Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyukak annak ellenére...

A fekete lyukak annak ellenére, hogy szükség képen tartalmaznak szingularitást, valós objektumok?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy hasonlóan egy neutroncsillaghoz, vagy fehér törpéhez képest elképzelhetjük úgy, mint egy gömbszerű égitestet?
2010. jan. 19. 19:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
AZ eseményhorizontot igen, valójában viszont egy zérus kiterjedésű objektum.
2010. jan. 19. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Lol az előbb írtam ponr egy kiba másik fekete lyukhoz:

A NASA Goddard Space Flight Center kutatóközpontja két munkatársának, Nikolai Shaposhnikovnak és Lev Titarchuknak sikerült azonosítania a legkisebb olyan fekete lyukat, ami egy nagytömegű csillag magjának összeomlása során keletkezett. Az objektum átmérője mindössze 24 km, tömege a Napénak 3,8-szerese, amivel nagyon megközelíti az elméletileg lehetséges alsó határt.

2010. jan. 19. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Kedves második én is olvastam a cikket ( [link]


Ellenben ez csak az eseményhorizont által megadott gömb átmérője, a fekete lyuk maga egy szingularitás, persze részének veszik még az ehorizontot, de az akréciós korongot is és néha a jet-eket is...

2010. jan. 19. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásokat. Ezekkel nagyjából tisztában voltam. A kérdés lényege abban áll, hogy a szingularitáson túl nézve, vajon az összetömörülő anyag pl rendelkezik e felszínnel? És itt nem az eseményhorizont felszínére gondolok, hiszen annak evidens hogy van. Maga a tér azon része, ahol a fekete lyuk "van" elképzelhető abban a formában, mint pl. egy neutroncsillag, annyi különbséggel, hogy természetesen sokkal sűrűbb és a fény nem tud megszökni a felszínéről? Tehát, nagyon leegyszerűsítve "bolygó szerű", vagy csak olyan elméleti fogalmaink vannak a lyukról, mint szingularitás, tömeg és eseményhorizont? Igazából ez érdekelne...
2010. jan. 19. 19:49
 5/11 anonim ***** válasza:
Ne higgy az elsőnek, nem 0 a kiterjedése. A szingularitásnak 0 a kiterjedése, de az anyagnak magának van. Nem kell 0 térfogatba összemennie, hogy az eseményhorizont létrejöjjön. De az eseményhorizont mögött nem tudom, érdemes-e térről beszélni (ami a térfogat, felszín és hasonló fogalmakhoz szerintem nem ártana).
2010. jan. 19. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 dellfil ***** válasza:

Nem, bizonyosnak tűnik, hogy az eseményhorizonton belül nincs bármilyen általunk ismert "formájú" objektum.

Szerintem ebben a linkben jó leírást taláhatsz arról milyen lehet "belül".

[link]

2010. jan. 19. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Akkor beszéljetek róla, ha tudtok is valamit! Zérus pontba húzódik az anyag!

"Fekete lyuk keletkezik akkor, ha egy véges tömeg a gravitációs összeomlásnak nevezett folyamat során egy kritikus értéknél kisebb térfogatba tömörül össze. Ekkor az anyag összehúzódását okozó gravitációs erő minden más anyagi erőnél nagyobb lesz, s az anyag egyetlen pontba húzódik össze. Ebben a pontban bizonyos fizikai mennyiségek (sűrűség, téridő-görbület) végtelenné válnak (lásd: Gravitációs szingularitás)"


1 pont az 0 dimenzió!

A van egy lufink. tele pöttyözzük szabályosan minden pötty egyforma távolságra van egymástól. Ha ezt a lufit felfújjuk, vagy lentebb eresztjük, minden ponthoz ugyanúgy rendelhetünk egy pontot minden esetben, ami gyakorlatilag megegyező. Ellenben ha a lufit olyan picire eresztjük, hogy csak egy pont lesz, akkor minden pont 1 ponton lesz, így 1 ponthoz végtelen másik pont rendelhető, ez a szingularitás képletesen!

2010. jan. 19. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
A szingularitás igen, az egy pont. De mi a fekete lyukról beszéltünk. Aminek igenis van kiterjedése, ha másért nem azért, mert az időtorzulás miatt a szingularitáshoz közeli anyag nagyon lassan zuhan, gyakorlatilag áll a mi megfigyelésünk szerint.
2010. jan. 19. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A fekete lyukban az anyag garvitációs szingularitásba zuhan.... Forgó és álló fekete lyukaknál másféle (pont és gyűrű szingularitás/utóbbi jóval bonyolultabb/) de a lényeg ugyanaz.
2010. jan. 19. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Megint csak köszönöm a válaszokat. A szingularitást, ha egészen pontosan nem is értem, de elfogadom. Lehet, hogy agymenés, de szeretek gondolkodni: ha szükségképpen kapunk szingularitást minden fekete lyuknál, aminek paraméteri a tömegen és a perdületen kívül teljesen elvesznek, akkor mi alapján nagyobb egyik fekete lyuk a másiknál? Leszámítva természetesen a tömeget, hiszen az nem veszik el. Máshogyan fogalmazva egy szingularitásban miért nem veszik el a tömeg? Hiszen végtelenül görbül a tér (talán az idő is), hogyan beszélhetünk ilyen körülmények között valós, általunk mért tömegről? És itt kanyarodok vissza az eredeti probléma felvetésére, hogy (az esemény horizontot leszámítva) van e a fekete lyuknak felszíne, vagyis valós objektum e avagy sem? - Laikusként kérdezem, elnézést a white fülűektől, ha nagyon nagy ökörséget írtam le, de az Ő álláspontjuk is nagyon érdekelne...
2010. jan. 20. 14:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!