Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A komplex számok halmazának...

A komplex számok halmazának létezik kibővítése? És ha igen, annak kibővítése? . És így tovább. Hogy hívják ezeket. Ha folytatható a "sor", milyen nevezéktan fogalmazható meg az egészre?

Figyelt kérdés
A komplex számok kibővítését kb. ugyanolyan értelemben értem, mint >ahogy< (amilyen módon, kivitelezéssel) a komplex számok kibővítése a valós számok halmazának.

2014. okt. 16. 19:58
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Pont ugyanolyan értelemben nem nagyon van. Egyrészt a komplex számok halmaza már zárt az összes szokásos műveletre; másrészt nem lehet úgy bővíteni, hogy a négy alapművelet tulajdonságai pontosan megmaradjanak. (Ezeket bizonyították.)


„Körülbelül ugyanolyan” értelemben a kvaterniókat szokták leggyakrabban emlegetni, de a kvaterniók testén nem kommutatív a szorzás.

[link]


Még előszoktak kerülni az októniók vagy Cayley-számok is, de ott a szorzás se nem kommutatív, se nem asszociatív, szóval ez már valami ronda dolog.

[link]


Természetesen ha a műveletekre kevésbé figyelünk oda, akkor még sokféleképpen lehet bővíteni a komplex számok halmazát, de ezeket ritkán szokták alkalmazni.

2014. okt. 16. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

"Természetesen ha a műveletekre kevésbé figyelünk oda, akkor még sokféleképpen lehet bővíteni a komplex számok halmazát, de ezeket ritkán szokták alkalmazni."


És azt le tudnád esetleg írni valahogy, hogy az ilyen bővítéseknél mi a nevezéktan? Ahogy észrevettem, mindig valami "-niók"-ra végződik a dolog, de azt nem tudom, hogy az előtag, ami gondolom a számhalmaz dimenzióját jelzi, azt hogyan képzik.

Illetve azt még meg tudnád írni.... mert ha jól látom, a kvaterniók ugye parasztiasan mondva négydimenziósak, a Cayley számok meg rögtön 8×-osak.... hogy miért van ez, esetleg nem létezik pl. 5 dimenziós számhalmaz?


Bocsi a sok idétlen meg paraszt kérdésemhez, csak amúgy nem vagyok szakavatott, és ez a kis infó egy készülő groteszkes sci-fi novellámhoz jönne jól.

2014. okt. 16. 20:32
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

> „És azt le tudnád esetleg írni valahogy, hogy az ilyen bővítéseknél mi a nevezéktan?”

A latin számokhoz kapcsolódik valahogy az „-niók” toldalék. De mivel a valós számokon („primerniók”) és komplex számokon („szekunderniók”) kívül csak a kvaterniók és októniók léteznek, tehát például „terniók” és „kvinterniók” nem, ezért nem sok értelme van a dolognak, ezt a kettőt megjegyezni bőven elég.


> „Illetve azt még meg tudnád írni.... mert ha jól látom, a kvaterniók ugye parasztiasan mondva négydimenziósak, a Cayley számok meg rögtön 8×-osak.... hogy miért van ez,…”

Sajnos nem. Ehhez az én matektudásom kevés. Wikipédián próbálhatsz utána olvasni. A linkjeimről el tudsz indulni.


> „esetleg nem létezik pl. 5 dimenziós számhalmaz?”

5 dimenziós vektorteret lehet csinálni, aminek minden elemét 5 szám írja le. Csak az elemek maguk nem sok szempontból fognak számokként viselkedni. (De tulajdonképpen már a kvaterniók se viselkednek úgy. Például hogy nézne az ki számoknál, hogy 2*3 = 6, de 3*2 = -6?…)

2014. okt. 16. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Oké, nagyon szépen köszönöm a segítségedet!


Esetleg egy utolsó kérdésem lenne, ha megengedet : Az elképzelhető, hogy ezeknek a számhalmazoknak a "dimenziói" (mármint hogy gondolom hány képzetes kiegészítő elemmel, vagy hány elemű vektorként írhatók fel) összefüggésben vannak az univerzum fizikai dimenzióival?


Mert ha jól tudom, fizikusok valahogy kiszámolták/utánajártak, hogy a fizikai dimenzió száma nem lehet több 11-nél. Akkor vajon a matematika is csak eddig engedné meg a számhalmazok kialakítását?


- lényegében ez lenne az egyik fontos "tényező" ahhoz, hogy fel tudjam építeni a történet tumományos halandzsa hátterét ;) -

2014. okt. 16. 22:17
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

A matematikában bármit lehet definiálni, legfeljebb nincs értelme. Amikre te gondolsz azok lényegében a valós számok feletti vektorterek. Bár ez nem triviális, de minden n természetes számra pontosan egy n dimenziós vektortér van (a "szám n-esek tere"). Az más kérdés, hogy bizonyos n-ekre a valós számok halmazának egyéb tulajdonságait is meg lehet őrizni.De pl. 2 dimenzióban már nem lehet rendezést megadni, 4 dimenzióban nem lehet

kommutatív szorzást megadni, stb. Nem kell azért túlmisztifikálni a dolgokat, a fizikai térdimenzióknak semmi köze ahhoz, hogy a matematikában mit lehet, és

mit nem lehet megtenni. Egyébként a fizikában általában ennél jóval bonyolultabb matematikát használnak.

pl. [link]

2014. okt. 17. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Hajjaj.... lehet, hogy még fejleszteni kéne akkor a matek és a fizikai tudásomat, hogy a laikusok számára már ne legyen túl nagy katyvasz a novellának a sci-fi-s háttere.


Azért köszönöm szépen minden infót, és a linket, amivel segítettél!

2014. okt. 17. 13:58
 7/17 A kérdező kommentje:

Amúgy meg:

"A matematikában bármit lehet definiálni, legfeljebb nincs értelme."


Szvsz. akkor az idiótaság definiálni. Az efféle teljesen absztrakt definiálgatások miatt fogja megutálni a közember a matematikát. Bár igaz, van, aki meg pont ezt használja ki, hogy legyen munkahelye (a diákok nagy sajnálatára) ;)

2014. okt. 17. 16:11
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Csak amikor még megszületik a definíció, akkor nem derül ki, hogy később mennyire fogják használni, és lesz-e értelme.


Másrészt a középiskolában gyakorlatilag semmilyen 20. századi matematikai eredményt nem oktatnak, és olyan hűdenagyonabsztrakt, sose használt definíciók sincsenek. Ahhoz, hogy valaki matematikusnak mondja magát, már gyakorlatilag a 18. században is kellett legyen olyan okos, hogy simán 90%-ra írjon egy mai emelt matek érettségit.


A közemberhez az absztraktabb dolgokból gyakorlatilag csak az okoskodni próbáló sci-fiírókon keresztül jut el bármi.

2014. okt. 17. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Oké, értem ;) Vettem, bocs ; szégyenlem magam.... egy kicsit.

De annyira azért nem, mert mint mondtam, alapból groteszkes regényt terveztem, és azért ott nem titkolt, hogy amblock hülyeség az egész.

Másfelől meg NEM a középsulis matematikára gondoltam, arról én is tudom, hogy nem véletlenül van tantervben.

Én inkább bizonyos egyetemi tananyagokra gondoltam.


De igen, igazad van, sci-fi-sként inkább lapulok, nem szólok.

2014. okt. 17. 17:02
 10/17 anonim ***** válasza:
2014. okt. 17. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!