Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Terminator 2-ben elhangzott...

A Terminator 2-ben elhangzott ún. neurális processzort lehetséges volna a valóságban megépíteni? És azzal valóban önállóan tanuló, gondolkodó és cselekvő gépeket tudnánk alkotni?

Figyelt kérdés

2014. nov. 7. 20:38
 1/6 anonim válasza:
53%

Nos a jelenlegi legmodernebb gépek kiszámolnak több száz számból álló egyenletet pillanatok alatt. Hiába ezek meg sem közelítik az emberi agy teljesítőképességét.Nem gyorsaságba hanem kombinatorikában.

Ezek a gépek 1 el és 0 val dolgoznak bináris számrendszerben. Csupán azt tudják amit mi programozunk nekik.


Nos a nem is olyan távoli jövőben Neuron alapú gépeket terveznek. Ilyen működésű az emberi agy is. Minden agysejtünk kapcsolatban áll az összes közelében lévővel, és átadja az általa szerzett információt. Ezt hívjuk tanulásnak.

A gépeken ugyanezt mikrochipek fogják végezni. Az agyunk olyan rettentő nagy és összetett tárhellyel rendelkezik(memória,emlékezet) amilyet a jelenlegi gépek nem tudnak tárolni, viszont a kvantumszámítógépek már igen.

Tehát a közeljövőben létrehozzák a Neuron alapú kvantumszámítógépeket ami képes lesz a saját tapasztalatokat gyűjteni és szépen lassan feltenni magának a kérdést "KI VAGYOK ÉN".

Félelmetes ebbe belegondolni.

Ez a gép másodpercenként több milliárd számítást tud végezni(nincsenek a szerves anyagnál tapasztalható időbeli korlátai, mint az embernek).

Nem kell hozzá nagy tudósnak lenni hogy belássuk ez intelligens valamit fog eredményezni mintha a világ összes emberének a tudása és a sebessége egy emberben koncentrálódna.


Ez a gép ki tudja számolni a jövője szinte összes lehetséges változatát.

Félelmetes dolgok ezek. És nem nagyon tehetünk ellene semmit. Sem a vallás sem senki.


A technológiai szingularitás lényegi megnevezése:

"A fejlődés felfoghatatlan felgyorsulása"


Más megfogalmazással: " A technológia exponenciális növekedése egy olyan ponthoz fog vezetni, ahol a következmények már beláthatatlanok."


Végezetül írok néhány idézetet a Technológiai Szingularitásról:


Neumann János (híres magyar matematikus):


„Az egyik beszélgetésünk a folyamatosan gyorsuló technológiai fejlődés körül forgott, ami lehetőséget adna egy szingularitásra a történelemben, amely után az ember története, ahogy jelenleg ismerjük, nem folytatódhatna.”


Irving J. Good(angol statisztikus):


„Definiáljunk egy ultra intelligens gépet úgy, mint egy olyan gép, amelynek intellektuális tevékenysége túlmutat a legintelligensebb emberekén is. Mivel a gépek tervezése az egyike ezen gép intellektuális tevékenységeinek, egy ultra intelligens gép még jobb gépek tervezésére lenne képes, ezáltal egy 'intelligencia robbanást' hozva létre, amely gyorsan maga mögött hagyná az ember intelligenciáját. Emiatt az ultra intelligens gép lenne az utolsó találmány, amit az embernek létre kéne hoznia.”


Albert Einstein:

"Nem lehet megoldani problémákat ugyanazzal a gondolkodásmóddal, amivel csináltuk őket."

2014. nov. 7. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésed teljesen értelmetlen. Az első fele, miszerint is el lehet-e készíteni azt, ami a filmben volt, nos erre nincs válasz. A filmben nem mellékeltek hozzá kapcsolási rajzot vagy műszaki leírást, így aztán em tudjuk, hogy pontosan mit is tud egy ilyen processzor, csak annyit, hogy hű de szuper. Lehet, hogy hű de szuper dolgokat tudnak majd építeni a jövőben, de egyáltalán nem biztos, hogy pontosan olyat és úgy, mint a filmben.


A kérdésed második fele pedig egy körkörös kérdés. Ha feltételezzük, hogy képesek vagyunk 6 km magas házat építeni, akkor képesek vagyunk-e 6 km magas házat építeni? Nos igen, hiszen pont ezt feltételeztük. Ez volt a kezdeti kikötésünk. Neked az a kezdeti kikötésed, hogy tegyük fel, hogy képesek vagyunk a filmben látott processzort elkészíteni. Nos ha TÉNYLEG képesek lennénk rá, akkor nyilván úgy működne, hiszen azt építettük meg és ezért pont olyan.

2014. nov. 7. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ma is vannak már önállóan tanuló, "gondolkodó" és cselekvő gépek
2014. nov. 8. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Neutrális hálózatok alaptantárgynak számít az egyetemen.

Érdemes rákeresni. Sok pontos adatot találsz a kérdéssel kapcsolatban.

2014. nov. 8. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem netutrális, hanem neurális, de ezt a telefont egyszer földhöz vágom már a korrektorával együtt :)
2014. nov. 9. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Sarkítva, de létezik ilyen. Ahogyan előttem is említették, a mesterséges neurális hálózatok (ANN) pontosan ezt a célt szolgálnak, és létezik belőlük mind hardveres, mind szoftveres implementáció.

Ezek a rendszerek valóban önállóan "gondolkodnak" és cselekszenek, remek példát nyújt erre a Tesla önvezető rendszere, de számos más alkalmazásban is találkozhatsz neurális hálóval. Itt azért megemlíteném, hogy bár az ominózus autó valóban bámulatos, kamerák képeit, radarok és egyéb szenzorok adatait kiértékelve képes felismerni nem csak az útburkolati jeleket, de más autókat, gyalogosokat, nagyjából tetszőleges akadályt, sőt, még forgalmi helyzetet is, azonban korántsem tökéletes


Rettegni azonban egyelőre nem kell tőlük, meglehetősen limitáltak és feltehetőleg még relatíve sokáig azok is maradnak. Jellemzően egy szűken értelmezett feladat (pl. daganatot mutató röntgenfelvételek felismerés) megoldására képezhetők ki, ennek okát nem szeretném itt elkezdeni boncolgatni.


A filmbe feltehetőleg azért kerültek be, mert néhány évvel korábban sikerült áttörést elérni velük, amely eredmény aztán a technika fejlődésével eljuttatta őket oda, ahol ma vannak: automata rendszereket vezérelnek, előre megírt program helyett tanult adatok/viselkedés alapján.


Kedvenc példám a témában Cozmo, aki/ami egy butácska, tanulni képes robotocska, kifejezetten cukiságra kihegyezve, behugyozós áron. https://www.youtube.com/watch?v=43zh0qRt-Q0

2017. márc. 12. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!