Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A természettudósok mivel...

A természettudósok mivel érvelnek amellett hogy szabad akaratunk van és nem csak a természet törvényei hozták létre majd irányítják az agyunkat, ezen csak egy kevésbé beszabályozott rendszerrel, esetleg Istennel való kapcsolat képes változtatni?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom döntésnél mindig egy csomó információt elemzel, de ezek kívülről kerültek be, meg az agyadat is a természet rakta össze, akkor hogy lehetséges hogy nem teljes egészében diktál a környezetünk? Szokták mondani, hogy létezik vagy létezhet a véletlen a kvantumfizika vagy káoszelmélet miatt, de akkor is az elektron a káosz törvényei miatt ugrott el véletlenszerűen egyik irányba és azért döntöttél úgy hogy pl jobbra mész, nem egy semmiből létrejövő gondolattal diktáltad hogy jobbra mész és ennek hatására ugrott el az elektron oda, mert a fizikai világban először az elektron ugrik és csak utána jelenik meg egy kép, egy hang, egy gondolat. Tehát ahhoz, hogy szabad akarat legyen, ahhoz a gondolatnak kéne lennie ELŐSZÖR, ráadásul ÚGY, HOGY az befolyásolni is tudja az elektron ugrását véletlenszerű alkalmakkor, ez pedig ellentmond az előbb említett fizikai sorrendeknek ezért nem is lehetséges, vagy igen?
2014. márc. 29. 13:53
1 2 3
 1/25 Tengor ***** válasza:

A gondolat és a döntés nem egy elektrontól függ, hanem adott mennyiségű elektrontól. 100 elektron közül nem tudja senki megmondani, hogy egy adott esemény hatására melyik fog energiaszintet váltani, viszont azt ki lehet jelenteni, hogy adott esemény hatására 50 elektron biztosan szintet vált.

Ugyanakkor nem hiszem, hogy a szabad akarat kérdését ennyire mélyre kell levinni. Azt, hogy én most ide írok neked az az én döntésem, ami összeáll abból, hogy egyrészt irritál az, hogy a vallást szó szerint próbálod értelmezni és össze akarod mosni a tudománnyal, másrészt hozzájön az, úgy gondolom van bennem olyan vélemény, amit érdemes leírni, és ami hasznos lehet.

Meglátásom: nem tudod szétválasztani a vallást és tudományt, és a vallásodat rá akarod kényszeríteni a tudományra.

2014. márc. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:

Nem tudhatjuk biztosan hogy szabad akaratunk van, de a kvantumfizika területén tényleg van pár érdekes megfigyelés, amire még nemigen tudunk magyarázatot.


A materialista gondolkozású emberek között elég elterjedt volt a determinizmus nézete. Miszerint nincs szabad akarat, csupán annak az illúziója. Amikor te azt hiszed, hogy szabad akaratodból segítesz valakin, az valójában szerintük a genetikád+a neveltetésed eredménye csak + esetleg a pillanatnyi hangulatod, meg a pillanatnyi aránya a kémiai vegyületeknek az idegrendszeredben.


[link]


Viszont jah, a kvantumfizika kicsit elbizonytalanította őket, szóval ez a nézet manapság már nem annyira népszerű mint volt.


Ami viszont tényleg érdekes, az nem is a szabad akarata az embereknek (ami nem tudjuk hogy pontosan mennyire létező dolog), hanem az öntudat. Pontosabban az "öntudat nehéz problémája", tehát az a kérdés, hogy hogy lehet az, hogy miközben gondolkozunk, ennek tudatában is vagyunk. Hiszen lehetne az is, hogy mint egy számítógép, csak megadnánk a reakciókat a környezetre az inputok, és a belső állapotok alapján, de ennek nem vagyunk tudatában. A külső szemlélő számára ugyanolyan intelligens döntéseket hozhatnánk így, tehát nincs szülkség (nehéz) öntudatra. (Filozófiai zombinak nevezik az ilyesmit)


Itt az öntudat nem összetévesztendő az éntudattal, az éntudat, azaz az "én", és a "mások" vagy "környezet" koncepciói szükségesek az értelmes döntéshozáshoz. Csak az öntudat nem.


sajna erről csak angolul van wiki cikk: [link]


[link]

2014. márc. 29. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:

"A gondolat és a döntés nem egy elektrontól függ, hanem adott mennyiségű elektrontól. 100 elektron közül nem tudja senki megmondani, hogy egy adott esemény hatására melyik fog energiaszintet váltani, viszont azt ki lehet jelenteni, hogy adott esemény hatására 50 elektron biztosan szintet vált."


Igen, vannak fix és talán véletlenszerű szituációk is, én is ezt mondtam, az mindegy hogy 1 vagy 50 vagy hány elektron.


"Azt, hogy én most ide írok neked az az én döntésem, ami összeáll abból, hogy egyrészt irritál az, hogy a vallást szó szerint próbálod értelmezni és össze akarod mosni a tudománnyal, másrészt hozzájön az, úgy gondolom van bennem olyan vélemény, amit érdemes leírni, és ami hasznos lehet."

Az agyad elé olyan környezetet (számítógép és információt) raktak a fizika törvényei, amik nem egyeznek az eddig általa tanultakkal amik szintén a környezetből kerültek be, ezért AUTOMATIKUS reakciója az ellenkezés és az adrenalin és ez vett rá hogy írj, nem az hogy a semmiből jött a gondolatod, hacsak nem vagy valami részben szellemi lény is, nem?

