Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért mondják, hogy egy...

Miért mondják, hogy egy fekete került információ sosem juthat ki onnan?

Figyelt kérdés
Úgy értem, miért információ? Nem a dolog miértje érdekel, csak a szóhasználat kevert meg. Nem inkább anyagról van itt szó? Hogy értik azt, hogy információ kerül bele? Gondolom nem arról van szó, hogy belekiabálunk valamit.

2014. szept. 22. 15:23
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Gondolkodj el azon, hogy mi az, amit információnak tekinthetünk.

Ne erőltesd az „anyag” kifejezést, mert a tömeg-energia ekvivalencia miatt nem igazán különíthető el, félrevezető lehet. Információ lehet >bármi<. Egyetlen részecske egyetlen kvantumállapota is információ. Ugyanúgy információ egy rádióhullám által hordozott üzenet, mint egy darab kő, nem szükséges „anyagra” és „nem anyagra” szétválasztani.

Azért szokták azt mondani, hogy a fekete lyukból nem juthat ki az információ, mert a tömege olyan hatalmas és olyan apró helyre koncentrálódik, hogy a környezetében a szökési sebesség meghaladja a fénysebességet. Tehát bármilyen gyors is a fény, ha egyszer bekerül az eseményhorizont mögé, többé nem juthat ki, mint ahogy az általa (vagy bármi más által) hordozott információ sem. Nem tudom, hogy ez mennyire világos, ha kell, leírom részletesebben.

Azonban ma már tudjuk, hogy ez nem egészen így van, mert a fekete lyukak Hawking-sugárzást bocsátanak ki bizonyos kvantummechanikai jelenségek miatt, keress rá, érdekes.

2014. szept. 22. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó mondatoddal vitatkoznék. Amennyire én tudom az említett Hawking-sugárzásnak nincs köze ahhoz az "információhoz", ami beleesett a fekete lyukba, ráadásul nem is onnan jön, hanem az eseményhorizontról. Így nem mond ellent a korábbi elképzeléseknek.
2014. szept. 22. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
#2: Igaz, ezek a részecskék nem az eseményhorizont túloldaláról jönnek. Külön érdekességként kellett volna megemlítenem.
2014. szept. 22. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Előre bocsátom, nem vagyok túlzottan jártas a témában, szóval ha tévedek, javítsatok ki nyugodtan!

#2

Abban igazad van, hogy a Hawking sugárzás során a fekete lyuk felől érkező részecskék nem az eseményhorizont mögül érkeznek, hanem az eseményhorizont közelében keletkeznek. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy részecske párjuk, ami velük együtt keletkezik, belezuhan a fekete lyukba. Azonban a kvantum-összefonódás jelensége miatt az egyik részecske állapotából meg lehet határozni a másik állapotát, azaz információhoz juthatunk egy olyan részecskével kapcsolatban, ami a fekete lyukban van.

Amennyire tudom, jelenleg az elméleti fizika egyik nagy kérdése éppen az, hogy a fekete lyuk tényleg, elnyeli, megsemmisíti az információt, vagy sem. A kérdésre adott válasz akár a relativitás elmélet és a kvantumfizika közötti ellentmondás feloldását is segítheti.

[link]

2014. szept. 22. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Azt hiszem, megkaptam a választ a kérdésemre. Azzal nem voltam tisztában, hogy miért hívjuk információnak a dolgokat, amik belekerülnek, de most már tiszta. Köszönöm a segítséget!
2014. okt. 20. 15:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!