Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik hidrogénkötés az...

Melyik hidrogénkötés az erősebb? intramolekuláris vagy intermolekuláris?

Figyelt kérdés

#kémia #hidrogénkötés #másodlagos kötőerők #intramolekuláris #intermolekuláris
2015. jan. 13. 17:22
 1/7 Silber ***** válasza:

Az intramolekuláris kölcsönhatások nagyságrendekkel erősebbek, mint az intermolekulárisak.


P.S.: intramolekuláris hirdogénkötés nem létezik.

2015. jan. 13. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
de például a szőlőcukor "vándorló" protonja gyűrűs alakban intermolekuláris H kötés
2015. jan. 13. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Silber ***** válasza:

Rendben, elbeszéltünk egymás mellett:

1.: Amiről én beszéltem, az az intramolekuláris kötések fajtái. Kovalens, ionos, fémes kötés

2.: Amiről te beszélsz az azért nevezendő intramolekulárisnak, mert egy molekulán belül történik változás, és nem a kötés fajtája változik meg (kovalensből kovalens keletkezik).


Én ezen metódus alapján mondtam, hogy "nincs intramolekuláris hidrogénkötés".

2015. jan. 13. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Silber ***** válasza:
Akarom mondani, a molekulán belül található az O-H kovalens, valamint az O-H hidrogénhíd-kötés.
2015. jan. 13. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
én arra gondoltam, hogy például van az orto-hidroxi-benzaldehid meg a para-hidroxi-benzaldehid. az előbbinél intramolekuláris a hidrogénkötés, utóbbinál pedig intermolekuláris, de nem tudom melyik az erősebb. tippem viszont az, hogy a második, mert magasabb az olvadás és forráspontja, de nem vagyok benne biztos
2015. jan. 13. 19:30
 6/7 sadam87 ***** válasza:

Kérdező!

A para-hidroxibenzaldehidnél azért lesz magasabb az olvadás és forráspont, mert az intermolekuláris hidrogénkötések összetartják a molekulákat, így azok nehezebben szakíthatóak el egymástól. Az orto formánál intramolekuláris hidrogénkötés van, ez nem tartja össze a részecskéket, ezért akármilyen erős, nem befolyásolja az olvadás és forráspontot. Tehát ez utóbbiakból nem lehet a két hidrogénkötés relatív erősségére következtetni.


Silber!

Dehogy nincs intramolekuláris hidrogénkötés! Például nagyon fontos szerepet játszik a fehérjék térszerkezetének kialakításában, de kisebb molekulákban is előfordul. Persze nem ez tartja össze a molekulán belül az atomokat.

[link]

[link]

[link]

2015. jan. 13. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm! :)
2015. jan. 21. 19:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!