Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fehér lyuk az univerzumunk?

Fehér lyuk az univerzumunk?

Figyelt kérdés

Azt szeretném felvázolni, hogy a tényeket figyelembe véve, mindenféle találgatás nélkül kijelenthető, hogy az univerzum egy fehér-lyuk és a Fehér-lyuk csak akkor megfigyelhető, ha egy fekete lyuk belsejében az idő "múlása" a középponttól kifelé halad. Ugyanis a fekete lyukban az idő iránya a középpontba, azaz a szingularitás irányába mutat. Magyarul: ha valaki fekete lyukba esik, akkor a szingularitás a jövője.


Akik relativitáselméletben középiskolai szinten már járatosak, tehát ismeretterjesztő könyvekből már ismerik, azok számára könnyen érthető az elmélet, amit szeretnék megosztani.


Tudjuk, hogy a fekete-lyuk és a Fehér-lyuk egymás ellentétei. Nem találtunk bizonyítékot a fehér-lyukak létezésére. A fekete-lyuk vonzó gravitációs térerővel rendelkezik, a fehér pedig taszító, tehát antigravitációs térereje van. A csillagászok ma is megfigyelik a létező egyetlen antigravitációs jelenséget amit eddig találtak. Ez pedig nem más, mint az univerzumunk táguló tere! Bizonyított tény, hogy az univerzumunk gyorsulva tágul. Az univerzumunk egy 4 dimenziós alakzat. A benne lévő megfigyelők 3 dimeziós gömb alakúnak látják. A relativitáselmélet alapján mondhatjuk, hogy az idő, a 4. dimenzió, méghozzá az anyagi részecskék az univerzumban fénysebességgel haladnak az idő dimenziójának irányában. A 4. dimenziót, azért nem látjuk, mert fénysebességgel haladunk időben és egy Lorenz-transzformációnak nevezett jelenség miatt az ilyen fénysebességgel haladó megfigyelők 0 kiterjedésűnek látják azt a dimenziót, amerre haladnak, tehát az időt. Viszont, már általános iskolában is felrajzoltuk az idő dimenzióját, amikor idő-diagrammokat készítettünk. A megfigyelések alapján a tudósok felrajzolták a tér-idő diagrammban az univerzum átmérőjének változását. Egy tölcsér szerű alakzatot kaptunk. Ez valójában egy 3 dimenziós gömb, aminek exponenciálisan, tehát gyorsulva növekszik az átmérője. Ez alapján kijelenthetjük, hogy az univerzum átmérője az ősrobbanáskor legalábbis konvergált (közel volt) a nullához és a gyorsulás miatt közelíti a végtelen átmérőt.

Sokan felteszik a kérdést, hogy miért növekszik az univerzum átmérője, hogyha a benne uralkodó erő már csak vonzás? Erre még nincs általánosan elfogadott elmélet, de Lambda tényezőnek nevezték el, azt az állandót, amit Einstein is köztudottan először feltételezett majd elutasított és végül meggyőzte Edvin Hubble, hogy kell ez a Kozmológiai állandó, hogy a Galaxisok a megfigyelések szerint távolodjanak egymástól.



Kvantummechanikával foglalkozó tudósok úgy gondolják, hogy a tágulásért egy antigravitációs erő a felelős, aminek megtalálhatjuk a hordozórészecskéit a CERN új részecskegyorsítójával. Most már olyan energiamennyiséget préselnek egy kis térfogatba, ami az ősrobbanás óta nem is koncentrálódott ilyen kis helyre. A szupernóvarobbanásokkal lehet összevetni azokat a körülményeket, amelyek az LHC-ben létrejöhetnek. Ez azonban túl kis robbanásokat eredményez, ahhoz, hogy veszélyeztesse a föld biztonságát, tehát nem kell félni tőle. Még nem találtak olyan részecskéket, amik közvetíthetik a gravitációs kölcsönhatást


A relativitáselmélettel foglakozó tudósok azt állítják, hogy tévednek a Kvantummechanikusok, mert a gravitációnak nincs hordozórészecskéje, főleg nem találhatnak antigravitációs részecskéket, mert a gravitácó csak geometria, méghozzá a tér-idő görbületének geometriája, amit általában gumiszőnyeggel és egy rá helyezett nehéz golyóval szemléltetnek.

