Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ikerparadoxon. Nem értem,...

Ikerparadoxon. Nem értem, miért öregszik az egyik, míg a másik nem. Valaki - aki tényleg érti is - elmagyarázná?

Figyelt kérdés

Wikipédiában is elolvastam, itt a gyakorin is van 3 ilyen kérdés, de egyik válaszoló válaszától sem világosodtam meg. Egyszerűen nem értem. Tegyük fel, elmegyek egy távolabbi piacra nagy sebességgel és mire visszaérek, a férjem megöregedett, de miért?

Miért nem marad olyan korú, mint én? Én ugyanannyi időt töltök el utazással, mint amennyit ő otthon marad. A különbség csak az, hogy én mozgok. Nem értem, hogy ebből miért és hogyan következik ez az öregedés dolog...

Valami tök egyszerű magyarázatot szeretnék, ne beszéljetek inerciarendszerekről, meg atomórás példákról, mert ezekből nem értem. Lehet, hogy másnak egyszerű felfogni, nekem nem, pedig matekból, statisztikából penge vagyok... Vagy csak nem tudok 4 dimenzióban gondolkodni? :P

Előre is köszönöm a normális válaszokat!



2014. nov. 27. 21:31
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:

"Hűű, ìgy már 100%-ig totál érthető!!! KÖSZÖNÖM!!! :) :) :)"


Az baj, mert az az okoskodás teljes butaság.

2014. nov. 27. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:

Nem okoskodás, mert az úgy van. Szerinted teljes butaság, amit írtam? Akkor hogyan lehet az, hogy a részecskegyorsítóban a felgyorsított részecskék felezési ideje megnő?

Őszintén szólva nagy zagyvaságnak tűnik, amit összehordasz itt "megfordulás" meg ilyenek, meg hogy mindkét fél úgy látja, hogy a másik öregszik, mi ez? Csak arra jó, hogy összekavard azokat, akik olvassák, mert nem nagyon érthető.

Kérdező, nehogy már egy 63%-osra hallgass. :) Majd jönnek Wadmalacék és ők megmondják a tutit, én írtam jól. Abban amúgy igaza van, hogy még a gravitáció is befolyást gyakorol az idő telésére és ennek elvi haszna is van, a műholdak órája más ütemben ketyeg, mert odafent kisebb a gravitáció. De ezt a dolgot felesleges volt idekeverni a sebességes példánkhoz.

2014. nov. 27. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:

"Nem okoskodás, mert az úgy van. Szerinted teljes butaság, amit írtam?"


Igen. A relativitás pont arról szól, hogy nincs kitüntetett rendszer. Ha te valamihez képest v sebességgel mozogsz, akkor az -v sebességgel mozog hozzád képest. A te szemszögedből ő mozog, neki van nagy sebessége, tehát nála telik lassabban az idő. Ő meg ugyanezt tapasztalja a te idődet illetően.


Sajnálom, ha nem érted, ennél világosabban nem lehet elmondani.

2014. nov. 28. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 Ozmium42 ***** válasza:
52%

"Kérdező, nehogy már egy 63%-osra hallgass."


Hé!

2014. nov. 28. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
100%

Eddig is értettem én ezt a dolgot, valóban a fénysebességgel utazók szemszögéből nekik is nagy a sebessége, nincs kitüntetett rendszer. Szerintem egyébként kell lennie, egy külső inerciarendszernek, ami maga az Univerzum. Az Univerzumhoz képest a Föld X sebességgel mozog az űrben, ami elenyésző a v-hez képesz, a vonat pedid c-hez közeli sebességgel, ezért a vonaton lévők ideje fog ténylegesen lelassulni, a Földieké változatlan marad. Ezért a vonaton ülők felgyorsítva látják a Földet + Univerzumot, az Univerzum + Föld pedig lelassítva a vonatot.

De nem baj, vegyük úgy, hogy úgy történik, ahogy te írtad, vagyis nincs kitüntetett rendszer. Na de akkor mi dönti el, hogy kinek telt lassabban az ideje, ergo ki maradt fiatal?

"A megoldás az, hogy a végén az lesz a fiatalabb, aki gyorsulást szenvedett el. Gyorsulásnak számít a megfordulás is. Tehát ha valaki elmegy és visszajön, akkor ő lesz a fiatalabb."

És azt mi dönti el, hogy ki szenvedett el gyorsulást? Ki volt az, aki elment és visszajött? Azt mondtad, nincs kitüntetett rendszer, tehát aki fiatal maradt, annak a szemszögéből, az szenvedett el gyorsulást, aki öreg maradt. Az fiatal szemszögéből az öreg volt az, aki elment és visszajött.

