Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért vonzza a mágnes a vasat?

Miért vonzza a mágnes a vasat?

Figyelt kérdés
Elég alapvető dolog, hogy a mágnes hozzátapad a vas cuccokhoz, de miért? Mivel hat egy mágnes akár több méterről egy vas tárgyra, ami miatt az elkezd a mágnes felé gurulni/menni/stb... ? Az odáig megvan, hogy a mágnest mágnesvasércből készítik, és hogy ezekben a vasrészecskék irányba vannak állva (javítsatok ki, ha tévedek) de emiatt miért lesz mágneses?

2014. aug. 10. 14:09
 1/7 anonim ***** válasza:
2014. aug. 10. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Polarizált gravitációs tere van a mágneseknek.
2014. aug. 10. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Tom Benko ***** válasza:
A mágnesnek mágneses mezője van. A vasban nagyobb egységek, domének vannak. Ezekben a doménekben a részecskék mágneses momentuma egyező, de doménenként más és más. A külső mágneses hatásra viszont a domének beállnak annak iránya szerint, a testen mágneses megoszlás jön létre, és mágnesként viselkedik, méghozzá a domének miatt viszonylag erős mágnesként, így jön létre a vonzás.
2014. aug. 11. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
Konkrétan mi a mágnesesség, illetve mi az a mágneses mező amelyben létrejön egy ilyen húzó erő? és hogy képzeljük el ezt az erőt ami húz? Energia? Illetve mitől jön létre konkrétan ez a húzó erő?
ápr. 15. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

ÉN válaszoltam 2014 ben hogy polarizált gravitációs tere van és továbbra is ez a magyarázat csak néhány nyomorék iskolamagolt szakértőnek ez úgy látszik nem tetszett.


A megértéshez az alapoktól kell indulni ,elhiszem hogy nehéz annak aki bemagolja a tananyagot és elég neki annyi hogy a mágnesnek mágneses tere van de vannak akik meg is akarják érteni és nem elég rávágni hogy hát azé me mágnes és azé van mágneses tere hű de nagy magyarázat ki gondolta volna most mindjárt okosabb lett a kérdező, lehet hogy ő erre rá se jött volna passzus.


Szóval minden anyag atomokból van , és minden atom gravitál és kijelenthetjük hogy semmi más nincs az anyagokban az atomokon kívül tehát a mágneses jelenséget ugyan az az atom okozza ami a gravitációsat is.


Tehát a mágneses tulajdonság csak egy plusz tulajdonsága lesz az atomoknak amik gravitálnak és ezt már ismerjük.


A jelenség egyszerű megértéséhez képzeld el hogy nem létezik mágnes , az hogy egy anyag mágneses tulajdonságot mutat tehát vonz és taszít más mágneseket semmi mástól nem függ mint hogy az atomjainak a rezgési fázisa vagy spinje azonos vagy nem tehát kaotikus.


Müanyagból is lehet mágnest csinálni csak elég vérszegény lesz és elég spéci müanyag kell hozzá mivel itt is csak az a kitétel hogy az atomok egy ütemben rezegjenek . Ezt nevezzük polarizált állapotnak mivel két pólusra különül el így az anyag . Ebből lesz az északi és délinek nevezett pólus.


Hogyan csinálják : Arra már rájöttek hogy ha egy vezetékben egyenáram folyik akkor az atomjai szintén polarizálódnak és így a vezeték körül egy állandó mágneses tér épül fel amíg az áram folyik rajta.

Nincs más dolgunk mint egy olyan anyagot keríteni ami pl ritkaföldfémek neodímium stb keveréke amelyekben az atomok polarizáltsága nem rendeződik vissza kaotikus állapotba az áram kikapcsolása után. Ezt persze mágneses terekkel is el lehet érni pl mélynyomó hangszóró mágneseknél ahol pontosan kell beállítani a mágnes mágneses térerősségét ,egy spéci fel ill lemágnesező géppel csinálják és addig ismételgetik amíg nincs az elvárt értéken. Fontos mert túl erős mágnes felfele tolja a hangszóró rezonancia frekijét ami egy szubládánál nem előnyös viszont túl kicsi mágnes meg a hatásfokát dB értékét rontja el és hangosító cuccoknál ez már nem mindegy.


Tehát rendeztük egy anyag atomjainak fázisát szinkronba és így mágnessé vált de ahogyan elkezdjük melegíteni ezt az anyagot az atomok elkezdenek ficánkolni és újból szétrendeződnek kaotikus spin állapotba. Ez egy neodímium mángnesnél már 80C° on megtörténik de vannak nagyobb hőállóságú mágnesek amilyen a fekete hangoszrómágnes.

Mostmár érted hogy egy müanyagból miért nem lehet normális mágnest készíteni , egyrészt nem folyhat rajta át áram másrészt egy puha takonynak számít a fémekhez képest így amit felvesz mágneses tulajdonságot az nagyon alacson hőfokon és saját magától visszarendeződik.

De pl giga mágneses gépekbe bedobott cseresznye is lebeg biztos láttad tehát ez mutatja hogy nem kell vasnak vagy fémnek lennie ,a mágneses tér minden atomra hat és azt polarizáltá teszi csak a mérték eltérő.


Érteni kell hogy továbbra sincs semmi más mint atomok és a terük ami tehát ugyan az a gravitációs tér csak pusztán azért mert egy szinkronban rezegnek így létrejön egy extra tulajdonság ami a mágnesesség jellemzője.


2014 ben még nem jött ki a gravitációs hullám felfedezéséről szóló cikk így talán érthető hogy akik lepontoztak dedós kockák tényleg nem érthették mi az hogy gravitáció és azt az iskolakönyvi térgörbület tulajdonságaként voltak képesek értelmezni pedig már Einstein is megfogalmazta hogy ez egy ugyan olyan távolhatás mint a fény és hullámszerűen terjed egyik atomtól a másik felé a végtelenbe.

ápr. 15. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Értem. Köszönöm. Mit okoz konkrétan a rezgés, ami miatt ez mágnesesség észlelhető. Hogyan képes egy rendezett rezgés egy ilyen láthatatlan vonzó erőt kifejteni?
ápr. 16. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem csak vonzó mert más polarizált anyagokkal a polaritásnak megfelelően taszítás is van . Vonzás csak azokkal az anyagokkal van amiket ez a mágneses tér tesz polárossá . Pl mágnes a vasat csak vonzza ami logikus hiszen a vas bekerülve a mágneses térbe csak a mágnesnek a polarizációját veszi fel úgymond a mágnes meghosszabbításaként fogható fel.


A kérdésed hibás mivel nincs a két anyag közt semmi amit vizsgálni lehetne az hogy mitől húz vagy tol tovább nem részletezhető azonkívül hogy mert ilyen meg olyan a polaritása.

Azt se tudjuk hogy az elektronok miért taszítják egymást vagy az atomok miért tapadnak egymáshoz ami a kémiai kötést okozza hiszen ott sincs semmi köztük.

ápr. 19. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!