Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A világúrba ha kimegyünk akár...

A világúrba ha kimegyünk akár éveket, tényleg nem öregszünk fizikailag?

Figyelt kérdés

Régebben volt egy mese ilyen tudományos ismeretterjesztő mese ahol az volt, hogy egy ikerpár egyik fele kiment az űrbe a másik meg itt maradt a földön.

Aki az űrbe ment szinte semmit sem öregedett a másik meg itt a földön megőszült, megöregedett, tényleg így van ez?



2014. jan. 28. 08:53
 1/10 A kérdező kommentje:

bocsánat, VILÁGŰR.

tudok helyesen írni csak félrenyomtam :)

2014. jan. 28. 08:54
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez az ún. ikerparadoxon. Az ikerpár világűrben utazó tagja nem azért nem öregedett meg, mert az űrben volt. Ott is telik az idő, ott is öregszik az ember. Azért volt fiatalabb a testvérénél, mert (a Földhöz képest) fénysebességhez közeli sebességgel utazott, ilyenkor pedig a Földön és az űrhajón másképp telik az idő.

Egyébként ha jól tudom, nem egészen ennyire egyszerű az ikerparadoxon megoldása, de valami hasonlóról van szó.

2014. jan. 28. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ehhez nagyon gyorsan kell menni és vissza is kell jönni!

A fénysebesség fele az még lassú hozzá.

Lesz különbség, csak kicsi.

Akkor lesz nagy különbség, ha már legalább a fénysebesség 90%-ával megy.

2014. jan. 28. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
0%
De ha az űrben kering, fénysebességgel, akkor is eltelik felette ugyn az az idő, ami az ikre felett itt a földön.Akkor miért maradna fiatalabb?Nem hiszek én ebben!Ha fiatalabb marad, az azért van, mert kíméletesebb életmódot élt az űrben,míg az ikre beleőszült a munkába idelent.
2014. jan. 28. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Aki az űrben száguld közel fénysebességgel, az nem öregszik olyan gyorsan, de csak a földiekhez képest. Az űrhajón ugyanúgy fog öregedni, ugyanannyi ideje lesz mindenre, mint a Földön maradt ikerpárjának. 50 év mindkettőnek 50 év lesz, nem lesznek ajándék éveik. Csak annyi történik, hogy az űrhajón az 50 év pl. 200 (vagy akármennyi) földi év alatt fog eltelni, de attól még nem fog 200 évet élni az űrhajós. Az ő idejében az ugyanúgy 50 év lesz.

Remélem érhetően írtam. :)

2014. jan. 28. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nézz utána a relativitás-elméletnek, konkrétan az idő lassulásának fénysebesség közelében.

A fizika attól függetlenül létezik, hogy elhiszed-e.


Teljesen más dolog, hogy a súlytalanság állapotában lassul-e az öregedés. Vannak erre utaló jelek, de ha létezik is ilyen hatás akkor sem olyan mértékű, hogy a hétköznapi életben jelentősége lenne.

Esetlegesen a súlytalanság késői öregségben lehet élet-hosszabbító hatású.

Elgyengült szívű öreg embernél biztosan előny, ha a szívnek nem kell a súlyerővel harcolni.

Viszont a hosszú idejű súlytalanság, akármennyire dolgoztatod az izmokat folyamatos testedzéssel, a csontok, izmok lassú leépüléséhez vezet.

Az meg nem éppen előny, ha az ember még a Földre akar lépni.

2014. jan. 28. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
88%

Az ikerparadoxon nem ennyire egyszerű. Semmi köze a súlytalansághoz, kíméletes élethez vagy ilyesmikhez. Pusztán fizika, relativitás. Röviden:


Ha valamihez képest mozogsz, akkor a te nézőpontodból saját magad számára lassabban telik az idő, mint annak a számára, amihez képest mozogsz. Minél jobban megközelíted a fénysebességet, annál nagyobb ez a hatás, hétköznapi életben észrevehetetlen, de mérhető és jelentps lehet (lásd: GPS). Ez igaz mindenre és a relatív mozgás iránya tökmindegy. Az is fontos, hogy ne keverjétek ezt össze a Doppler-effektussal.


Tehát ha egy igen gyors űrhajóval utazol el a Földről, akkor számodra az idő lassabban telik, mint a földi ikertestvéred számára. Ugyanakkor ez igaz a testvéredre is, az ő számára meg lassabban telik az idő, mint a te számodra (hiszen nincs különbség a között, hogy a Föld mozog az űrhajódhoz képest, vagy hogy az űrhajó mozog a Földhöz képest)! Ez a paradoxon lényege, hogy ha mindketten lassabban öregszenek a másikhoz képest, akkor miért lesz mégis öregebb a földi testvér, amikor a másik visszatér az űrhajóval.


A paradoxon feloldása abban rejlik, hogy eddig a speciális relativitás szabályait vettük figyelembe, amik csak inerciarendszerekben érvényesek. Azonban ha az űrhajó nem csak elmegy, hanem vissza is jön, akkor mindenképp gyorsulásnak van kitéve legalább a fordulónál (le kell lassulnia, majd visszafele fel kell gyorsulnia), a gyorsuló rendszer pedig nem inerciarendszer. A kölcsönös "lassabb öregedés" csak addig érvényes, amíg nem fordul vissza az űrhajó.


Ha egyszerűen próbáljuk elképzelni, hogy mi történik valójában, akkor képzeljük azt, hogy a forduló közben a földi testvérünk hirtelen megöregszik, aztán a visszaúton megint lassabban öregszik nálunk, csak addigra már eleve jóval öregebb. (itt még egyszer mondom, hogy nem az számít, hogy mit "látunk", ha utazás közben a Földet nézegetjük, mert a Doppler-effektus bezavar, hanem szépen a relativitás szerint számítgatjuk a tesónk relatív idejét).


A tévedés jogát fenntartom!


Ignoramus

2014. jan. 28. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
51%

Ez nagyon jó válasz volt, csak egy pontatlanság:

nem "saját magad számára lassabban telik az idő".

A saját időd mindig ugyanúgy telik: 40 év alatt egészen pontosan 40 évet fogsz öregedni, meg minden más is az űrhajódban.

Csak közben a környezeted esetleg öregszik 400 vagy 4000 évet.

2014. jan. 28. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
68%

#8: Köszi a pontosítást, én is így értettem, csak kicsit rosszul fogalmaztam.

Ig.

2014. jan. 28. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
48%

nem "saját magad számára lassabban telik az idő"

Hanem amihez képest mozogsz ott telik lassabban az idő a te inerciarendszeredből.

2014. jan. 28. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!