Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyukból megszökő...

A fekete lyukból megszökő részecskék (v. Hawking sugárzás), minek kapcsán jön létre?

Figyelt kérdés
A képzetes idő szerinti azon mozgásból, amikor a részecske rövid ideig a fénynél gyorsabban mozoghat, vagy a tér kvantumfluktuációjából adódik?
2010. jan. 25. 18:09
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

"A határozatlansági elv alapján üres térben a mezők nem lehetnek nulla értékűek, mivel akkor a relációban szereplő mindkét mennyiség, a mező és a változásának sebessége is nulla lenne, azaz nagyon pontos értéket venne fel. Ehelyett van a határozatlanságnak bizonyos minimuma, amely a mező kvantumfluktuációjában nyilvánul meg. Felfoghatjuk Ezt a fluktuációt úgy, mint a fényhez vagy grav.-hoz tartozó részecskepárt, melyek egyszer csak keletkeznek, aztán a részecskék eltávolodnak egymástól, majd újra összefutnak és megsemmisítik egymást. ezeket a részecskéket virtuális részecskéknek hívjuk...

Energia megmaradás miatt a virtuális részecskepár egyik tagja pozitív míg másik negatív energiájú lesz.

A negatív energiájú rövid életre van kárhoztatva, mivel normális körülmények között a valódi részecskék mindig pozitiv energiájúak. Éppen ezért a negatív energiájú virt.részecskének meg kell találnia és meg kell semmisítenie a partnerét. Ugyanakkor a fekete lyuk belsejében lévő grav. mező olyan erős, hogy még a valódi részecske is negatív energiájúvá válhat.

Éppen ezért lehetséges, hogy egy negatív energiájú virt. részecske a fekete lyukba esve valódi részecskévé válik ( ez azért lehetséges, mivel a fekete lyuk erős gravitációs terében az eredendően pozitív energiájú részecskék nála alacsonyabb (negativ) energiájú állapotban vannak, és hozzájuk képest a kiszemelt részecskénk magasabb energiájú, valódi részecskének látszik) Ebben az eseteben többé már nem kell megsemmisítenie partnerét, akár mindketten beleeshetnek a fekete lyukba. De mivel partnerének pozitív energiája van, valódi részecskeként akár el is távozhat a fekete lyuktól végtelen távolságra.


A fekete lyukba hulló negatív energiájú részecskék (Einsten: E= mc^2, a tömeg egyenértékű az energiával.) csökkentik annak tömegét."


régebben írtam valahova máshova válaszként.

2010. jan. 25. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Igen, szintén az én kérdésem volt :) Olvastam én is a könyvet, de Hawking egy másik könyvében arról ír, hogy a fekete lyukból megszökő részecskék a képzetes időben visszafelé utazva, rövid ideig a saját múltjukba kerülnek, és bár erre nagyon kicsi az esély, de a kvantummechanikában a lehetőségek szerinti összegzés megengedi ezt a lehetőséget is, így elméletben képesek lesznek a fénynél gyorsabban haladni rövid ideig. És eképpen tudják elhagyni a fekete lyuk olyan erős gravitációs mezejét, ahonnan a fény sem tud megszökni. Igazából azt nem értem, hogy míg az egyik elmélet, amely a tér kvantumfluktuációjából adódik a fekete lyuk eseményhorizontján kívülről csökkenti a fekete lyuk tömegét, míg a másik, amely a képzetes idő és a lehetőségek szerinti összegzést használja, az eseményhorizonton belülről képes erre. És ebből a megfontolásból származik az a kérdésem is, hogy a szingularitás mennyire összeegyeztethető a kvantummechanikával, hiszen a szingularitás a relativitáselmélet jóslata, és végtelen mennyiségekkel dolgozik, amit tudomásom szerint (laikus vagyok) a kvantummechanika nem enged meg? És ez felveti egy korábbi kérdésem, mely szerint valós objektum e a fekete lyuk, annak ellenére hogy tartalmaz (ha a kvantummechanika szerint tartalmazhat) szingularitást?
2010. jan. 26. 14:18
 3/3 anonim ***** válasza:
Roger Penrose a Nagy a kicsi és az emberi elme c. könyvben írja, hogy egy új elméletet kell találni, ami összekapcsolja a 2 nagy elméletet. Ezt sajnos a közelítő matematikai eljárások is megnehezítik. Ha jól értem, akkor a virtuális részecskék okozta tér ingadozások mezejét tudják csak közelítőleg számolni és ez a húrelméletes könyvekben is felmerült mint probléma, csak ott sokkal nagyobb dimenziószámmal számolnak.
2010. febr. 4. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!