Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent reverzibilis...

Mit jelent reverzibilis reakciók esetében a limitatív komponens?

Figyelt kérdés

Találtam egy érdekes feladatot, a teljes szövege így szól:


Ecetsav és etanol észterzési reakciójának egyensúlyi állandója 4. Elegyítenek 2 mól ecetsavat, 4 mól etanolt, 6 mól etil-acetátot és 12 mól vizet. Egyensúlyban van-e a rendszer? Ha nem, merre tolódik el? Számítsd ki a hozamot a limitatív komponenshez viszonyítva.


Az első rész nem volt nehéz, számításaim szerint balra tolódik el 0,895 móllal. A hozamos résszel viszont eléggé meggyűlt a bajom. Amellett, hogy nem tudom, reverzibilis reakcióknál mi értelme hozamról beszélni, fogalmam nincs, mi az a limitatív komponens. Tudna valaki segíteni? Előre is köszönöm.



2015. jan. 19. 18:32
 1/4 anonim ***** válasza:

Attól, hogy a reakció nem teljes, még van értelme hozamról beszélni.

A "limitatív komponens" alatt szerintem azt érti a feladat, ami behatárolja a reakció végbemenetelét, azaz amelyik kiindulási anyagból kevesebb van.

Mivel az ecetsav és az etanol 1:1 mólarányban vesz részt a reakcióban, az ecetsav szabja meg, hogy mennyi etil-acetát tud képződni, mert abból van kevesebb. Hiába lenne tízszer ennyi etanol, akkor sem képződne több észter, mert nincs hozzá reakciópartner.

Ezért hozamszámításkor is az ecetsavból kell számolni.

2015. jan. 19. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Raptoid tudós: Megértem az okfejtésedet, de a reakció ebben a formában nem oly módon megy végbe, hogy az ecetsav határolja azt, feltéve legalábbis, hogy az előző alpontot jól oldottam meg. Mellékelek erről egy képet, remélem, ki tudod olvasni:


[link]


Pont ezért nem értem, hogy mi a limitatív komponens, mert reverzibilis reakcióknál úgyis egyensúly áll be.

2015. jan. 20. 21:11
 3/4 anonim ***** válasza:

Jól oldottad meg, de akkor is az ecetsav határolja be, csak nem olyan közvetlenül látszik, mint egy nem-egyensúlyi reakciónál.


Ez inkább definíció, de logikusan belátható, hogy akkor lesz maximális a kihozatal, ha a kiindulási anyagok a reakcióegyenlet szerinti mólarányban vannak jelen.

Tehát ha van 6 mól anyagod, akkor lesz a legtöbb terméked, ha 3-3 van belőlük, nem akkor ha 2 és 4.



Csináltam egy excel file-t, hozzá, próbáld ki magad, hogy változtatod a reaktánsok mennyiségét:

[link]

2015. jan. 24. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Így már étrthető, köszönöm szépen a választ és az excelezésbe fektetett munkát is!
2015. jan. 24. 18:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!