Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sajátérték probléma?

Sajátérték probléma?

Figyelt kérdés

Van a sajátérték egyenlet: Aa=λa [1. egyenlet]

Ebből kihozható egy egyenletrendszer:

∑_{j=1}^N (A_{ij}-λδ_{ij}) c_j [2. egyenlet], (i=1, 2, ..., N)

Ezen egyenlet megoldásának feltétele a szekuláris egyenlet:

det(A-λI)=0, ebből kijön az A operátor spektruma, tehát a hozzá tartozó λ sajátértékek.


Ha λ egyszeres gyöke a szekuláris egyenletnek, akkor a 2. egyenletbe helyettesítve N-1 független egyenletet kapunk N ismeretlennel. Első kérdés: Miért?

Ugye az i index miatt N egyenlet ez, de a j index miatt minden egyenletben N ismeretlen van, a c_j-k. Nem értem az egészet. Miért fontos az, hogy λ egyszeres gyök? Tudom, hogy mit jelent, de jelen helyzetben nem értem, hogy miért fontos.


A másik kérdés, hogy a fentiek miatt (N-1 független egyenlet N ismeretlen) végtelen sok megoldás létezik, de előállíthatóak egy paraméter függvényében. Miért végtelen és miért állíthatóak elő egy paraméter függvényében?


2014. júl. 10. 23:39
 1/1 anonim ***** válasza:

1.


Ha lambda megoldása a det(A-x*I)=0 egyenletnek, akkor az A-lambda*I mátrix sorai lineárisan függőek.

(Gauss-eliminációval ekkor az egyik egyenlet 0=0 alakra redukálódik.)

Most az egyenletet megoldva

det(A-x*I)=a*(x-lambda(1)^r(1))*...*(x-lambda(m)^r(m)) adódik, ahol m(1)+...m(r)=n.


Egyenként behelyettesítve a gyököket, így mindig egy egyenletet triviális alakra hozhatunk, ebből látható, hogy ha lambda r-szeres gyök,

akkor A-lambda*I n-r dimenziós mátrix.


2.


Egy lineáris egyenletrendszer megoldása n-d dimenziós lineáris sokaság, ahol d az alapmátrix rangja.

Tehát ha d=n-1, akkor a megoldáshalmaz a+b*t alakban áll elő, a,b eleme R^n, t eleme R. Az általad írt kontextusban t a paraméter, a+b*t pedig egy egyenes.

2014. júl. 14. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!