Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az LCAO-MO módszert elmagyaráz...

Az LCAO-MO módszert elmagyarázná nekem valaki kémiából?

Figyelt kérdés

Az tananyagot már elolvastam és azzal volt a bajom, tehát a wikipédiás cikkek nem segítenek. :D

Azt értem, hogy 2 atomorbitál lináris kombinációjából 2 molekulaorbitál lesz. De ezen tudás segítségével hogyan tudom pl. az oxigén elektronszerkezetét felírni? Igazából a legnagyobb gondot az okozza, hogy felírásnál hogyan lehet logikailag kikövetkeztetni, hogy hány kötő és hány lazító pálya lesz illetve egyáltalán a szigma és pí pályák számát? A segítséget és a részletes magyarázatot előre is köszönöm szépen, és természetesen megy a zöld. :D



2014. nov. 17. 10:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ismerni kell a kötő és lazító molekula orbitálok energiaszintjeit:


[link]


Ebben a Pennsylvania-i Egyetem által szerkesztett remek ismertetőben (minket most az ábrák és a jelölések érdekelnek) a kötő és lazító orbitálok energiaszintjei és szimmetriái is láthatók.


A következő megállapításokat kell tenni:


1. Az elektron feltöltődést az atomi orbitáloknál már megtanult elvek szabályozzák, amik a molekula orbitálokra is érvényesek: energiaminimum; Pauli; Hund.


2. A kötő orbitálok energiaszintje mindig alacsonyabb, mint a lazító orbitáloké, ezért előbbiek töltődnek föl először.


3. A Li-tól a N-ig a π2py és π2pz orbitálok energiaszintje alacsonyabb, mint a σ2px orbitálé, azonban az O-től ez megfordul: a σ2px orbitál energiaszintje alacsonyabb, mint π2py és π2pz orbitáloké. Ennek kvantummechanikai oka van.


Nézzük lépésről lépésre az O2 molekulát:


Az O atom elektron szerkezete alapállapotban:


O: 1s2 2s2 2p4


Az O2 molekulában ezért 2 ∙ 8 = 16 elektront kell elhelyeznünk a fönti 1-3. elvek szerint:


- Kettő 1s atomi orbitál 4 elektronja kettő molekula orbitálon lesz a Pauli elvnek megfelelően, egy kötő orbitálon és egy lazítón (a lazítót *-gal jelöljük):


O2: (σ1s)2 (σ*1s)2 ...


- Kettő 2s atomi orbitál 4 elektronja kettő molekula orbitálon lesz:


O2: (σ1s)2 (σ*1s)2 (σ2s)2 (σ*2s)2 ...


- Kétszer három 2p atomi orbitál 2 ∙ 4 = 8 elektronja öt molekula orbitálon lesz, mert először a σ2px orbitál töltődik föl teljesen az energiaminimum és a Pauli elvet követve 2 elektronnal,


O2: (σ1s)2 (σ*1s)2 (σ2s)2 (σ*2s)2 (σ2px)2 ...


azután az azonos energiaszinten lévő π2py és π2pz orbitálok 2 és 2 elektronnal,


O2: (σ1s)2 (σ*1s)2 (σ2s)2 (σ*2s)2 (σ2px)2 (π2py)2 (π2pz)2 ...


és a megmaradó 2 elektron a Hund elv alapján párosítatlanul épül be az azonos energiaszinten lévő π*2py és π*2pz lazító orbitálokra:


O2: (σ1s)2 (σ*1s)2 (σ2s)2 (σ*2s)2 (σ2px)2 (π2py)2 (π2pz)2 (π*2py)1 (π*2pz)1


És valóban, a dioxigén alapállapotában 2 párosítatlan elektronnal rendelkezik, ezért paramágneses, amit kísérleti adatok igazolnak.


Megjegyzés: az s és a két atomot összekötő (tengelyirányú) px atomi orbitálokból σ kötés (kötő és lazító) épül, az egymásra merőleges és a tengelyre is merőleges py és pz atomi orbitálokból pedig π kötés (kötő és lazító).

2015. febr. 8. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Döfi, köszönöm ezt a részletes választ, kimerítő volt, ment a zöld. Abszolút tökéletes.
2015. febr. 8. 21:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!