Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minden testnek, tárgynak van...

Minden testnek, tárgynak van gravitációs ereje?

Figyelt kérdés
Nyilván megszokott világunkban a Földé a legnagyobb. De itt a Földön, vagy a légkörben semmi más tárgy gravitációs ereje nem mutatható ki látható módon? Például ha egy nagyon magas épület tetejéről ledobunk egy követ, akkor az épület irányába zuhanhatna valamennyire. Ez ennyire elhanyagolható, vagy nem is igaz, amit írtam?
2014. ápr. 26. 16:19
 1/5 anonim ***** válasza:
Nincs meg a kritikus tömeg, ami kifejtené a gravitációs torzulást.
2014. ápr. 26. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Elméletileg mérhető, sőt, kimutatható lenne. De a kavics alakja, felszínének egyenetlenségei, a felfelé szálló meleg levegő és az oldalirányú légáramlatok nagyobb mértékben módosítják a zuhanó kavics pályáját, mint amekkora hatást fejt ki rá a felhőkarcoló gravitációs tere, amiből kidobtad. Számítható egyébként a pályájának görbülete, de ne számíts ezredmillimétereknél (mikrométereknél) nagyobb eltérésre.


Egyébként a fő kérdésedre a válasz az, hogy igen, minden, tömeggel rendelkező objektum rendelkezik gravitációval. Ráadásul a gravitációs vonzerőnek jelen tudásunk szerint nincs határa, végtelen távolságra hat. Vagyis a Föld és a Hold között lebegő hidrogénatom is vonzerőt fejt ki az Androméda-köd szélén keringő porszemre is. Igaz, olyan minimális mértékben csak, hogy erre az oldalra lehet hogy ki sem férne az a sok nulla, amit a tizedesvessző után kell írni :)

2014. ápr. 26. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Meglehetősen elhanyagolható, de nagyon érzékeny torziós ingával ki lehet mutatni.

Lásd Lord Cavendish valamint Eötvös Loránd gravitációs méréseit.

2014. ápr. 26. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Mi mértük is a gravitációs együtthatót az egyetemen. Torziós inga, a szárai végén két talán úgy 20 cm átmérőjű ólomgolyóval. Mellétettünk két másik ólomgolyót úgy, hogy mindkettő ugyanabba az irányba forgassa az ingát. Az inga szárán volt egy tükör, azt lézerrel megvilágítottuk, és néztük, hogy hova verődik vissza a fény az előadó falán. A falon levő fénypötty elmozdulásából, valamint a kísérlet geometriájának és a tömegek ismeretében ki lehetett számolni a gravitációs együtthatót.
2014. ápr. 30. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2014. máj. 1. 23:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!