Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémiások! Miért lesz ez a...

Kémiások! Miért lesz ez a színváltozás?

Figyelt kérdés

Vas(III)-klorid oldathoz sósavat (1 M) adtunk.


A színváltozás ezen a képen figyelhető meg: [link]


Tehát narancssárgából zöldessárga színű oldat keletkezett. Mitől?


(Ez az 50-es számú érettségi B tétel, ezért is lenne szükségem a válaszra.)


Előre is köszönöm a válaszokat! :)



2014. dec. 12. 20:17
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
(Én valamilyen komplexionos magyarázatra számítok, mert egyszerűen nincs más ötletem.)
2014. dec. 12. 20:20
 2/13 anonim ***** válasza:
32%
Fe^2+ ----> Fe^3+
2014. dec. 12. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
47%
A Fe3+ ionokat tartalmazó oldat sárgásbarna, a Fe2+ ionokat tartalmazó oldat pedig zöld színű. A HCl molekulákban lévő Cl elemi állapotú klórrá oxidálódik, miközben a Fe3+ ionokat Fe2+ ionokká redukálja, a Fe2+ ionokat tartalmazó oldat pedig zöld színű, ez az oka a színváltozásnak.
2014. dec. 12. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
3. vagyok,,,, most nézem, te nem vas(II)-klorid-ot akartál írni véletlenül, mert a Fe2+ ionok tovább oxidálódnak Fe3+ ionokká, az előbb nem jól írtam, bocsi
2014. dec. 12. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítőkész válaszokat!


Hát ezaz, hogy ha 2+ vasionokról beszélnénk, akkor nem lenne gond, mert a 2+ ionok zöldes színnel oldódnak, a 3+ ionoknak meg inkább vöröses színnel, és a feladat leírásában is vas(III)-klorid van, és a sulink laborjában is vas(III)-kloriddal dolgoztunk, mégis zöldessárga oldatot kaptunk a várt vöröses helyett. :/

2014. dec. 12. 22:19
 6/13 anonim ***** válasza:
4-es vagyok, ha még nem tudsz valamit, írj nyugodtan, szívesen segítek, legalább én sem jövök ki a gyakorlatból :D
2014. dec. 12. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Ja és klórgáz keletkezését nem észkeltük.

(Másrészt meg azért nem is keletkezhet klórgáz, mert ez egy emelt szintű elvégzős kísérlet, és érettségin nem dolgozhatunk mérgező anyagokkal.)

2014. dec. 12. 22:26
 8/13 A kérdező kommentje:
Mké ha valamit nem értek, majd írok, csak előbb erre találjuk meg a választ. :D
2014. dec. 12. 22:29
 9/13 anonim ***** válasza:
46%

Az első vagyok:

a magyarázat valószínűleg az, hogy a FeCl3 erősen higroszkópos, ilyenkor vizet vesz fel és barna lesz az oldata (olajbarna). Ha HCl oldat kerül hozzá valószínűleg megzavarja a rendszert és újra zöld színű FeCl2 keletkezik.

2014. dec. 13. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Fe([H2O]6)[3+] + H2O = FeOH[H2O]5(2+) + H3O(+)


A vas(III) klorid vizes oldata azért barna, mert a vizes oldatban a fenti hidrolízis megy végbe. Az "hidroxi-penta-akva" komplex a barna. A hozzá adagolt sósav ezt az egyensúlyi reakciót tolja visszafelé, balra. Az oldat barnából sárgába vált sósavadagolásra. (Zöldes nem lesz, az a vas(II) lenne.) De itt redox reakció nem megy, végig a vas(III) komplexei vannak!

2014. dec. 13. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!