Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Radioaktivitás, radioaktív...

Radioaktivitás, radioaktív sugárzás képes létrejönni természetes módon?

Figyelt kérdés
Akár a földön, akár a világűrben?

2014. aug. 20. 22:38
1 2 3 4
 11/36 A kérdező kommentje:
Azon gondolkoztam, ha a banán 0.1 egységnyi sugárzást termel a szervezetünkben, akkor 10 banán kiteszi az évi adagot. tegyük fel van egy ember, aki csak banánon él, mert tegyük fel egy szigeten ragadt vagy nem tudom, akkor lehetséges hogy sugárfertőzésben fog meghalni?
2014. aug. 21. 10:45
 12/36 anonim ***** válasza:
100%

A banán mellett nem mSv, hanem µSv a mértékegység, azaz 10 000 banán (napi 28) teszi ki az éves adagot.


Másrészt ez a lakossági dózis nagyon mélyen a bármi észrevehető hatás alatt van. Ha valaki évente ennyi többletet kap, akkor maximum néhány ezrelékkel megnő számára a rákos megbetegedés kockázata. A sugárzással dolgozók számára 50 mSv az éves limit, és 100 mSv-t dózis fölött van egyértelműen kimutatva a rák sugárzás miatt megnövekedett kockázata.


(100 mSv)/(0,1 µSv) = 1 000 000.

Hogy a sugárbetegség tünetei mutatkozzanak rajtad, ahhoz körülbelül 400 mSv sugárzást kell bekapnod rövid időn belül.


> „…lehetséges hogy sugárfertőzésben fog meghalni?”

Persze, ha valami szerencsétlen radiológus erős sugárforrásokat felejtett a szigeten, ő meg mellé ül, mert tök jó meleg jön belőle. A sok banántól meg hamarabb lesz emésztési rendellenessége (gyomorrontás, hasmenés), mint sugárbetegsége.

2014. aug. 21. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 A kérdező kommentje:
Tehát a bőven biztonságban vagyunk bármilyen erős sugárzás elől :) köszönöm az infót :3
2014. aug. 21. 12:59
 14/36 A kérdező kommentje:
az "a" betűt ne tessék nézni. Elírtam >.<
2014. aug. 21. 12:59
 15/36 anonim ***** válasza:
100%

Ahhoz, hogy a sugárzás egészségre gyakorolt hatását megértsd, szét kell választani a jelenséget 2 felé. Van ugyanis sztochasztikus és determinisztikus hatás.


SZTOCHASZTIKUS HATÁS


Az alacsony dózisoknak kizárólag sztochasztikus hatása van a szervezetre. Ez azt jelenti, hogy az elszenvedett dózis növekedésével valamilyen később megjelenő betegség kialakulásának a VALÓSZÍNŰSÉGE nő. Ebben a tartományban tehát azt lehet mondani, hogy ha nagyobb dózisnak vagy kitéve, akkor nagyobb eséllyel leszel rákos. A már kialakult betegség súlyossága azonban már független az elszenvedett dózis nagyságától.


A nagyon alacsony dózisok tekintetében nem tudjuk, hogy mi van. A hatás ugyanis olyan kicsi, és a zaj (más rákkeltő mechanizmusok nagy száma) olyan nagy, hogy statisztikai módszerekkel lehetetlen kimutatni. A sugárvédelmi szakma azt a konzervatív megközelítést alkalmazza, hogy feltételezi, hogy a már nagyon alacsony többletdózisok is hozzájárulnak a rákkockázathoz.


Valahogy így:

[link]


Ezzel szemben vannak tudósok, akik állítják, hogy az egész alacsony dózisok vagy semmilyen, vagy esetleg inkább jótékony hatással vannak a szervezetre az által, hogy stimulálják az immunrendszert. (Fenti link első ábráján a D jelű görbe.) Legfőbb indokuk, hogy vannak helyek a Földön ahol a természetes háttérsugárzás akár több százszorosa is lehet az átlagosnak, mégsem tapasztaljuk, hogy az ott lakók körében nagyobb lenne a rákgyakoriság.


Egy példa:

[link]

(A képen 142 uSv/h dózisteljesítmény mérnek. Budapesten a Műegyetem udvarán a 0,09 uSv/h a jellemző érték)


(A magyarországi adatok itt láthatók élőben:

[link]

figyelj, hogy itt nano van, nem mikro!)



DETERMINISZTIKUS HATÁS


Ha egyszerre kap valaki nagy dózist (több száz mSv-ekről, vagy annál nagyobb adagokról van szó) akkor az egészségkárosodás elkerülhetetlenül megjelenik (ezért hívják determinisztikusnak) és a hatás súlyossága függ az elszenvedett dózis nagyságától.


Ebben az esetben (szemben az előzővel) van egy küszöbdózis, ami alatt semmiféle hatás nem mutatható ki.


A küszöbdózis felett az történik, hogy a nagy intenzitású sugárzás egyszerűen szétroncsolja a sejteket néhány fontos szervben, mint a belek, a tüdő vagy a csontvelő. Ettől a besugárzott ember beteg lesz, ill. súlyos esetben meghal. Nagyjából 8 Sv az a dózis, ami felett nincs esély a túlélésre.


Itt le vannak írva a tünetek:

[link]


Fontos megérteni, hogy itt végső soron a belső szervek sérüléséről van szó, és hogy ez az állapot pont annyira fertőző, mint a lábtörés. Nincs olyan, hogy sugárfertőzés, a sugárzás ugyanis nem fertőz. A sugársérült ember sem fertőz. SugárBETEGSÉGRŐL esetleg sugárSÉRÜLÉSRŐL lehet beszélni.


