Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen evolúciós okai lehetnek...

Milyen evolúciós okai lehetnek annak hogy álmodunk?

Figyelt kérdés
Szerintem kifejezetten hátrányos, hogy mindenféle hülyeségeket álmodunk. Miért nem tűnt el a természetes szelekció folyamán az álmodás képessége? Semmi szükségünk rá. Vagy van valami előnye a dolognak?

2014. jún. 19. 22:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
88%

a) Olyan dolgok, amik nem okoznak kimondott szelekciós hátrányt, olykor tudnak fixálódni. Az álomba senki nem hal bele, így nincs oka annak, hogy kiszelektálódjon. Ha ráadásul az ember korai evolúciója során volt valami haszna is, pl azok a törzsek, ahol a sámán álmodott és ezt használta, jobbak voltak a többi törzsnél, akkor kiszelektálhatott álomra fogékonyabb genotípusú embereket.


b) Az álomról azonban elég keveset tudunk, nem tudjuk, hogy az agy miért csinálja, sejtjük, hogy az állatok egy része is csinálja, és fogalmunk sincs, hogy ha valaki nem álmodna, az károsodna-e. Nem tudjuk, hogy létezik-e egyáltalán olyan ember, aki nem álmodik, még az is lehet, hogy a nem álmodás halálos.

2014. jún. 19. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Ozmium42 ***** válasza:

Evolúciós szempontból az álmodás teljesen közömbös. Olyankor csináljuk, amikor egyébként is öntudatlanul fekszünk. Nem tud ártani.


Ezen kívül, tudomásom szerint az álmokat az okozza, hogy az alvás különböző szakaszaiban az agy különböző részei állítják magukat takarékra. Nem tudom, hogy lehetne ezt kiküszöbölni.

2014. jún. 19. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Hát szerintem nem közömbös. Egész nap elvonja a figyelmemet az a sok hülyeség amit összeálmodok. Főleg akik hittek benne, hogy ez valami üzenet az istenektől, azoknak biztos még jobban elvonta a figyelmét. Nagyobb eséllyel hoz emiatt rossz döntést valaki, aki emlékszik az álmaira és komolyan veszi őket. Szóval szerintem evolúciós hátrány.

Bár ha belegondolok viszonylag gyorsan elhomályosodik az, hogy pontosan mit álmodtunk. Alapból felkeléskor sem emlékszel sokszor semmire. De ha felkeléskor emlékszel is, tíz perc, és már csak töredékek maradnak meg. Lehet, hogy ez a legtöbb, amit az evolúció el tudott érni, hogy csökkentse az álmok hatását? Ha tényleg szükségszerű, akkor az lenne a logikus, hogy álmodunk, de utána elfelejtjük, ami így is történik.

Mindenesetre remélem, hogy lesz tudományos előrehaladás az ügyben.

2014. jún. 19. 23:42
 4/11 anonim ***** válasza:
87%

Az evolúciós előnyt az agy magas szintű működése jelenti, az elvonatkoztatási képesség, összetett gondolkodás, szociális érzékenység, stb. Az, hogy ez a működés nem áll le teljesen alváskor sem, az valószínűleg szükségszerű, ahogy a test többi része sem állhat le teljesen. Alváskor csak bizonyos funkciók, kontrollok, gátak kapcsolnak ki, különböző absztrakciós szintek, attól függően, milyen alvási fázisban vagyunk. Amúgy vannak olyan fázisok, amikor valóban nem álmodunk, vagy legalábbis csak a legősibb központok maradnak aktívak.


Az álom önmagában nem jelent hátrányt. Ha mégis zavarónak találod az álmaidat, akkor nem a tünetet kell megszüntetni, hanem az okát megkeresni. Valószínűleg máshol gyökereznek a problémák, a rossz álom csak ennek a jele.

2014. jún. 20. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
92%

"Hát szerintem nem közömbös. Egész nap elvonja a figyelmemet az a sok hülyeség amit összeálmodok."


Hát evlúciós szempontból vajmi keveset számít az, hogy te rosszul kezeled az álmaidat. Ha neked, mint egyednek bajod van az álmaiddal, akkor te egyedi szinten ki fogsz szelektálódni. Ha az emberiség javának nincs ilyen baja, akkor az emberiség javára nézve nem lesz negatív szelkciós nyomás.

Ha egy majom állandóan elbotlik a saját farkában, akkor az a majom előbb-utóbb leesik a fáról és meghal. Ha a többi majom ügyesen bánik a farkával, akkor nem a farokkal van a baj, hanem csak azzal az egy majommal.

2014. jún. 20. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
Nekem már többször is volt hogy ugyanazt 2x álmodtam pár nap eltéréssel. Ezek viszont mindig rossz álmok voltak. De általában nem emlékszek most már arra, hogy álmodnék. Több álmomra is emlékszem gyerekkoromból. Pedig azok már kb 25 éve voltak.
2014. jún. 20. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
33%

Ha nem tudnál álmodni, akkor kb. fél teljesítményt tudna csak nyújtani az agyad - ugyanis ilyenkor dolgozza fel azt, amit nappal nem tudott.

Nagyon komoly evolúciós előnye van!

2014. jún. 20. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Hát szerintem nem közömbös. Egész nap elvonja a figyelmemet az a sok hülyeség amit összeálmodok."

Jelen esetben nem az evolúciós hatással van a probléma, hanem veled. Normális körülmények között az éjszakai álom extrémen minimális mértékben hathat csak ki a nappali tevékenységekre.

2014. jún. 20. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
56%
Egyébként valószínűleg az agy pihenési és regenerálódási folyamatainak egy mellékhatása az álmodás.
2014. jún. 20. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Az álmokkal valamilyen szinten feldolgozzuk a mindennapi eseményeket. Hogy ez okkal vagy ok nélkül, véletlenül alakult ki, nem tudjuk.
2014. jún. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!