Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A föld ténleg nem gömb alakú?

A föld ténleg nem gömb alakú?

Figyelt kérdés
Valahol olvastam, hogy nem is gömb alakú, hanem valami geoid izé, ami krumplihoz hasonlít.... ha ez igaz is, mikor fedezték fel?
2014. okt. 16. 17:33
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Azt kell tudni, hogy a víz felülete mindig "vízszintes", a vízszintes pedig azt jelenti, hogy követi az ekvipotenciális felületet. Az ekvipotenciális felületekről pedig tudjuk, hogy mindig merőleges az erővonalakra.


Így elég könnyen megszerkeszthető a vízfelület, ha ismerjük a tömegeloszlást.


Ezen a képen csináltam egy ilyen szerkesztést (csak szabad kézzel, tehát nem pontos), olyan esetre, amikor a Föld felszíne alatt nem sokkal egy nagy sűrűségű tömeg található:


[link]


Ebből tényleg az látszik, hogy a víz ott fog kidudorodni, ott lesz magasabb, ahol a nagy tömeg van.

2014. okt. 19. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Persze miért is működne jól a képfeltöltés oldal. Megpróbálom a másik linket:


[link]

2014. okt. 19. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Sőt, most látom, hogy teljesen rossz rajzot csináltam, hiszen az erővonalaknak mind egy pontba kell mutatniuk: A teljes rendszer tömegközéppontjába. Akkor pedig az ezekre merőleges felület nem is ellipszoid lesz, hanem egy gömb:


[link]


De így is igaz, hogy ott lesz magasabb a vízszint, ahol a nagy tömeg van.

2014. okt. 19. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
Nem, mégis csak az első rajz a helyes. Nem tudom, honnan vettem, hogy az erő a tömegközéppont felé mutat. Ez nem következik semmiből, és nincs is így.
2014. okt. 23. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!