Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hélium és nitrogéngáz keveréké...

Hélium és nitrogéngáz keverékével állandó nyomáson Q=8000J hőt közlünk. A gázkeverék eközben W=3000J munkát végez. Mekkora a két összetevő százalékos aránya? Adjuk meg a százalékarányt tömegre és részecskeszámra egyaránt!

Figyelt kérdés

Valahogy mindig elakadok, nem tudok rájönni az első lépésre, annyira kevés konkrétumot ír a feladat.

Ötleteket szeretnék kérni, aki tudná a megoldás menetét, legyen szíves, írja le.

Előre is köszönöm!



2014. márc. 17. 18:57
 1/2 anonim ***** válasza:

Szép feladat, meg kell hagyni. Mivel én romániai vagyok, előzőleg letisztázom a jelöléseimet, hogy nel egyen gubanc, elég sok ilyen gondom volt már.

v1, v2: A He ill. N2 mólmennyiségei.

Cp1, Cp2, Cv1, Cv2: a He ill. N2 izobár ill. izochor mólhői

dT: Hőmérséklet-különbség

R: Egyetemes gázállandó

dU: Belső energia változása

L: Végzett mech. munka(Tudom, ti W-vel jelölitek, de nálam az a mozgási energia)

Q: Közölt hőmennyiség.

n1, n2: A He ill. N2 MOLEKULAtömegei.

m1, m2: A He ill. N2 tömegei(és magyar TV-csatornák)



Felírhatjuk a termodinamika első főtételét:

Q=L+dU


Ebből megkaphatjuk, hogy dU=5000 J


Felírjuk az izobár hőcsere és belső energiaváltozás törvényei, a hűmérséklet-változás mindig ugyanakkora lesz:


v1*Cp1*dT+v2*Cp2*dT=8000

v1*Cv1*dT+v2*Cp2*dT=5000


Cp1=5R/2

Cp2=7R/2

Cv1=3R/2

Cv2=5R/2


A két egyenletet végigosztod egymással, kiemelsz dT*R-t, egyszerűsítesz, és ez lesz:


(5v1/2+7v2/2)/(3v1/2+5v1/2)=8/5


Matematikázol vele(én keresztbe szoroztam és felbontottam a zárójeleket, de valószínűleg n+1 más módon is meg lehet csinálni, ahogy tetszik neked), és kifejezed v1/v2-t.


Nekem v2/v1-nek(vigyázat, fordítva, mint ahogy előbb írtam) 1/5 jött ki, vagyis 5-ször annyi N2 kéne legyen, mint He. Most szólok, hogy van, amikor összeadni sem tudok 12-t 6-al, ezt pedig teljesen számológép nélkül csináltam, szóval számold újra. Ezután v1 helyébe behelyettesíted m1/n1-et és v2 helyébe m2/n2-t, és kifejezed m1/m2-t. Nekem 5/7 lett, ami kicsit furának tűnik, de lehet, csak mert fáradt vagyok. Számolj utána mindennek, és ha valamit nem értesz, csak írj. Reméelm, segített,


Áron.

2014. márc. 17. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget, nekem is 1/5-öd, illetve 5/7-ed jött ki. A matematikai részét számológéppel oldottam meg, de a lényeg, hogy a fizikai részét is megértettem :) Jó sokáig ülhettem volna a feladat fölött.

Érdekes, hogy Romániában nem követik a nemzetközileg elfogadott jelöléseket, ez számomra újdonság, pedig elég sokszor járok arrafelé (igaz, sose fizikáról dumáltam az ottani ismerősökkel).


Konrád

2014. márc. 18. 09:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!