Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A föld ténleg nem gömb alakú?

A föld ténleg nem gömb alakú?

Figyelt kérdés
Valahol olvastam, hogy nem is gömb alakú, hanem valami geoid izé, ami krumplihoz hasonlít.... ha ez igaz is, mikor fedezték fel?
2014. okt. 16. 17:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
A krumpli azért túlzás. Mivel forog egy elméleti tengely körül, ezért a tengelytől távolibb részekre nagyobb centrifugális (kirepítő) erő hat. A két saroknál kissé "laposabb".
2014. okt. 16. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Igen, igaz.
2014. okt. 16. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Semmi sem gömb alakú, mivel nincs tökéletes gömb (csak a matematikában).


A dolog azon múlik, hogy milyen hibahatárral kell dolgoznod.

2014. okt. 16. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

A Föld Föld alakú, és ez az alak folyamatosan változik, például a kontinensek mozognak, a hegységek gyűrűdnek, vagy te fogsz egy adag földet és átviszed a kerted egyik végéből a másikba. Szóval hogy a Föld nem gömb alakú, arra már az első olyan valaki rájött, aki tudta, hogy mi az a gömb.


„A gömb azon pontok halmaza a térben, melyeknek egy adott ponttól mért távolsága állandó.” Egyből láthatod, hogy a szomszéd domb teteje nem olyan távol van a Föld középpontjától, mint a talpa, így a Föld nyilván nem gömb alakú.


Hogy könnyebben tudjunk számolni, viszonyítani, és legyen valami állandóság, ezért ezt a Föld alakot közelíteni kell valamivel. A legegyszerűbb közelítés a gömb. A következő lehetőség a forgási ellipszoid, ami olyan, mint a gömb kicsit összenyomva.


Mikor arra a kérdésre keressük a választ, hogy milyen magasan vannak a földfelszín pontjai, azaz mennyi energiát kell a gravitációs erő ellen használnunk, hogy eljussunk egyik pontból a másikba, akkor egy olyan felülethez kell viszonyítani, aminek minden pontján egyforma a magasság, ez lesz a geoid, és ehhez képest adják meg a domborzati térképek, hogy milyen magasan vannak az egyes pontok.


Ami alakzatot a domborzati térképről le tudsz olvasni, az egy még jobb közelítése a Föld alakjának, de természetesen még mindig nem pontosan a Föld alakja.


[link]

[link]

2014. okt. 16. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 sadam87 ***** válasza:
100%

Ahogy a második válaszoló írja, a Föld alakjának gömbként való (és összes többi) leírása csak közelítés. A gömb alakkal való közelítés nem túl pontos (bár az űrből nézve valószínűleg nem tűnne fel, hogy nem az). Ennél pontosabb a forgási ellipszoid, amiről az első válaszoló írt. Ez abból is látszik, hogy a Föld egyenlítői kerület majdnem 70 km-rel nagyobb, mint a sarkköri.

Azonban a forgási ellipszoid sem írja le teljesen a Föld alakját. Egyrészt természetesen azért, mert hegyek völgyek, óceáni árkok találhatóak a felszínén (persze ezek a Föld méretéhez képest elég kicsik).

Azonban az az érdekes, hogy ha a tengerszint felületét nézzük, az sem ad szabályos forgási ellipszoidot. Ez azért van, mivel a Földkéreg sűrűsége nem egyenletes, és ez kis mértékben torzítja a Föld gravitációs mezejét: van ahol kicsit erősebb lesz, itt kicsit magasabban van a tengerszint, van ahol kicsit gyengébb, itt valamivel alacsonyabban van a forgási ellipszoidhoz képest. Ezzel a felülettel körülhatárolt alakzat a geoid.

[link]

A linkben láthatsz ábrákat róla. Gyakran erősen el vannak túlozva az eltérések az ellipszoidtól (hogy egyáltalán lássuk a különbséget). A valóságban a maximális eltérés alig több, mint 100 méter.

2014. okt. 16. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

A Föld tényleg geoid.


[link]

2014. okt. 16. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

A Föld lapultsága kb 1/300.

Nincs olyan ember, aki ránézésre megmondaná egy majdnem gömb golyóról, hogy melyik irányban 299, ill. 300 cm.

2014. okt. 16. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

#5: Apró javítás:


"... a Földkéreg sűrűsége nem egyenletes, és ez kis mértékben torzítja a Föld gravitációs mezejét: van ahol kicsit erősebb lesz, itt kicsit magasabban van a tengerszint, van ahol kicsit gyengébb, itt valamivel alacsonyabban van a forgási ellipszoidhoz képest."


Pont fordítva, ahol erősebb a gravitáció, ott nagyobb a lapultság, tehát mélyebbre süllyed a tenger szintje, ahol pedig gyengébb a gravi, ott kevésbé hat a vonzóerő, tehát a centrifugális erő hatására feljebb emelkedik a tengerszint.

2014. okt. 18. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 sadam87 ***** válasza:

#8

Javíts ki, ha hibás a logikám (már jó fáradt vagyok), de szerintem nincs igazad.

Ahol nagyobb a gravitáció (a kéreg nagyobb sűrűsége miatt, egy hegy miatt, stb.), ott magasabban lesz az ellipszoid felületéhez képest a tengerszint, mivel ott erősebb lesz a vízre (és minden másra) gyakorolt gravitációs hatás, több vizet tud a Föld "odagyűjteni". Ahol gyengébb a gravitációs mező, onnan viszont a víz egy része el fog áramlani az erősebb mezejű területek fele.

[link]

"The surface of the geoid is higher than the reference ellipsoid wherever there is a positive gravity anomaly (mass excess) and lower than the reference ellipsoid wherever there is a negative gravity anomaly (mass deficit)"

Ez a link bevezetőjének utolsó bekezdése, ha jól értelmezem, ez is engem erősít meg (de tényleg fáradt vagyok, félre érthetem).

2014. okt. 18. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Hát most megfogtál :) Én úgy gondolkodtam, hogy ahol erősebb a gravitáció, oda a sűrűbb, nehezebb anyag vándorol, ami pedig nem a víz, hanem a földkéreg vagy magma anyaga. Ezáltal kiszorítja onnan a könnyebb vizet, ami így a kevésbé gravitáló területek felé-fölé kényszerül. De most (így hajnali 4 körül) már én sem vagyok biztos a dolgomban :D
2014. okt. 19. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!