Jelenleg a relativitáselmélet az ami bizonyítottan leírja a gravitációt.

A fekete lyukakat is lerajzolhatjuk tér-idő diagrammban, ahogyan azt az univerzumunk átmérőjének változása esetében tettük. Azt láthatjuk, hogy a fekete lyuk is tölcsér alakú, hasonlít az alakja az univerzumunkra. A fekete lyuk is egy 3 dimenziós gömb és a gravitációs térerő a 4. dimenzióban megnyújtja. Mivel a 4. dimenziót nehéz elképzelni, ezért vegyünk el egy tér dimenziót és kapunk egy egyszerű 3 dimenzniós tölcsért, úgy néz ki mint egy trombita vége, tehát a gömb helyett egy nyújtott korong, vagy pontosabban egy táguló "cső". Ebben a táguló csőben az idő a szűkülő térrész felé halad, tehát a fekete lyuk szingularitása felé. Ez a táguló cső az univerzumhoz hasonlóan a szingularitásnál közelít a 0 átmérőhöz. Ennek a "csőnek" a fala közel merőlegesre hajlik a szingularitás és a fekete lyuk határán mérve. Ez csak akkor lehetséges, ha a gravitációs térerő közel végtelen a szingularitásban és a határán közelít a 0-hoz.

Ennél jobban nem lehet szájba rágni a fekete lyuk tér-idő formáját.

A fehér lyuk ugyanez, csak az idő visszafelé játszódik.


Én azt állítom a tények alapján, hogy az univerzumunk nem más, mint egy fehér lyuk. Méghozzá olyan hatalmas, hogy a hétköznapi életben nem észrevehető a fehér lyukunk árapály hatása. A szupermasszív fekete lyukak eseményhorizontja közelében szintén nem halálos az árapály jelensége. Az árapály jelenség nem más, mint a gravitáció tértorzító hatása.


Számomra tetszetős gondolat, hogy az univerzumunk egy nagyobb univerzum része, ahogyan egy fekete lyuk része a mi univerzumunknak.


Mi erről a véleményetek?



#fehér lyuk #Before big bang
2010. febr. 1. 10:50
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
16%
Baromság, bár még nem olvastam el. (Abból indulok ki, hogy ha olyan nagy találmány lenne, akkor már rájöttek volna azok, akiket ezért fizetnek)
2010. febr. 1. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 A kérdező kommentje:
Stewe Hahkink, Michio Kaku ezért kapja a fizetését, és könyveikben erre tesznek is említést
2010. febr. 1. 11:30
 3/36 anonim ***** válasza:
72%

"Én azt állítom a tények alapján"


Mindenkinek lehet véleménye, de hipotéziseket tényként beállítani elég merész, és a kutatási területen esetlegesen zsákutcába vezető módszer.

A tegyük fel, hogy... mondatokat tényként eladni nem szerencsés.


Amúgy igen valószínű, persze cseppet sem lehetetlen, hogy az általad felvázolt dolog tévedés. De a mi idősíkunkban semmiféle következménye nincs annak, hogy igaz-e vagy sem az amit mondasz. A mi életünk ettől nem fog sem jobb, sem rosszabb lenni. Az élet már csak ilyen. Az ember meg gyarló.

2010. febr. 1. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:
92%
Nekem tetszett, kösz hogy megosztottad a gondolataidat.
2010. febr. 1. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 A kérdező kommentje:

Értem az érvedet.

Én igazából paradigmaváltásról beszélek. És a paradigmaváltások okozzák a tudomány robbanásszerű fejlődését.

A legtöbb tudós azt sem hajlandó elfogadni, hogy az idő is térdimenzió, mert nem látták, de a matematikai, fizikai modellek és a kisérletek éppen ezt láttatják.

2010. febr. 1. 12:22
 6/36 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy tetszik az elmélet. Félre értés ne essék, ezt nem én találtam ki.


