Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elég béna vagyok a témában,...

Elég béna vagyok a témában, de valaki el tudná magyarázni, hogy miért lenne globális változás meg valószínűleg faj kihalás ha pl. egy 10 km-es aszteroida csapodna be?

Figyelt kérdés
2015. jan. 12. 11:30
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert egy ekkora tárggyal való ütközés során olyan porfelhő kerülne a légkörbe, ami alapvetően megváltoztatná az egész Föld éghajlatát, hőmérsékletét, ennek következményeként a táplálékot adó növényzetet stb.
2015. jan. 12. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
87%

"

Magát a becsapódás pillanatát személy szerint kevesen élik túl azon a féltekén, ahol éppen történik. A meteor előtt tolt levegő plazmává sűrűsödik és kirobban, tűzfalként végigsöpörve mindenen, elemésztve mindent és mindenkit, ami, vagy aki az útjába kerül. A becsapódás keltette földrengés olyan erejű lesz, hogy többször megkerüli a földgolyót, a szó szoros értelmében kő, kövön nem marad. Ha a meteor az óceánba csapódik, szökőár keletkezik, minek magassága egyes kutatók véleménye szerint a száz métert is elérheti.


Botorság azt hinni, hogy a nem tengerparti területek nincsenek veszélyben, az áradat fölhatol a folyóvölgyekben és visszafordítja az édesvizű folyamok vizét, áradásokkal bővítve a csapások amúgy is széles körét. A becsapódás energiája átszakíthatja a Föld szilárd kérgét, a köpenyben folyékony állapotban lévő magma kiárad és mérges gázokat áraszt szét. Több tucat kilométer magas por és törmelékfelhő emelkedik fel és szétterül a légkörben. A napsugárzás mértéke drasztikus módon csökken, a hőmérséklet napok alatt az egész bolygón fagypont alá esik. Ezt a jelenséget nevezzük nukleáris télnek.


A meteor becsapódása megsérti a bolygó mágneses védőrétegét ezért az esetleges túlélőket kozmikus sugárzás árasztja el.


A hőmérsékletcsökkenés és a fény hiányának hatására a növényzet 99%-a hetek alatt elpusztul, őket követi az állatvilág túlnyomó része. A húsevők a szerte heverő hullákon lakmározva még kihúzhatják egy darabig, majd ők is sorra elpusztulnak. A nagy mennyiségű bomló tetem szén-dioxiddal és metánnal szennyezi be a légkört, így ha a por le is ülepszik, hirtelen, ugrásszerű hőemelkedésre lehet számítani.


Igen valószínűtlen, hogy a civilizációnk, vagy akár az emberi faj túlélje ezeket a csapásokat.

"

2015. jan. 12. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ!
2015. jan. 12. 12:38
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Még egy érdekesség:

a Föld túloldalán nagyon heves vulkánkitörések lesznek.

Ezek közvetlenül is pusztítanak, és hamut is nagy tömegben szórnak.

2015. jan. 12. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 EagleHUN ***** válasza:
49%

Az előző hozzászólók jót írtak már.

Bár a második egy mondatával nem értek egyet illetve kérdezném honnan szedte:

"A meteor becsapódása megsérti a bolygó mágneses védőrétegét ezért az esetleges túlélőket kozmikus sugárzás árasztja el. "

Mesélj 2 -es mester, hogy működne ez?


Annyit tennék hozzá hogy a becsapódás hatása nem csak a becsapódó test méretétől függ. Az anyaga(sűrűsége+szilárdsága+tömörsége) is de még inkább a lendülete ami a tömeg*sebesség függvénye is befolyásolja. Azaz a sűrűsége és sebessége is egyszerre befolyásolja az ütközést.


Tehát balgaság csak a méretet vizsgálni.


Lehetséges például (kisebb meteoroknál előfordult már bizonyítottan) hogy olyan szögben érintőirányban léptek a légkörbe hogy gyakorlatilag "leszálltak" a felszínre mint egy repülő.

A naprendszeren belül olyan 40-50km/s el röpdösnek ezek a tárgyak. De az üstökösök ennél lehetnek jóval gyorsabbak.

Nemrég volt egy ami a Napunkat nagyon közel megkerülte (és darabokra szakadt közben) hogy 300km/s-el haladt. Igen a fénysebesség 1/1000 részére gyorsult és haladt el a Merkur pályája közelében, vagyis a belső naprendszerben.


Tehát ha van egy 10km átmérőjű vasgolyó ami 50km/s merőlegesen csapódik be akkor igaz amit a föntiek leírtak, ha érintőirányba akkor kisebb lehet a kár. Ha 25km/s-el jön akkor fele a károkozás, ha pedig pl 200km/s-el akkor legalább 4 szerese (bár lehet hogy az arányszorzókat ilyenkor négyzetesen kell megadni?).


Megint változik a helyzet ha porózus szén meteorit vagy jég. Ez mind másképpen viselkedik becsapódáskor.

2015. jan. 12. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#2. vagyok


EagleHUN

innen: [link]

2015. jan. 12. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 EagleHUN ***** válasza:
81%

2-es CTR+C, CTR+V szövegmásolás helyett jobb és elegendő lett volna az eredeti linket beraknod.


Másrészt ez a link sem magyarázza hogyan sérülhetne a föld mágnesessége.


Leírom kb miért nem tudom elfogadni hogy 1 meteor ilyet tudna tenni.

A föld középpontjában van egy hatalmas fém mag, és az azt körülvevő folyékony fém külső mag, mely önmaga és a nap mágneses terében forog. (Kicsit belejátszik a holdunk is, de az sem 10km.)


Így egy egypólusú generátor jön létre, ami(vel) nagyon kis feszültséget de őrületes áramokat lehet generálni.


[link]


[link]


[link]


Ez az áram a föld magja körül folyik (hogy a külső magban és/vagy belső földköpenyben nem tudni),de örvényáramokat és mágneses mezőt hoz létre, azaz a generátor öngerjesztő (nincs benne állandó mágnes).


Az hogy ez a mágneses mező akkora hogy a felszínen jóval túlra is elér,és ezzel minket is megvéd, pl a kozmikus sugárzásoktól, az csak puszta szerencsénk.

Bármi keresztülszáguld(hat) is rajta, az magának a "generátornak" a működését nem befolyásol(hat)ja semmilyen módon.

Legalábbis addig amíg a föld magját el nem éri egy becsapódás. Na erre se egy 10km-es se egy 100km-es meteorit nem képes!

2015. jan. 12. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!