Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Aki emelt biológiából szóbeliz...

Aki emelt biológiából szóbelizett már leírná mit húzott tételt (2014)?

Figyelt kérdés
Én jun. 11-én fogok és nagyon félek.Utána én is leirom majd mit húztam mert gondolom valaki jövőhéten vizsgázik.Köszönöm előre is!

2014. jún. 6. 02:19
 1/8 A kérdező kommentje:

ezeket gyűjtöttem eddig:


A: hallás-helyzetérzékelés

B: genom, Humán Genom Program, DNS információátadása

A: Sejt membránról minden! Miből áll, feladata, milyen anyag lehet még itt pluszban stb.

B: Ökológiai lábnyom, amiben volt egy nagyon kevés számolós is.


A feladat: EVOLÚCIÓ

(kövület, lenyomat; pontozott evolúció; genetikai kód, DNS homológia; növény és állat nemesítés; géntechnológia+ érv ellene és mellette)

B feladat: ALVÁS ÉS BIORITMUS( bológiai óra fogalma; szövegből ki kellet hámozni 3 bológiai órát; látóidegek kereszteződése feletti mag miért késik; alvás fázisai+mi lesz azzal az emberrel akit állandóan felkeltenek mielőtt elkezd álmodni; alvás funkciója; agytörzshálózat kapcsolata az alvás-ébrenléttel+ állatokon végzet kísérlet; nyugodt légzés nyugodt szívverés és női nemi ciklus)

ozmózis, etológia, fehérjeszintézis domináns és recesszív allélokkal, víz által beflyásolt intrazonális társulás

- sejtmembrán

- ökológiai lábnyom

- gombák

- öröklött betegségek

- populációk jellemzése

- biológiai oxidáció

- fotoszintézis

- etológia; reflexek, tanulás típusai

- légzés

- mohák

- elemi idegi jelenségek

- vérkeringés

-immunrendszer

A tételnek a EVOLÚCIÓT. Miller kísérletét kellet elmagyarázni, felsorolni a növényvilág nagy országait és az állatoknál elmondani, hogy mely törzs volt az ahol áttértek a szárazföldi életmódra.

B tételnek pedig a kenyér története volt és még volt hozzá az erjedésről pár kérdés.

a szén és a foszfor körforgását, hogy hogyan tudja ezt befolyásolni az ember és hasonlók.. A B tételem a véralvadás volt

populáció genetikát meg biológiai oxidációt

szénhidrátokat és az esőerdők pusztulását

A tételem: a tüdőről minden ( elhelyezkedés ,felépítés..) B tételeem: influenza,de legfőképp VÍRUSról kell beszélni...

A: Mutációk

B: Gyapjaslepke


Mutációknál kellett a fogalma, fajtái, javító mechanizmusok, Sarlósejtes vérszegénységet kiváltó mutáció, betegség jellege, tünetei, kapcsolata a maláriával, Down-kórt milyen mutáció hozza létre, betegség jellege, tünetei, milyen embereknél magasabb a Down-kóros gyerek születése.


B: A gyapjaslepkéről volt egy fél oldalas szöveg. Melyik törzsbe és osztályba sorolható be a gyapjaslepke, ennek bizonyítására 2 példát kellett venni a szövegből. Milyen korban a legkártékonyabb, milyen helyet foglal el a táplálékláncban? Mit jelent a szexuális dimorfizmus, erre példát a szövegből. Hogyan talál rá a hím a nőstényre, mi segít ebben? A hím magatartása öröklött vagy tanult? Miért? Mi a lepkék szagló szerve? Miért omlik össze hamar a nagy egyedszámú populációjuk? Milyen stratégista a gyapjaslepke? Mi jellemzi az ilyen stratégista állatokat?

a nemzeti parkokat B tételt (nemzeti park, tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület fogalma, erdőtelepítésről szóló törvénycikkek stb)

A: A belső fül és az egyensúlyérzékelés

B: Az anyagcserék fajtái, jellemzői


A: A nefron működése

B: Környezetszennyezés (ózonlyuk, üvegházhatás, savas esők...)


A:ökológiás témakör :nemzeti park ,hazai fás társulások közül a ligeterdő +szukcesszió+ asszpektus B:békák hormonális rendszere erhességről és az ehhez kapcsolódó hormonokra kérdeztek rá..illetve össze kellet hasonlítani a békákat a szalamandrákkal .

A. biológiai oxidáció és az emberi emésztés összehasonlótása

B. Gauze-elv

A tételem nekem az emberi bőr és a növények bőrszövete B pedig az Rh vércsoportrendszer volt voltak benne genetika számolások is.

2014. jún. 6. 02:58
 2/8 anonim válasza:

A:idegsejt. Funkcio mukodes felepites membranpotencialok hormonok

B husvetszigetek. Pollenanalizis degradacio r strategistak erozio stb

2014. jún. 6. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:

A: egysejtűek jellemzése(amőba, papucsállatka, szemes ostoros, kékmoszat)

B: Az elhízás okai és ezek vizsgálata.

2014. jún. 6. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
Nekem is ugyan az volt, kedves 3 :) Neked hogy sikerült?
2014. jún. 6. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:

Szia :) ma voltam. A szem& látás volt az A-tétel. Milyen kozegeken megy vegig a feny, hova erkezik? Mi a sargafolt, vakfolt? Szurkuleti vaksag.

Btétel a transzgénikus hibridkukoricarol szolt. Szoval a géntechnologiarol voltak kerdesek

2014. jún. 7. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

3as vagyok.

Az A rész jól ment, a B részben a 2. kérdés volt csak problémás.

2014. jún. 7. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

5ös vagyok, amiket még végighallgattam: :)

1. Cukorháztartás, cukorbetegség, ehhez a B pókokról szólt, főleg a viselkedésről voltak a kérdések.

2. Génműködés szabályozása: laktóz-operon, jó- ill. rosszindulatú daganatok jellemzése, hormonális állapot hatása a gének működésére

3. Vér jellemzése (plazma, fehérjéi, ionjai, alakos elemek), ehhez a B tétel afrikai állatokról szólt, tehát ilyen populációk kölcsönhatása, az életközösség jellemzése

4. Tüdő, légcsere, belső ill. külső gázcsere, légzés folyamata (izmok működése..)

2014. jún. 8. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Én ma voltam a 8.kerületi Vörösmarty Mihály gimiben. A következőket hallgattam végig:

1.A: csontkapcsolatok, B: erjedés

2.A: enzimekről minden, B: hát igazából erre nem tudtam rájönni, de volt kérdés csoportszelekcióról, hasnyálmirigyről és a Gaia elméletről is.



AZ én A tételem az iimmunrendszerről szólt, rákérdeztek a specifikus és nem specifikus immunvedelemre, a gennyképzésre és a védőoltásokra.

A B tétel pedig egy szöveg volt a gyümölcsökről, a válaszokban ki kell térni a biológiai oxidációra és ismertetni kell a növényeknek a kettős megtermékenyítését.

Volt egy kérdés, hogy miért érik meg az éretlen banán gyorsabban, ha érett almák mellé rakjuk.


Összességében kedvesek voltak, próbálták minél jobban előhúzni belőlem a válaszokat. Remélem segítettem ezzel valakinek, sok sikert aki még nincs túl rajta!

2014. jún. 11. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!