Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ikerparadoxon. Nem értem,...

Ikerparadoxon. Nem értem, miért öregszik az egyik, míg a másik nem. Valaki - aki tényleg érti is - elmagyarázná?

Figyelt kérdés

Wikipédiában is elolvastam, itt a gyakorin is van 3 ilyen kérdés, de egyik válaszoló válaszától sem világosodtam meg. Egyszerűen nem értem. Tegyük fel, elmegyek egy távolabbi piacra nagy sebességgel és mire visszaérek, a férjem megöregedett, de miért?

Miért nem marad olyan korú, mint én? Én ugyanannyi időt töltök el utazással, mint amennyit ő otthon marad. A különbség csak az, hogy én mozgok. Nem értem, hogy ebből miért és hogyan következik ez az öregedés dolog...

Valami tök egyszerű magyarázatot szeretnék, ne beszéljetek inerciarendszerekről, meg atomórás példákról, mert ezekből nem értem. Lehet, hogy másnak egyszerű felfogni, nekem nem, pedig matekból, statisztikából penge vagyok... Vagy csak nem tudok 4 dimenzióban gondolkodni? :P

Előre is köszönöm a normális válaszokat!



2014. nov. 27. 21:31
1 2 3
 21/29 sadam87 ***** válasza:

Előre leszögezem, nem vagyok fizikus, nem igazán értek hozzá, de azért olvastam valamennyit a témáról. Szóval nagyjából ismerősek a fogalmak, de könnyen lehet, hogy tévedek.

Nos, a két vitatkozó fél közül én inkább a 63%-osnak (#1, #4, ...) adnék igazat.

#15

"Szerintem egyébként kell lennie, egy külső inerciarendszernek, ami maga az Univerzum"

Éppen az a relativitáselmélet lényege, hogy nincs kitüntetett inerciarendszer, minden inerciarendszer egyenértékű. (A speciális relativitáselméletben - úgy tudom - épp ennyi volt Einstein újítása, a matematikai hátteret már Lorenz is leírta.) Az egész elmélet alapja az volt, hogy megpróbálták az "étert" kimutatni, pontosabban a Föld éterhez mért sebességét kiszámítani, de nem sikerült, azt kapták eredményül, hogy a fény terjedési sebessége minden irányban ugyanakkora. Szóval vagy a Föld mozdulatlan a kitüntetett szerben (ez nem valószínű), vagy nincs kitüntetett inerciarendszer.

Én is úgy tudom (tudtam) hogy a gyorsulás okozza az aszimmetriát, de e szerint a cikk szerint nem ilyen egyszerű a helyzet:

[link]

Mindenesetre az biztos hogy a gyorsulás hatására a test másik inerciarendszerbe kerül, ahol másként telik az idő.

További angol információ az ikerparadoxonról (benne a Minkowski diagram ábrázolja, mi változik a gyorsulás (azaz irányváltás) után.

[link]

2014. nov. 28. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:

Ha valóban a gyorsulás okozná azt, hogy lassabban telik az idő a gyorsuló fél számára, akkor nem ugyanolyan idősnek kellene lenniük?

Tegyük fel, hogy az egyik felgyorsul c-hez közeli sebességre, a gyorsulás miatt lassabban telik az ideje. Utána viszont le is kell lassulnia és ekkor a mozdulatlannak kellene, hogy lassabban teljen az ideje nem? Ugyanannyit gyorsult az utazó fél, mint amennyit lassul, így a két hatás kiegyenlíti egymást és csak a sebesség különbségből adódó változásnak kellene maradnia. Vagy itt nem számít, hogy gyorsulás, vagy lassulás, hanem csak az a lényeg, hogy mindegy milyen irányba, de változzon a sebessége és akkor bekövetkezik az idő lassulás?

2014. nov. 29. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 sadam87 ***** válasza:

#22

Ahogy mondod, nem az számít, hogy merre gyorsul, hanem az, hogy mekkora mértében (mennyit, mennyi ideig). De abban igazad van, hogy ugyanakkora mértékű gyorsulás is okozhat eltérő mértékű öregedést (például ha máskor következik be a két személynél). Épp erről írnak az általam linkelt cikkben (szerintem érdemes beleolvasni, annak az írója biztos jobban ért hozzá, mint én).

2014. nov. 29. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:

"Ugyanannyit gyorsult az utazó fél, mint amennyit lassul, így a két hatás kiegyenlíti egymást és csak a sebesség különbségből adódó változásnak kellene maradnia."


De nem mindegy, hogy hol gyorsult és hol lassult. Minél messzebb történik a gyorsulás, annál nagyobb a "hatása".

2014. nov. 29. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
Akkor az időkülönbség csak addig tart, amíg a gyorsulás is? Például ha a vonat felgyorsul a c 99,99%-ára, csak addig van ez a jelentős időbeli különbség, amíg a fényhez közeli sebességen gyorsul/lassul a vonat? Ha eléri a c 99,99%-ot és ott egy állandó sebességen utazik, akkor az utasok és a külső világ között nincs időkülönbség?
2014. nov. 29. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
El fogom olvasni, sadam, csak most kemény zh időszak van és szerintem nem fognám fel annyira.
2014. nov. 29. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 sadam87 ***** válasza:

#25

De, ha nincs gyorsulás a rendszerben, akkor is lehet idődilatáció egy másik rendszerhez képest. Ezt írja le a speciális relativitás elmélet. Azonban ekkor szimmetrikus a jelenség azaz mindkét rendszerben levő megfigyelő úgy érzékeli, hogy a másik rendszerben az idő lassul. A gyorsulás fogja az aszimmetriát okozni.

Igazából úgy tekinthetjük, hogy a gyorsulás során a tárgy, személy az egyik inerciarendszrből a másikba lép, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy mikor (és hol) következik ez be.

[Már ha jól tudom.]

#26

Ezt abszolút megértem. :)

2014. nov. 29. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 bcs911 válasza:
minél gyorsabban megy valami azon belül annál lassabban telik az idő, vagyis az alapvető fizikai folyamatok is lassabban mennek végbe, például lassabban bomlik fel az atom mag. hogy miért van ez a jelenség? azt senki sem tudtja
2015. aug. 27. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:

"hogy miért van ez a jelenség? azt senki sem tudtja"


Te meg nyilván mindenkit ismersz, hogy ezt így kijelented.

2015. aug. 29. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!