=1 mol) ---> 24,5 dm3

33 g ---> x dm3


Erre mondta a feladat megoldása, hogy x/24,5 = 33/44, mert ez éppen az az egyenlet amit az egyenes arányosság is leírt.


A 4. már bonyolultabb feladat. Tudjuk hogy 4 g vasunk van, lássuk az hány mol. n=m/M=4/56= 0,0714 mol. Az egyenlet szerint ugyanennyi H2 fejlődik. Ez std. állapotú gáz, tehát tudjuk róla hogy 1 mol az 24,5 dm3. Kérdés hogy ez a 0,0714 ez hány mol, amit szintén egyenes aránnyal számíthatunk:


1 mol ---> 24,5 dm3

0,0714 mol ---> x dm3


A többi feladat már ugyanilyen. Próbáld őket megoldani, és kérdezz ha valami nem megy, én egész éjjel itt leszek, majd időnként figyelem van-e kérdés :D

2014. jan. 27. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Komolyan mondom, mindjárt sírok örömömben, nem sok reményt fűztem a segítség megkapásához. Köszönööm~ Remélem később is tudok jönni.
2014. jan. 27. 20:39
 3/3 A kérdező kommentje:
Amúgy kedves válaszadó, küldesz nekem egy üzenetet gyakori kérdéseken? ^^
2014. jan. 28. 16:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!