Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Túl lehet élni az űrben...

Túl lehet élni az űrben védőruha nélkül?

Figyelt kérdés
Csak pár másodpercig. A hideg és a vákuum probléma, de nem hinném, hogy ezek azonnal ölnek...
2014. jún. 17. 14:28
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Pár másodpercig sem..

A napból érkező sugárzás kb 300fokra forrósítana, de már abban a pillanatban meghalnál amikor leveszed a szkafandert, azonnal szétrobbannál

2014. jún. 17. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 sadam87 ***** válasza:
90%

Geniuseus-nál a pont, ő írja helyesen (mellesleg ő az egyetlen, aki arra bravúrra is képes volt, hogy forrásokkal is alátámassza az állítását!).

A vér nyomás alatt van a testünkben. Nem fog felrobbanni, nem fog intenzíven forrni (bár gázbuborékok valószínűleg megjelenhetnek benne, és az se túl egészséges). Az erek azért elég jelentős nyomáskülönbséget kibírnak, hiszen nyugalmi helyzetben is a légköri nyomás kb. egyhatoda nehezedik a falukra (legalábbis az artériákéra).

Még egy link a témával kapcsolatban:

[link]

(A forrás szerint állatkísérletek során a kutyák másfél perces, a csimpánzok akár több perces vákuumot is túléltek.)

#6/#9

A bőrödön keresztül nem tud átjutni a vér sérülés nélkül. A többrétegű elszarusodó hám megakadályozza a folyadékok áramlását, ráadásul faggyúréteg is van rajta, ami szintén vízhatlanná teszi a bőrt. Való igaz, vannak a bőrön pórusok (pl. a verejtékmirigy nyílásai), ahol a folyadék távozhat. De ezek azért elég szűkek, és viszonylag vastag védőrétegen haladnak át. Ráadásul a vér a szövetek roncsolódása nélkül nem tud bejutni ide. Persze könnyen lehet, hogy mikrosérülések képződnek a bőr hajszálereiben de ezek nem okoznak jelentős vérveszteséget (pláne, ha a hidegben a bőr vérellátása lecsökken). A nagyobb erek pedig mélyebben futnak, ráadásul vastagabb falúak, így erősebbek, és elég rugalmasak is, ezért ezek aligha repednek meg a vákuum hatására (ha mégis, akkor már a belső vérzés megöli az illetőt).

2014. jún. 17. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt az, hogy hideg van, egyáltalán nem számít. A vákuum talán még rosszabb hővezető, mint az űrruha. Ha a Naptól távol pakoljuk ki a delikvenst, akkor valóban lehűl, de csak órákkal a néhány másodperc alatt bekövetkező halála után. (Ha meg a Naphoz közel, akkor meg nyilván megsül, esetleg hamarabb is, mint hogy bármi más történne vele…)


Én részemről ennek a verziónak hiszek: [link]


Eszerint a hirtelen nyomáscsökkenéstől megreped a tüdő (ezenkívül a dobhártyák, egyéb üregek; a puha szövetek is roncsolódhatnak, a sérült erekből szivároghat a vér), továbbá az alacsony nyomás miatt a tüdőbe érő vérből távozik az oxigén, és amint az oxigénhiányos vér az agyba érkezik, a delikvens pár másodperc után elájul. Szóval a vákuum az elég gyorsan öl.



Ezenkívül a vér valóban felforrhat (egyrészt nem közel 0 K-n, hanem közel testhőmérsékleten vagyunk, másrészt tessék kipróbálni, hogy egy fecskendőbe 1 ml vizet szívunk, befogjuk a száját, és teljesen kitágítjuk), ez az ebullizmus. A vérgőz kitágítja a testet – mivel az rugalmas, akár a duplájára is – és lassítja a vérkeringést, a gázbuborékok az erekben embóliát okozhatnak.

2014. jún. 17. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
49%
Azt se feledjük, hogy az űrben nincs levegő, illetve alacsony a nyomás, így nem tudsz levegőt venni /amely a nyomáskülönbségen alapszik/, így elég hamar megfulladsz.A benned lévő bármilyen nyomás a földi körülményekhez képest jóval nagyobb lesz az űrben lévőnél, ezért minden kifelé kezd el áramlani a testedből /a nyomáskülönbség miatt/.
2014. jún. 17. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 sadam87 ***** válasza:
100%

#13

Csak az első bekezdéssel kötekednék. :)

Az igaz, hogy az űrben nincs hővezető közeg. Viszont nem csak sugárzással tudja leadni a hőt. A vákuum miatt a felszíni testfolyadékok (nyál, könny, verejték) intenzíven forrni kezd, ami rengeteg hőt von el, ami egyes szervek (pl. nyelv) gyors fagyását okozhatja (lásd az általam fentebb beírt link).

Mindenesetre semmiképp sem a kihűlés okozza a halált (így is biztos eltart jó pár percig), csak még jobban szív a szerencsétlen illető.

2014. jún. 17. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Ezt a videót ajánlom a kételkedőknek, ez a csóka elég hamar kidől:

http://www.youtube.com/watch?v=KO8L9tKR4CY

2014. jún. 17. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nos, ez ugyan nem azonnal halálos, de tessék elgondolni, amint a tüdő hörgőinek hajszálerei elpattannak, a tüdővérzés azonnal megkezdődik, a dobhártyák kidurrannak, a gázos gyomortartalom habozva megindul kifelé a szájon át, a belek tartalma a gatyába ürül, a koponyában az üregükben meglehetősen lazán illesztett szemet a vákuumban az arcüreg 1 bar nyomása szépen kitolja.

Plusz a bőrről az izzadtság nedvessége forrva távozik, jelentős hőlevonással, így hiába jó hőszigetelő a vákuum, a bőr felületi fagyási sérülései azonnal megindulhatnak.

Fél perc vákuum alatt nem halsz meg, de utána a beszerzett tüdősérüléssel már nagy eséllyel, közben meg kívánni fogod, hogy inkább meghalni, mint ez a szenvedés.

2014. jún. 18. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Wadmalac: a videón a tag pár másodperc alatt elájult, szóval csak utána leszel igazán sz@rul, ha időben összeszednek! :D

(és ugyan nem teljes vákuum, de a faszi jól bírta, semmi maradandó károsodást nem szenvedett, szinte azonnal újra járt és egy kis fülfájással elsétált)

G.

2014. jún. 18. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat (és csak azokat)! Szerintem ez egy nagyon izgalmas téma. Ilyen esettel állunk szemben az Űrodüsszeiában és Darren Shan - Démon könyveinek egyikében. Mindkét esetben másodpercekről van szó, mindkét esetben túlélik. Szerintem lehetséges.

[link]

Ez a csávó a videón gatyában, fehér zokniban és papucsban egy Red Bull társaságában kiugrik egy helikopterből. Ezt csak akkor lehetne überelni, ha hasonló öltözékben sétálnék egyet a Holdon. Kellően bemorfiumozva szerintem ez lenne a legkellemesebb halál :D

2014. jún. 19. 00:52
 20/21 Wadmalac ***** válasza:

G.:

"és ugyan nem teljes vákuum"

...és nem pillanat alatt állt be.

Tegyük fel, egy űrhajó nyomás alatti zsilipjéből a kicsapódó ajtóval kisúg az emberünk a teljes vákuumba.

Ilyen helyzetben azért az ájulásig meglesz az a pár másodpercnyi élvezete, amit leírtam. :)

2014. jún. 19. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!