Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet a fizikás gondolkod...

Hogy lehet a fizikás gondolkodást elsajátítani?

Figyelt kérdés
minden feladatot logikai úton oldok meg és ez később nem lesz megoldható
2014. szept. 10. 07:09
 1/5 anonim ***** válasza:
Miért ne lehetne később is megoldható a logikai úton történő feladatmegoldás?
2014. szept. 10. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Wadmalac ***** válasza:

A fizikánál nagy segítség a jó vizuális fantázia, jó logikai érzék. Aki fejben modellezni tud, a legtöbb fizikai jelenséget nagyon jól meg tudja magának magyarázni.

Ez mondjuk egy áramkörben a hídkapcsolás eredő ellenállásának megértésében már nem segít. :)

2014. szept. 10. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
például van egy v=s/t-re épülő feladat, hogy ha az út feléig x sebességgel megy akkor mennyivel kell az út másik felén mennie, hogy időben odaérjen és akkor a tanár erre felírt valami borzasztó képletet v v2 v3-al meg t3-al s/2-vel
2014. szept. 10. 13:49
 4/5 Wadmalac ***** válasza:

Ha egyszer felrajzolod az idő/út diagramot, máris érthetővé válik.

Nekem középiskolában az volt a módszerem, hogy csak a legalapabb képleteket jegyeztem meg, az összes többi arra alapulót mindig ott, helyben magamnak vezettem le.

2014. szept. 10. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ezért mondom, hogy középiskolában nem lehet jól fizikát tanítani. Integrálás, deriválás a fizika alapköve. Bár a kinematika pont olyan, hogy a három egyenletét lelhet vezetni ezek nélkül is, ha felrajzolod a diagramot és elfogadod a feltevést, hogy a diagramma alatti terület adja a v vagy x nagyságát attól függően, hogy mit akarsz meghatározni. Bármilyen kinematikai feladatot megfogsz tudni oldani, amit a tanárod ad, ha ezt a három képletet megtanulod:

a=a_0

v=a_0 * t + v_0

x=a_0 * (t^2)/2 + v_0 * t + x_0

Ennyi a kinematika, nem több. Tudni kell, hogy mi micsoda.


a=a_0 arra utal, hogy a gyorsulás értéke állandó, ez középiskolában mindig így lesz bármilyen példát is kapsz.


v=a_0 * t + v_0

Itt v a test sebessége az adott t időpillanatban, a_0 az állandó gyorsulás és v_0 a kezdeti sebesség.


x=a_0 * (t^2)/2 + v_0 * t + x_0

Itt x a test pozíciója t időpillanatban és x_0 a kezdeti pozíciója a többi meg amit fentebb írtam.


Ezekből bármit le tudsz vezetni. v=x/t mire igaz? Egyenes vonalú egyenletes mozgásra. Ha egyenletes mozgásról van szó, akkor nincs gyorsulás, tehát a_0=0, így v=v_0, tehát a sebességre vonatkozó képlet kiadja, hogy a sebesség állandó, ha meg x-be helyettesíted az a_0=0-át, akkor x=v_0*t+x_0, ha x_0=0, akkor v_0=v=x/t. Tehát tényleg kiadja ez az általános képlet azt, amire kíváncsi vagy. Csak tudni kell, hogy mi micsoda és utána a feladat szövegéből értelmezned kell, hogy melyik változó milyen értéket vesz fel. Utána gyakorlatilag kész vagy. Az x_0 értéke attól függ, hogy a választott vonatkoztatási rendszered origója mennyire van a test kiindulási pozíciójától. Mivel Te választhatod meg a vonatkoztatási rendszeredet, ezért az x_0 értékével tudsz játszani csak sajnos az a tapasztalatom, hogy középiskolában ezt nem igazán mondják el a tanárok. Nem tudom mennyire érthető az amit leírtam. Ehhez egy tábla kéne meg 1-2 óra hogy megértsd, utána nem tudna kifogni rajtad a tanár a példáival. Az a baj, hogy képleteket tanítanak a tanárok és nem gondolkodást, nem azt mondják el, hogy az alaposzlopokból hogy szedd ki a többi elemet, hanem odaadják az elemeket és tanuld meg, aztán csodálkoznak, ha a tanuló meg nem tudja mikor mit használjon... Próbáld meg elsajátítani azt a három egyenletet és megérteni, ha valami nem tiszta, akkor kérdezz.

2014. szept. 10. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!