2014. nov. 28. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 A kérdező kommentje:
23:43-as, egyszerű magyarázatot kértem...
2014. nov. 28. 09:48
 17/29 A kérdező kommentje:

23:43-as, "forgolódás, rendszerváltás, speciális relativitás" - ne beszélj már ilyen csúnyán! :)

Oké, mivel nem értem, elképzelhető, hogy így van, de miért?

Nem tudom megérteni, miért jelent +órákat az, ha valaki egyszercsak visszafordul és visszafelé indul ugyanolyan sebességgel. Itt a visszafordulás pillanatában mi történik? Nulla lesz a sebessége 1 pillanatra? Vagy ez nem mérvadó?

És miért ül át egy másik rendszerbe? A földiéhez képest ő ugyanúgy távol van, időt tölt el valahol máshol ugyanúgy, ahogy eddig. Tehát az utazó önmagához képest miért vált rendszert? Ha a sebesség ugyanakkora és a távolság is ugyanakkora lesz visszafelé /függetlenül a táguló világegyetemtől/ akkor miért lesz az a + pár óra?

A speciális relativitás bántja a fülemet, kérlek fordítsd le valahogy... :)

2014. nov. 28. 09:59
 18/29 anonim ***** válasza:

"És azt mi dönti el, hogy ki szenvedett el gyorsulást? Ki volt az, aki elment és visszajött? Azt mondtad, nincs kitüntetett rendszer, tehát aki fiatal maradt, annak a szemszögéből, az szenvedett el gyorsulást, aki öreg maradt."


Az szenvedte el a gyorsulást, aki érezte a tehetetlenségi erőt. Ha a társad az űrben lebeg, te pedig egy rakétával eltávolodsz tőle, majd megfordulsz, akkor közben érzed, hogy a rakéta falához préselődsz ("súlyod" van), míg ő nem. Ő mindvégig egy innerciarendszerben volt, te pedig nem. Ez a különbség.



A te szemszögedből valahogy így fest a dolog:


Amikor bekapcsolod a hajtóművet és gyorsulva elindulsz, azt fogod látni, hogy a társad egyre lassabban öregszik. Ennek két oka van: az egyik maga a gyorsulás, a másik pedig az egyre nagyobb sebességkülönbség. A gyorsulásmentes távolodási szakaszban is azt fogod látni, hogy szintén ő öregszik lassabban, mert sebessége van hozzád képest. Amikor viszont fékezel, hogy megfordulj, egy megdöbbentő dolgot fogsz tapasztalni: ebben a szakaszban a társad óriási sebességgel kezd el öregedni hozzád képest, behozza mindazt a lemaradást, ami eddig létrejött, sőt messze túl is szárnyalja. Igaz, hogy amikor már egyenletes sebességgel repülsz visszafelé, akkor megint ő öregszik lassabban egy kicsivel, de a megfordulásod közben már annyira megöregedett, hogy ezt a különbséget soha nem fogja tudni behozni. És mire visszaérsz, valóban öregebb is lesz, mint te.


Tudom, hogy kicsit bonyolult, de ezt nem lehet ennél egyszerűbben leírni, a dolog így működik, és valójában ez a tényleges feloldása az ikerparadoxonnak.

2014. nov. 28. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:

"23:43-as, egyszerű magyarázatot kértem..."


Minden bonyolult kérdésre van egyszerű, könnyen érthető, téves válasz :)

2014. nov. 28. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
47%

"Nem tudom megérteni, miért jelent +órákat az, ha valaki egyszercsak visszafordul és visszafelé indul ugyanolyan sebességgel. Itt a visszafordulás pillanatában mi történik?"


Az előbb leírtam, hogy néz ki a dolog, ha nem pillanatszerűen fordul vissza, hanem gyorsulva. De megmagyarázható a dolog úgy is, ahogy te kérdezed: hirtelen fordulással. (Korábban már ezt is leírtam, arra azt mondtad, túl bonyolult, félek, most sem lesz egyszerűbb :) )


Ehhez azt kell tudni, hogy a relativitás nem csak annyiról szól, hogy ha valami valamihez képest mozog, akkor másképp fog járni az órája. Hanem van egy olyan jelenség is, hogy ha az egyik mozgó rendszerből átszállsz egy másik mozgó rendszerbe, akkor az időmérés kezdőpontja is megváltozik (tehát maga a teljes idő "eltolódik").


Amikor te "hirtelen visszafordulsz", akkor tulajdonképpen átszállsz egy nagy sebességgel távolodó rendszerből egy nagy sebességgel közeledő rendszerbe. Ennek az lesz a következménye, hogy azt fogod látni, hogy a Földön maradt társad órája hirtelen előreugrik, még hozzá nagyon sokat. Bár a visszaúton megint csak lassabban fog öregedni, mint te, de ez már nem lesz elég ahhoz, hogy ezt a hirtelen öregedést kompenzálja. Amikor találkozol vele, valóban ő lesz az öregebb.

2014. nov. 28. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!