Aki belemerül a relativitáselméletbe és fogékony rá, akkor nem tud megállni.

2010. febr. 1. 12:25
 7/36 anonim ***** válasza:
96%

Tetszik, végre egy értelmes, jól megfontolt, átgondolt kérdés ebben a témában! Végre valaki ismét aktivizálja a szürkeállományomat! Egyébként lehetséges, hogy ez így van : )Tetszik az elgondolás, hogy egy nagyobb univerzum részei vagyunk, én is meg fogalmaztam már ezt csak nem így. Persze nem szállok el a jelenlegi tudományos tényektől, ezek csak fantáziálgatások részemről.


(Ha Te fogalmaztad meg, fogadd minden elismerésem! :)

2010. febr. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 A kérdező kommentje:

Én fogalmaztam az alapján amit sok hiteles könyvből szedtem össze több év alatt.

Pécs és Komló között hosszú az út még InterCityvel is, úgyhogy van idő olvasni és elmélkedni.

2010. febr. 1. 16:53
 9/36 A kérdező kommentje:
Pécs Helyett Budapestet akartam írni, de nem lényeg.
2010. febr. 1. 16:55
 10/36 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes gondolatok. Ha megengedi szívesen reflektálnék pár mondat erejéig:

"Tudjuk, hogy a fekete-lyuk és a Fehér-lyuk egymás ellentétei" - Erről, ha esetleg volna némi anyaga azt szívesen elolvasnám. Tudtommal a "fehér lyuk", egy olyan ősi fekete lyuk amelynek mérete kb akkora mint egy proton, és a Hawking-sugárzás annyi anyagot von el tőle, hogy az már sugároz. Tehát nem egy reverz szingularitásról van szó, de ha tévedek, kérem, javítson ki.

Univerzumunk tágulásáról, annak pontos mértékéről nincs pontos tudomásunk, révén nem ismerjük a világegyetem pontos összetételét. Ami biztosnak tűnik, hogy az általunk megfigyelt tartományban tágul.

"A 4. dimenziót, azért nem látjuk, mert fénysebességgel haladunk időben" Ezt a kijelentését azért nem értem pontosan, mert nem írja le hogy mihez képest haladunk fénysebességgel? És mivel többször hivatkozik a relativitás elméletre, nem értem miért ír ilyet, de lehet ez az én hibám. Ha így van, kérem cáfoljon meg!

A kozmológiai állandót tudomásom szerint Einstein élete legnagyobb tévedésének nevezte, és élete végén visszavonta ezen elméleteit.

A gravitációs erőt közvetítő részecskét nem is fogják megtalálni, ennek egyszerű oka van, soha nem leszünk képesek elérni az egyesített energiát (tizenhat nulla az 1 után GeV-ot).

Szerintem senki nem állítja a másikról, hogy tévedne, se a kvantummechanikával foglalkozók, se a relativitással foglalkozók. A dolog szépsége abban rejlik, hogy a dolgok máshogyan viselkednek egészen apró és óriási méretekben. Ha ezt a két elméletet sikerül egymással összeegyeztetni, akkor nagyon boldogak lehetünk majd. Tudtommal egyenlőre a szuperhúr elmélet kínál némi alternatívát ebben a kérdéskörben.

A térgeometriai fejtegetése tetszetős, de túlságosan laikus vagyok ahhoz, hogy ahhoz érdembe hozzá tudjak szólni. Ami viszont bizonyos, hogy a szingularitás az a hely ahol, a tér és az idő végtelenné válik. Bár vannak olyan elképzelések, amelyek megengedik ezen térrészeknek, hogy ne legyenek végtelenek (Képzetes, vagy immarginális idő), érdemes elgondolkodni, amikor végtelen fogalmakkal és végtelen objektumokkal dobálózunk, hogy mi a valóság? Saját véleményem szerint a kvantummechanika nem engedheti meg a szingularitások létét, révén annyira pontos értékeket venne fel az anyag sebessége és helyzete, ami sértené a Heisenberg féle határozatlansági relációt.

Gondolatai barátságosak, érdemes róluk beszélni!

2010. febr. 1. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!