2014. márc. 29. 14:33
 4/25 A kérdező kommentje:
Tehát az elektronok már előbb ugrottak arra hogy a tanult környezet alapján mi a logikus, meg az adrenalin már az agyadba került mielőtt megjött a gondolatod, mert először ezek cselekednek, és csak utána jelenik meg a kép, a hang a gondolat, tehát már eldöntötték helyetted, nem?
2014. márc. 29. 14:40
 5/25 A kérdező kommentje:
Illetve nem a kép meg hang, hanem az érzés és a gondolat.
2014. márc. 29. 14:43
 6/25 Tengor ***** válasza:
54%

Természetesen a környezet vett rá, hogy írjak. Mi más miatt írnék? Ha nincs inger, akció, akkor nem lehet rá reakció sem.

Egyébként döntettem volna úgy is, hogy bezárom az ablakot és foglalkozom valami mással.


Igazából lényegtelen, hogy mi miatt csináltam. Nincs rá bizonyítékod, hogy Isten (vagy egy felsőbb hatalom) irányította a gondolataimat. Már csak azért sem, mert az eddigiektől nem tér el jelentősen a reakcióm a megszokottól.

Persze lehet egy felsőbb hatalom, aki már a fogantatástól irányít és olyan környezetet teremt körém, hogy én most azt gondoljam, hogy ezt most le kell írnom.

Ha van ilyen hatalom, akkor miért áll érdekében az, hogy az emberek szenvedjenek? Az miért jó neki, hogy az egyik ember különb a másiknál, az egyik többet ér, mint a másik?

Az egyik irányítottjának miért csak néhány év adatik a szerettei között, míg a másiknak miért jut több? Miért kivételezik?

2014. márc. 29. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

Nem jár még ott a tudásunk az agy működéséről, hogy ezen értelmes vitát folytassunk, sztem. Most enyhe másnapossággal annyira nem tudom átgondolni a témát, és végülis lehet valami abban amit mondasz, de néhány nagyon elvont gondolat felmerült bennem:


mi van ha az agy determinisztikusan készít egy modellt a világról, a "lélek" vagy "szabad akarat" pedig ebben a modellben gondolkozva dönt, hogy "jó"-e ez. Nyilván ha a modell rossz, akkor a lélek hiába jó, akkor is csak két rossz irány közül "választhat", de ha "nem érzi magát jól", akkor a modellt változásra készteti. Szóval a lélek mondjuk mindenhol ott van az agyban (ugye sokan gyanakodnak a DMT-re), és így kollektívan tudja az agyat két állapotra késztetni valahogy.


Vagy ide kapcsolható a szellem a gépben elmélet is, ami alapvetően hibás, de legalábbis kerülendő logikának van elkönyvelve hiszen ez csak a probléma elodázása, hogy az agy mögött létezik egy másodlagos, másik "dimenzióbeli" intelligencia is, ami képes az agy irányítására valami tudatalatti módon, de mégis tökéletes pontossággal. Így tehát pontosan "tudja" (nem tudatosan), hogy mikor és hol hogyan viselkedjenek a kis részecskék.

2014. márc. 29. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:

"hogy lehet az, hogy miközben gondolkozunk, ennek tudatában is vagyunk."

Hát úgy, hogy felismered a tanultak alapján, és hogy mit tanultál azt is a környezet határozza meg.


"Hiszen lehetne az is, hogy mint egy számítógép, csak megadnánk a reakciókat a környezetre az inputok, és a belső állapotok alapján, de ennek nem vagyunk tudatában."


Honnan tudod hogy a tudatában vagyunk és nem csak az agyunkban lévő folyamatok, dobják ezt az érzést és gondolatot neked? Lehet már kész a gép, mert egyikőtöknek sincs öntudata csak a fizika dobja mindkettőtöknek hogy így érezzen mert így logikus a környezetből tanultak alapján, nem?

2014. márc. 29. 15:00
 9/25 A kérdező kommentje:

"Egyébként döntettem volna úgy is, hogy bezárom az ablakot és foglalkozom valami mással."

Azt miért te döntötted, abban az esetben is az elektronok kidobják hogy a tanultak alapján az a logikus hogy bezárod az ablakot és ezért felszabadítanak benned valamilyen megintcsak korábbi környezettől függő nevetési vagy dühösségi hormont, és csak ez UTÁN jelenik meg a gondolat és a nevetés vagy dühösség az agyadban, amit azok irányítottak. Hacsak nem volt valami kevésbé beszabályozott rendszernek, esetleg Istennek is beleszólása, nem?


"Ha van ilyen hatalom, akkor miért áll érdekében az, hogy az emberek szenvedjenek? Az miért jó neki, hogy az egyik ember különb a másiknál, az egyik többet ér, mint a másik?

Az egyik irányítottjának miért csak néhány év adatik a szerettei között, míg a másiknak miért jut több? Miért kivételezik?"


Honnan tudod, hogy szenvednek, meghalnak, különbek és nem csak te látod így? Ezeket a dolgokat is a környezetből tanultak alapján feltételed csak, nem?

2014. márc. 29. 15:11
 10/25 Tengor ***** válasza:
Mátrix?
2014. márc. 29. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!