Zero666 kérdése:

Mi az a tenzor?

Figyelt kérdés

Én úgy tudom, hogy a tenzor a vektorok, vagy mátrixok kiterjszetése magasabb dimenziókra. Csak vektorterben lehet értelmezni. A tenzort úgy is fel lehet fogni, mint egy lineáris transzformáció, a transzformációs mátrixhoz hasonlítható csak magasabb dimenziókban.


Ha jól tudom létezik 3D-s transzformációs mátrix, ami azt jelentené, hogy pl. a 3 dimenziós térben egy vektorokkal leírt térbeli testet átalakít (át transzformál). Ha viszont 4 dimenziós vektortérben gondolkodunk, akkor egy 4 dimenziós objektumot is át tudunk transzformálni az "alap transzformációkkal" (ha jól tudom ezek azok: nyújtás, forgatás, eltolás) ezt az összetett műveletet a tenzorral tudjuk leírni.


Viszont van a tenzoroknak még egy jellemzőjük: a segítségükkel meghatározott többdimenziós testet (vagy valamilyen fizikai jelentéssel bíró erőteret) írhatunk le a vektortérben. Ha ezt a vektorteret egy sik lappal elmetszük, akkor kapunk egy két dimenziós teret. Itt már fel lehet írni egy mátrixot, ami ebben a síkban reprezentálja a tenzort.


Én úgy tudom, hogy így érthető meg a tenzor, de javítsatok ki ah tévedek.



2014. aug. 12. 00:30
 1/2 Csicsky ***** válasza:
100%

Skalár = nulladrendű tenzor (pl. idő, energia, stb.)


Vektor = elsőrendű tenzor (pl. erő, sebesség, gyorsulás, skalármező gradiense, stb.)


Másodrendű tenzor pl. a vektormező gradiense. A másodrendű tenzort a személetesség kedvéért valahogy úgy képzelhetjük el, mint a vektornak a “kétdimenziós” változatát.


Vannak aztán további rendű tenzorok is.

2014. aug. 12. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Csicsky ***** válasza:
100%

Mondok egy egyszerű példát:


A feladat az, hogy határozzuk meg egy folyó esetében, hogy milyen irányban nő a folyó sodrása. A folyó sodrása vektor, amely a folyónak a folyásának az irányába mutat. Ennek a vektornak a gradiense másodfokú tenzor.


Egy skalármezőnek a gradiense megadja a skalármező legnagyobb megváltozásának az irányát.


Egy vektormező esetében ez már nem egy vektor lesz, hanem másodfokú tenzor. A folyó esetében ugyanis a legnagyobb megváltozás irányát két vektorral tudjuk csak kifejezni. Az első vektor azt mutatja, hogy merre kell haladnunk ahhoz, hogy a folyó sodrásának a növekedését tapasztaljuk, vagyis a parttól befele a folyó közepe felé, a folyására merőlegesen. A második vektor meg azt, hogy a sodrása milyen irányban fog növekedni ez pedig a folyó folyásának az irányába mutat, mert ahogy haladunk befele, annál jobban folyik a folyó lefele.


Megjegyzem, ezt a példát csak a szemléletesség kedvéért hoztam fel, legyszerűsítve a kérdést, mert a másodfokú tenzor nem két vektorból álló valami, de csak így tudom érzékeltetni a dolgot.

2014. aug. 12. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!