Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika vizsga feladatban itt...

Fizika vizsga feladatban itt mi a megoldás?

Figyelt kérdés

Síkkondenzátor (C=47 pF) egy 24V-os feszültségforráshoz kapcsolunk, majd:

a. Egy szigetelő réteget illesztünk a lemezek közé (K=5), amely a lemezek közötti teret teljesen

kitölti.

b. A kondenzátort elválasztjuk a feszültségforrástól

c. A szigetelő réteget kihúzzuk.

Számítsuk ki a kondenzátor feszültségét az eljárás végén!

A megoldás 144 V lesz de nemtudom hogy kell kiszámolni.

Köszönöm a segítséget



2015. jan. 19. 17:15
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Egyszerű képletbehelyettesítés, keresd ki a függvénytáblából. Ovodás példa.
2015. jan. 20. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 bongolo ***** válasza:

Nekem nem 144 V jön ki...

Ugye K-val (vagy inkább κ-val [kappa]) jelölitek a dielektromos állandót, aminek még inkább ε_r a jele (relatív permittivitás).


Kezdetben feltöltődik a kondenzátor 24V-ra, amihez rákerül annyi töltés, amit ez a képlet határoz meg:

Q = C·U

ahol C=47 pF, U=24V


a) betesszük a szigetelőt.

Ettől a kondenzátor kapacitása megnől az ötszörösére. (A dielektromos állandó egyszerűen azt jelenti, hogy hányszoros lesz a kapacitás, ha vákuum helyett az adott szigetelő van a lemezek között. Vákuum vagy levegő gyakorlatilag ugyanaz.)

Az ötszörös kapacitás miatt ötszörös kell legyen a töltés is ugyanazon feszültség mellett (Q=C·U). Még mindig rá van kapcsolva a feszültségforrásra, ahonnan meg is kapja ezeket a töltéseket.


b) Levesszük a feszüktségforrásról.

Ettől a rajta lévő töltések ott maradnak, és ami fontosabb, később se mennek le.

(A fegyverzetek közötti feszültség is marad 24 volt.)


c) Kihúzzuk a szigetelőt.

Ettől a kapacitása az ötödére csökken. Mivel a töltésmennyiség változatlan, ezért a feszültség az ötszörösére kelljen változzon, hogy C·U változatlan legyen.


5·24 = 120, nem pedig 144.


Nem lehet, hogy K=6 van odaírva?

2015. jan. 20. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi az A részig jutottam el amikor csináltam de legalább most már le tudom vezetni ha megkapnám feladatban :)A kappa biztosan 5, PDF-ből másoltam át max annyi lehet hogy aki megcsinálta a feladatsort vagy rosszul írta be vagy a megoldást adta meg rosszul mert A B C D lehetőség van
2015. jan. 20. 16:20
 4/4 anonim ***** válasza:
Csak annyi történt, hogy a Fizipédián is félreolvasható jelölések vannak, nem hogy a tankönyvhöz képest is más néha. Jelezni kell a megfelelő helyen. :)
2015. jan. 22. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!