Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Biológián belül néhány foglalk...

Biológián belül néhány foglalkozásról szeretnék kérdezni. Válaszolnátok?

Figyelt kérdés

10-es vagyok,gimnazista.Mindenféle képen a biológia valamely ágával szeretnék foglalkozni.


Eddig amik a leginkább tetszenek,vagy megfogták a képzeletemet azok a:

-onkológia és egyéb tumorokkal,való foglalkozás (főleg a kutatási rész,és nem a kezelése)

-epidemiológia (ez csak megtetszett,ha valaki ttud meséljen róla)

-evolúcióbiológia

-esetleg a virológia vagy az immunológia érdekel.


Még nagyon nincs kikristályosodva az elképzelés,hogy mi legyek,csak abból indulok ki hogy amit a leginkább szeretek azt szeretném űzni.Ez pedig a biológia,hisz szabad időmben is szívesen forgatok szakkönyveket,ilyen társaságból vannak ismerőseim,barátaim,és úgy szubjektíven csak,de ezt tartom a legszebb tudománynak.(erről nem nyitok vitát,pusztán ez a leg tetszetősebb,minden más tudományt is szépnek tartok)


Az lenne a kérdésem lényege hogy ezeket külön szakokon tanítják-e,felvehető tárgyként,vagy több szak összegzésével lehet valaki mondjuk járványtani szakember.

Illetve még távol áll (na jó,nem olyan távol) az érettségi és a felvételik,de érdekelne hogy melyikhez,mennyi pont,milyen érettségi tárgyak kellenek.


Valamint ha valaki tudja,megírhatja még hogy hova érdemes ezekkel állásért menni.Érdemes e egy evolúcióbiológusnak,onkológusnak,vagy virológusnak MO-n maradnia?



2014. jún. 15. 17:02
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát ha ezek a dolgok érdekelnek, akkor orvosi, gyógyszerészeti vagy biológia szakon kellene elindulnod.

Onkológiával foglalkozhatsz mindhárom szak után, epidemiológiával orvosi után, evolúcióval biosz szak után, virológiával orvosi és biosz szak után, immunológiával orvosi után.


Ebből kiindulva én biztos az orvosi mellett döntenék. Egyrészt elfogult vagyok a szakmával szemben (magam is az leszek), másrészt szerintem onnan tudod a legtöbb általad felsorolt dolgot megközelíteni, és azzal tudsz a legtöbb mindent kezdeni.

Biológusként igen nehéz elhelyezkedni, orvosra viszont mindig szükség van.

A hátránya az, hogy hiába szeretnél kutatással foglalkozni, a 6 éven akkor is át kell verekedni magad, abba pedig sok a klinikum. De ez akár az előnye is lehet mert lehet, hogy közben megtetszik a klinikai orvoslás is.


A gyógyszerészet is jó szakma, főleg fizetést tekintve előnyösebb az orvosinál, viszont onnan ezek közül csak az onkológiai kutatás elérhető szerintem.


Az evolúcióbiológiát én mondjuk elvetném, szerintem ennek kutatásával nem nagyon lehet itthon érvényesülni.

Oké, hogy érdekel, de azért mégis csak valami olyan kellene, amiből megélni is meg lehet.

2014. jún. 15. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Kémiát bírod? Gyógyszerészként el lehet helyezkedni a felsoroltakkal foglalkozó területeken (kivéve talán az evolúcióbiológia)
2014. jún. 15. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Első vagyok. Gyógyszerészetiről még az immunológia is elérhető, azt kihagytam.
2014. jún. 15. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors és hasznos válaszokat.
2014. jún. 15. 17:36
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Biológia irányából is elérhető bármelyik, bár az epidemiológia csak nehezen, bár ahhoz matekból is elég jónak kell lenned. Mondjuk az elméleti evolúcióbiológiához is elég erős matektudás kell.

Ha járványtannal akarsz foglalkozni, akkor az orvosit ajánlanám, vagy valamelyik egészégtudományi kar egészségügyi gondozás és prevenció alapszakján a népegészségügyi ellenőr szakirányt, ami után népegészségügyi mesterszakot, bár ezek nem igazán a kutatás számára neveljenek szakembereket.

Egyébként ha orvosira mész, akkor 6 év egyetem, ha biológia szakra, akkor 3 év alapszak + 2 év mesterszak, és ha kutató akarsz lenni, akkor az egyetem után még legalább 3 év doktori iskola a fokozatszerzéshez.

2014. jún. 15. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen,jobban meggondolva az orvosit igénylő dolgok ezért riasztóak egy kicsit mert az már magában súlyos hogy 6 év minimum,ráadásul orvostanhallgató ismerőstől tudom milyen mennyiségű magolást igényel,ami néha nem is tartozik a jövőjéhez.
2014. jún. 15. 20:19
 7/8 anonim ***** válasza:

Igen, az orvosi 6 év. De ha biosz szakkal akarsz kezdeni valamit, ott is meg kell csinálni a mestert is, az 5 év. Annyival azért nem rövidebb. Persze még a szakorvosi utána jön, de elmehetsz helyette phd-zni.

Magolni meg mindenhol kell. Tény, hogy az orvosi a legnehezebb ezek közül (szerintem), de azzal is van a legtöbb lehetőséged.

2014. jún. 15. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Talán csak az evolúcióbiológia/elméleti biológia az, amit ezek közül kutató orvosin nem érhetsz el, de időben itt sincs differencia, mivel a biológusin el kell végezned az alapszokat (3 év) + mesterszakot (2 év, itt már szakirányon) + ajánlott PhD (3 év alaphangon, ez már konkrét kutatási terület). Az orvosi abból a szempontból jobb, hogy ha nem kutatásban helyezkednél el, több lehetőséged van. Ahogy előttem is mondták, ez főképp biológia és matek, de érteni kell a programozáshoz is. (Meg erős a kémia és a fizika. Egyik kollégám kvantumkémikusként végezte a mesterszakot, úgy jött elméleti biológiára.)

Ezzel Magyarországon nagyon kevés helyre mehetsz, külföldön keresettebb. De ha külföld, az orvosi ott is jobban hangzik, szóval állás szempontjából orvosi. És inkább virológia vagy immun - utóbbi irányból a tumorsejtbiológia jól megközelíthető. Legalábbis ha biológisként végeznél, valószínűleg az egyik immunológiai tanszéken tudnál tumorokkal foglalkozni (vagy egyéb orvosi onkológiai laborokban, és akkor megint visszajutottunk az orvosihoz).

2014. jún. 15. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!