Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit kell hozzáadni a híg...

Mit kell hozzáadni a híg sósav oldathoz, hogy pufferoldatot kapjunk?

Figyelt kérdés
Én eddig úgy tudtam, hogy gyenge sav + erős bázisos sója, vagy gyenge bázis + erős savval alkotott sója alkot egy puffert. Valaki tudna segíteni? Előre is köszönöm!

2015. jan. 4. 22:28
 1/4 FDra ***** válasza:
100%

Attól még, hogy híg, a sósav erős sav marad. Tehát ugyanúgy egy gyenge bázist kell hozzáadni, pl. ammóniát, a lényeg, hogy a koncentrációk ne legyenek több nagyságrenddel eltérőek.

Példa: a híg sósavunk legyen 10^(-3) M-os, az ammóniaoldatunk pedig 5*10^(-3) M-os. Ha a két oldatból összeöntünk 1-1 dm^3-t, akkor a sósavból és az ammóniából elreagál a 10^(-3) mol, de az ammóniából marad 4*10^(-3) mol, azaz végeredményben egy ammónium-klorid / ammónia pufferünk keletkezik.


Remélem, érthető volt :)

2015. jan. 4. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi szépen, azt hiszem megértettem :) de akkor az nem "probléma", hogy erős savról van szó? nem csak gyenge sav/bázis szerepelhet, ahogy az előbb leirtam?
2015. jan. 4. 23:16
 3/4 FDra ***** válasza:
100%

Nem, annyi a lényeg, hogy hidrolízisre képes ion keletkezzen.

Pl. az én példámban a gyenge bázis ammóniából ammónium-ion keletkezik, ami képes protont átadni a víznek, így savas kémhatású.

Amennyiben gyenge savat titrálsz erős bázissal, akkor pedig savmaradékion keletkezik, ami pedig protont tud elvonni a víztől, így lesz lúgos kémhatású (pl. az ecetsav savmaradékionja, az acetát-ion).


A pufferrendszereknek így két csoportja van, a gyenge bázisosnál pl. az ammónium/ammónia, gyenge savasnál pl. ecetsav/acetát. A kémhatásuk a koncentrációjuk hányadosának függvénye :)

2015. jan. 5. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm! :)
2015. jan. 5. 16:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!