Bővebb info dózisfogalmakkal és képletekkel itt:

[link]

2014. aug. 21. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
100%

Hadd pontosítsak egy kicsit:


- a természetes háttérsugárzás nem 4 mSv, hanem csak kb 2.4 mSv.


- az éves limit nem 50 mSv/év a dolgozók számára alapvetően hanem:


-> 100 mSv / 5 év és ebből egyetlen év sem mehet 50 mSv/év fölé


-> egyetlen kivétel: külön engedéllyel egyetlen évben mehet 50 mSv fölé.


-> életmentésben részvevő személyre pedig akár még ennél is magasabb dóziskorlát van (100-250 mSv)


Magyarországon ennek a közelében sem szoktunk járni, 1 dolgozó kb 1 mSv szokott kapni egy évben tehát még a munkahelyi kivizsgálási szintet is ritkán érjük el (2-6 mSv) a hatóságit pedig szinte sosem (6+)


Néhány kivételes hely van pl miskolctapolcai barlangfürdő kb 20 mSv/évvel.


másik kiegészítés:

jelenlegi ismereteink szerint nincs "küszöbdózis", azaz egy sugárzás legyen az bármilyen kicsi okozhat rákot (bár egyre több dolog mutat abba az irányba, hogy a természetes háttérsugárzás alatt a kockázat elhanyagolható). Másik fontos dolog, hogy jelenleg utólag nem tudjuk eldönteni egy adott rákról, hogy mi miatt alakult ki (nyilván valószínűsíteni lehet). Így gyakorlatilag lehetetlen megmondani, hogy 2-100(esetleg 200)mSv-es tartományba eső sugárterhelések okoznak-e rákot/hozzájárulnak-e a rákos megbetegedésekhez.


végül pedig és ez szerintem a legnagyobb probléma. Sehol a világon (de Magyarországon biztosan), nem tudják az orvosok pontosan, hogy a betegek eddig mennyi sugárterhelést kaptak, mert nincs egy "sugárkönyv" amibe ezek benne lennének. Maximum azon vizsgálati adatok vannak meg amelyek az adott kórházban készültek.


+ a fiatalok sokkal érzékenyebbek a sugárzásra és ezek figyelembevétele a sugárterhelés számításában még csak most alakul ki.


Szóval jelenleg semmi biztosat nem tudunk arról, hogy mekkora a biztonságos sugárdózis.max annyit tudunk, hogy 100-200 mSv fölött (és ez nem /év!) már biztosan szignifikánsan nő a kockázat

2014. aug. 21. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 A kérdező kommentje:
Még egy utolsó kérdés. Ha egy frissen felrobbant atombomba epicentrumában járkálunk, fél nappal a robbanás után tegyük fel, és gigantikus mennyiségű sugárzásnak vagyunk kitéve védőruha nélkül, akkor is egy darabig jól elsétálgathatunk a terepen minden tünet nélkül mielőtt meghalnánk? Ha igen, meddig nem jelentkeznének kb a tünetek?
2014. aug. 21. 13:32
 18/36 anonim ***** válasza:

Hm… Jogos észrevételek, most vettem a fáradságot és utánaolvastam.


Kimerítő részletességgel a témáról itt olvashatsz:

[link]

141 dia, szóval nagy betűkkel van írva, körülbelül 30 A4-es oldal folyószövegnek felel meg. Választ ad mind a honnan származik, hogy jön létre, hogyan árt, mennyit szabad kérdésekre. És mint a mellékelt ábra mutatja, megbízhatóbb, mint én vagyok.


Kis kiegészítés a kiegészítéshez:

> „jelenlegi ismereteink szerint nincs "küszöbdózis", azaz egy sugárzás legyen az bármilyen kicsi okozhat rákot”

Ugyanez a füstös dolgokra (például cigaretta, kipufogógáz) is igaz. Mondjuk a kipufogógáz már elég tiszta szokott lenni az új autókban…


> „…egy darabig jól elsétálgathatunk a terepen minden tünet nélkül mielőtt meghalnánk? Ha igen, meddig nem jelentkeznének kb. a tünetek?”

Egy darabig igen, néhány percig, óráig… Talán még egy napig is. Az a baj, hogy még az atombomba is sokféle lehet, meg sokféleképpen fel lehet robbantani, más emberek máshogy bírják a sugárzást (például én nem bírok úgy kifeküdni a napra, mint a lányok). Viszont az oroszokból és kínaiakból kinézem, hogy egész pontos méréseket végeztek ilyen téren, szóval ha valaki nekiesik a keresőnek, akkor szerintem találhat pontosabb adatokat.

(Ha választanom kéne, hogy átvágok egy atomrobbantás helyszínén fél nappal a robbanás után, vagy egy őrült doki levágja az egyik kezem, akkor mindenképpen az előbbit választanám.)

2014. aug. 21. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 A kérdező kommentje:
Hát... szerintem sugárzástól meghalni nagyobb szenvedés lenne, mint elvérezni. Végigélni ahogy belülről megeszi a sejtjeid ez a sugárzás. a szerveid, meg mindened. Iszonyú nagy kínok lehetnek. Persze az ember ösztönileg annyira önző hogy nem hagyná levágni a karját, mert félti, és fél hogy fájni fog, hanem inkább rohanna a sugárzónába. Természetes ösztön. Talán a valóságban én is így tennék.
2014. aug. 21. 14:09
 20/36 anonim ***** válasza:
Kicsit félreérted, én azt vállalnám, hogy 20 év múlva 3-4-szer akkora eséllyel halok meg rákban, mint hogy most elveszítsem a kezem. Ugyanis szerintem elég gyorsan átérnék ahhoz, hogy ne legyek akut sugárbeteg. (Amúgy tényleg a fene tudja.)
2014. aug. 21. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!