Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikor kell dipol-dipol, milor...

Mikor kell dipol-dipol, milor hidrogen-kotes es mikor diszperzios?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Ahogy a kerdest is latjatok, nem ertem mikor kell hasznalni, azt tudom hogy a dipol-dipol akkor, amikor polaros a kotes es a diszperzios apolaros, de a h2o (a viz) peldaul lehet mindketto, es nem tudom miert. A hidrogen-kotes se stimmel annyira..


Elore is megkoszonnem!



#kémia #diszperziós #dipól-dipól #hidrogén-kötés
2015. jan. 19. 20:30
 1/5 anonim ***** válasza:

[link]

ezt olvasd el, nekem anno segített. ha ezek után sem érted, dobj egy privátot, és elmondom.

2015. jan. 19. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Apoláris molekulák között van diszperziós kölcsönhatás


Ha a molekula dipólus, akkor vagy dipól-dipól kölcsönhatás vagy hidrogén kötés jön létre.


A hidrogén kötés gyakorlatilag egy speciális (erősebb) dipól-dipól kölcsönhatás. Bizonyos extra kritériumok teljesülése esetén (ami pl. a víz esetében teljesül) a dipól-dipól kölcsönhatást már hidrogén kötésként kezeljük.

2015. jan. 19. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem használni kell, hanem létre jön.


- diszperziós kölcsönhatás mindig van 2 molekula között.

- dipól-dipól akkor van, amikor két dipólusmomentummal rendelkező (gyk. poláros) molekula van jelen, például acetonitril

- hidrogénkötés pedig akkor, ha van egy hidrogén donor (SH, OH, NH), és egy akpceptor (S, N, O, stb...)

2015. jan. 19. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kicsit tudományosan lényegre törően fogalmazták meg a srácok, szerintem a kérdező nem a definíciót nem éri hanem konkrétan az egészet nem látja maga előtt


A dipol-dipol két olyan molekula között jön létre, amik dipólusak (= polárisak) van a molekulának egy negatív meg egy pozitív oldala, de egyébként a molekula abszolút semleges töltésű, azt jelenti igazából, hogy mennyire csábítja el a kötőelektronpárt az elektronnegatívabb. (ami egy szám, azt jelenti, hogy milyen erősséggel vonz be egy elektront, a fluor a legerősebb és a francium a leggyengébb.) Na most van két poláris molekula és úgy forognak hogy a negatív a pozitív mellett legyen, és ez egy gyenge összetartó erőt jelent. Nagyjából ezért oldódik a poláris oldószerben (pl víz) a poláris cuccok (pl HCl), ez tartja össze az oldatot. (ami persze így sem biztos hogy stabil, de pl víz sosem fog ugye apoláris benzinben oldódni illetve fog csak nagyon rosszul mert egyébként minden oldódik mindenben, ugye az O2-is a vízben pedig az apoláris)


A diszperziós kölcsönhatás ugyan ez csak apoláris vegyületekkel. Gyenge dipolarizáció jön létre az atomfelhők torzulása miatt. Ez egyébként gyengébb, mint a dipol-dipol.


A hidrogénkötés is az EN-on alapul. Vannak a nagyon nagy EN-ú elemek, amiknek nemesgázszerkezetéhez már csak 1-2-3 elektron kellene, és azt is a 2s^2 2p^3-4-5 kvantumállapotra gyűjtik. Ezek a Nitrogén, Oxigén és a Fluor.

Nemkötő elektronpárral képesek kötni egy olyan hidrogént ami elektronnegatívabb atommal van kovalens kötőpárral kötve. Így kapcsolódnak össze a vízmolekulák ezért magas a moláris tömegéhez képest az olvadás és forráspontja.

Szemléletesen : [link] (látod hogy az oxigénhez közelebb a piros elektronok helyzetét jelölő csík?)


Illetve van még egy eset ha már itt vagyunk, amikor egy poláris molekula molesztál egy apolárist (oldatban pl) így kismértékben az is poláris lesz az elektronfelhő torzulása miatt. Indukciós hatásnak hívják egyébként.

2015. jan. 19. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen a valaszokat, most mar ertem az egeszet, gyakoroltam is ra es most mar megy rendesen :)
2015. jan. 20. 20:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!