Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy érettségis kémia kísérleth...

Egy érettségis kémia kísérlethez kérnék segítséget!?

Figyelt kérdés

Öntsön kevés vas(III)-klorid-oldatot két kémcsőbe, majd adagoljon az egyikhez

változásig nátrium-hidroxid-oldatot. Ennek a kémcsőnek a tartalmához ezután

adagoljon sósavat. A másik kémcsőben lévő vas(III)-klorid-oldathoz adagoljon kevés

kálium-jodid-oldatot, majd öntsön kb. 1 cm3

benzint (hexánt) a rendszerhez és rázza

össze. Ismertesse az összes megfigyelését és magyarázza a tapasztaltakat!

Szükséges eszközök és anyagok:

 műanyag tálca

 2 db üres kémcső

 kémcsőállvány

 vas(III)-klorid-oldat (0,5 mol/dm3

)

 nátrium-hidroxid-oldat (1 mol/dm3

)

 sósav (1 mol/dm3

)

 kálium-jodid-oldat (0,5 mol/dm3

)

 benzin (vagy hexán)

 desztillált víz

 védőszemüveg

 gumikesztyű

 hulladékgyűjtő



2014. máj. 28. 12:17
 1/7 anonim ***** válasza:

Tudom hogy a válaszom meglehetősen hiányos lesz, de amíg megjöna teljes leírás, addig is valami:


Az 1-es kémcsőnél nyilvánvalóan kémiai reakció történik. FE az pozitív ion, Na szintén, másik kettő negatív.

Mivel "amíg változás nem történik", ezek kémiai reakcióba fognak lépni, tehát az OH elég reagens hogy kitúrja a Cl-t, így lesz a végén NaCl és FeOH3 (felteszem csapadékképződéssel jár).

Hogy a sósav (HCl) mire kell, passz. Lehet hogy sikerül neki továbbvinnie a folyamatot (majd úgyis látod), és akkor lesz FeH3 és NaOH, így itt a NaOH katalizátorként működött. Vagy nem történik semmi. De szerintem igen.


A 2. kémcső valami oldhatósági cucc lesz,mondom ezt arra alapozva hogy benzint hazsnálsz benne. Vagy színváltozási reakció. Valamelyik.

Talán (bár ez csak halványan dereng) a vasas oldatban a jodid feloldódik, de színtelen marad, viszont a benzinnel már úgy tudja rendezni magát hogy színes legyen.

De nagyon régen volt már, és értelmetlennek tartom ezt a random kísérletezősdit, szóval nagyon remléem hogy vki beírja a biztos megoldást.

2014. máj. 28. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem értem miért válaszol olyan, akin látszik, hogy annyit ért a kémiához, mint egy utcán megkérdezett ember, aki nem tudja mi az, hogy H2O. És nem az a baj, ha valaki válaszol jószándékkal, hanem az, hogy olyan zagyvaságok lettek leírva (FeH3??), hogy a fejem fogom.


1. kémcső

A vas(III)-klorid oldat - amely egyébként sárgás színű - vörösbarna csapadék képződése közben reagálni fog a nátrium-hidroxiddal:

FeCl3 + 3NaOH = Fe(OH)3 + 3NaCl

A csapadék már hígabb savakban is feloldódik -az oldat újra sárgás lesz -, így sósavban is:

Fe(OH)3 + 3HCl = FeCl3 + 3H2O


2. kémcső

A vas(III)-klorid (sósavas közegben!!) redukálja a jodidot jóddá, így az oldat be fog barnulni:

2FeCl4- + 2I- = 2Fe2+ + I2 + 8Cl-

vagy egyszerűbben (ha középiskola, akkor inkább ez kellhet):

2Fe3+ + 2I- = 2Fe2+ + I2

A jódhoz benzint adva, majd összerázva a barna szín átalakul lilaszínűvé, mivel a jód oxigént nem tartalmazó szerves oldószerekben lila színnel oldódik.

2014. máj. 28. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"(FeH3??), hogy a fejem fogom. "

Picim, elütés. Mindenhol máshol egyértelművé van téve hogy FeOH3.


Amúgy mindent eltaláltam, kivéve az első kémcső második lépését, szóval mégsem voltam akkora béna. Nem is rossz ahhoz képest hogy 15 éve láttam utoljára kémiát.

2014. máj. 28. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 DorkArts válasza:
bocsi a kotnyeleskedésért, de a második kémcsőben a benzin hozzáöntése után nem alakul ki 2 fázis ? És a felsőben (benzinben) átoldódna csak a jód lilás színnel?
2014. jún. 1. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
De. :)
2014. jún. 1. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Amúgy a Fe(III)kation oxidálja a jodidot nem redukálja .
2014. jún. 6. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
igy van hatos ez is egy olyan alap dolog mint az feoh3 :D
2014. jún. 6. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!