Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A 4 egy olyan négyzetszám,...

A 4 egy olyan négyzetszám, amelyik ikerprímek között van, azaz mindkét szomszédja prímszám. Melyik a következő ilyen négyzetszám?

Figyelt kérdés

2014. máj. 12. 12:06
 1/5 Agytörzsi Prof. ***** válasza:
9
2014. máj. 12. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Agytörzsi Prof. ***** válasza:
Pardon, nem az, nem gondolkodtam, csak a szorzó szomszédjait néztem.
2014. máj. 12. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az biztos, hogy páratlan szám négyzete nem lesz megoldás, mivel négyzete is páratlan lesz, ami 2 páros szám között áll, abból az egyik biztosan nem lesz prímszám (csak a 2 páros prím).


Ha a négyzetre emelt szám 2-re végződik, akkor négyzete 4-re fog, így annak az egyik szomszédja 5-re fog végződni, így (hacsak nem az 5 a szomszédja) az nem lesz prímszám, mivel osztható 5-tel. Ha 4-re végződik, akkor négyzete 6-ra fog, ennek is az egyik szomszédja 5-re fog végződni. A 8-cal is ugyanez a helyzet; annak a négyzete 4-re végződik.


Így marad a 0-ra végződő számok négyzete, mivel azoknak a négyzeteinek a szomszédaira nem tudunk általános oszthatósági szabályt mondani. Viszont, azt el tudjuk dönteni, hogy valamelyik szomszédja osztható-e 3-mal!


Ha a négyzetszám 3-as maradéka 1, akkor az alsó, ha 2, akkor a felső szomszédja osztható lesz 3-mal, következésképp azoknak a számoknak a négyzete esélyes, amik oszthatóak 3-mal:


30^2, 60^2, 90^2, ...


Ezzel eléggé leszűkítettem a keresett számok halmazát, de a kérdésre a választ még nem tudom megadni. Szólok, ha meglesz :)

2014. máj. 12. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Még egy dolog eszembe jutott a szűkítésre; tudjuk, hogy (n+1)(n-1)=n^2-1, ami azt jelenti, hogy egy szám négyzeténél 1-gyel kisebb szám osztható a számnál 1-gyel nagyobb és 1-gyel kisebb számmal, például 6^2-1 osztható (6-1)-gyel és (6+1)-gyel, és ez persze minden ilyen alakú számra igaz. Ha azt akarjuk, hogy n^2-1 prímszám legyen, ahhoz az kell, hogy az egyik tényező 1 legyen, vagyis


n+1=1, vagyis n=0, ez nem lehet (n pozitív egész),

n-1=1, vagyis n=2, ekkor n^2-1=3, így a négyzetszám n^2=4, ennek a szomszédja n^2+1=5 jó megoldás lesz. Ezen kívül nincs más megoldás, mivel akkor (mint ahogy azt már előbb is írtam) n^2-1 osztható lesz n+1-gyel és n-1-gyel, és csak n=2 esetén lesz az, hogy az egyik értéke 1, a másiké pedig (a) prímszám.

2014. máj. 12. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Tetszik!
2014. máj. 12. 12:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!