Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Pontosan milyen kémiai reakció...

Nem az kérdése:

Pontosan milyen kémiai reakció megy végbe gipsz és oltott mész között?

Figyelt kérdés

Sziasztok

Szerettem volna egészségesre megcsinálni az új hálószobámat, ezért a meszelést választottam. Szerintem valami nem lett jó, (szobafestővel csináltattam), ez a szag elég kellemetlen, nem ilyen kellene legyen. Most találtam olyan információt, hogy gipszes glettre nem szabad meszelni. Nálam bizony a festő gipszes glettet használt, sőt vastag gipszes vakolat került az ytongra, (tehát nem csak holmi felületi glett) és erre az oltott mész. Ez így most végképp el lett rontva? Olvastam olyat is, hogy kémiai reakcióba lép a gipsz és a mész. Vki tudja, mi keletkezik ilyenkor? Mindenesetre a szag sem kellemes. Voltam én régebben frissen meszelt szobában, az egyáltalán nem ilyen volt. Mit tegyek most, tanácstalan vagyok..



2014. jún. 27. 04:33
 1/2 Walter_Dornberger ***** válasza:

A gipsz CaSo4 *kalcium szulfát" nem reagál a mészzel (Ca(OH)2).

A gond nem itt van. A festők a gipszes glettbe CMC-t karboxi-metil-celulózt kevernek bele, így a gipsz - kompozit képződik. A karboxi-metil-cellulóz molekulák felületi tulajdonságaival magyaráznám az összeférhetetlenséget (erről a mész leválik, mert a cellulóz láncok hidrofób apoláros tulajdonságúak, ezen nem segít a néhány karboxil csoport.

A mész amikor megköt a levegő széndioxidja segítségével CaCo3-á alakul, ez poláros, és a falon lévő vakolat mésztartalmával képes lehet összekristályosodni, megtapadni, másodlagos kötést lérehozni. Ez nem megy a CMC-s falon, erre ezután valamilyen diszperziós festék megy.

2014. jún. 27. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
A gipsz CaSO4 a mész Ca(OH)2, nem reagálnak egymással. A mész benyeli a levegőből a széndioxidot, és CaCO3 + víz keletkezik. Valószínűleg teljesen más anyagok reagálnak, ami kellemetlen szagot eredményez. Közelebbit nem nagyon lehet mondani... Szellőztessetek pár napig, és ne használjátok a szobát, valószínűleg magától elmúlik a dolog.
2014. okt. 8. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!