Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért vágta ki a biztosítékot...

Miért vágta ki a biztosítékot az éppen kiégő izzó?

Figyelt kérdés

Az előbb mentem ki a konyhába, felkapcsoltam a lámpát, kiégett a körte, és kivágta a biztosítékot. Ez hogy lehet?

A biztosíték nem akkor kapcsol le, ha nagyobb áramerősségű áram halad rajta keresztül, mint ami be van állítva?

Azzal hogy kiégett az izzó, lehet hogy megszakítottam egy ágat az áramkörben, és így lehetett nagyobb az áramerősség?(egyáltalán hogy kell elképzelni egy áramkört egy kertes házban? :D)


2014. júl. 29. 00:43
 1/8 anonim ***** válasza:
74%
Mert amikor ívet húzott az éppen szétmenő izzószál akkor kapcsolt le a biztosíték.
2014. júl. 29. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
81%
Azaz, amkor egy helyen elvékonyodik az izzószál, akkor azon a ponton egyre magasabb hőmérsékletű lesz, azaz egyre kisebb ellenállás, ami áramerősség növekedéssel jár, aztán egyszer pillanatszerűen megszakad és jön az ív, aminek minimális az ellenállása, tehát megugrik az áramerősség.
2014. júl. 29. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
58%
Ez az ócskább izzószálaknál szokott előfordulni, mivel a nagy hőtöl a szál megnyúlik és kikapcsoláskor a lehüléskor rövidre zárja az izzót. Aztán a következő bekapcsoláskor jön a puff.
2014. júl. 29. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
71%

Szerintem inkább arról van szó hogy a wolram egy kemény rideg fém és bekapcsoláskor a hőtágulás miatt egy komoly mechanikai feszültség alakúl ki amit egy elvékonyodott izzószál nem bír ki és elpattan. A túláram okait már leírták.

Az elvékonyodás oka az hogy a wolfram lassan párolog és az üvegbúra belső felületén lecsapódik egy sötét folt formájában.

Ha nem kapcsolgatják le fel az izzót akkor

2014. júl. 29. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha az izzó nem kapcsolgatják le és fel hanem folyamatosan üzemeltetik akkor kb 30-szor tovább bírja.

Illetve ha a bekapcsolás folyamatát időben egy kicsit elnyújtjuk egy elektronikával akkor is tovább bírja.

2014. júl. 29. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Hatalmasak vagytok srácok! :)

Köszi szépen! :D

2014. júl. 29. 13:38
 7/8 Wadmalac ***** válasza:
Hozzátenném, egy olvadó biztosíték nem ment volna ki. Annak hosszabb túláram kell, hogy kiolvadjon. A kismegszakító azonban reagál a pillanatnyi áramcsúcsra is. Éppen ezért biztonságosabb.
2014. júl. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Nekem annyi hozzáfűznivalóm lenne, hogy mi történhetett akkor, ha a lampa eltavolitasa es megszakito utan meg mindig nincs aram azon az agon? Pl: tv es tobbi lampa nem eg arrol az agrol viszont minden mas megy?
2017. jan. 12. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!