Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetett gömbvillám?

Lehetett gömbvillám?

Figyelt kérdés
Kb. 10 éves koromban futottam az utcán, vihar előtt, és egyszer egy hatalmas fényvillanás ölelt körül, de ezt szó szerint kell érteni. Mintha egy kisebb fürdőmedencényi fénybe estem volna - és ugyanabban a pillanatban egy hatalmas csattanás, mint amikor közvetlen közelre lecsap a villám - majd repültem olyan három méternyit, és a fenekemen landoltam. Semmi bajom sem lett, felugrottam, és futottam tovább. Viszont azóta a szagok 98 %-át nem érzem.

2015. jan. 27. 19:46
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Lehetett rendes villám is.
2015. jan. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem is inkább rendes villám. A gömbvillám ritkán csattan.
2015. jan. 27. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Isten tudja ! De lehetséges
2015. jan. 27. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
71%
Kamugééép!
2015. jan. 27. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
A leírás alapján egy sima villám csapott be előtted, szerintem olyan párszáz méterre. Nem kizárt, hogy belőled is kiindult egy "ellenvillám" felfelé a föld felől, de végül nem az találkozott a felülről jövő ággal. (Mázlid volt.)
2015. jan. 28. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
72%

Ő is kitalált sok hasonló történetet.

[link]

2015. jan. 28. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Ennyiből nem lehet megmondani, sőt utólag kideríteni sem. A gömbvillámokról ma még nagyon keveset tudunk, külön kutatócsoportok specializálódnak erre a témára, de még mindig többféle elmélet van, és egyik sem tökéletes.


A helyzet az, hogy gömbvillám rendkívül ritka. Nem ismeretes, hogy pontosan mikor, milyen körülmények között alakul ki.

Akik találkoznak vele, többnyire pontatlan leírást tudnak azonban csak adni, ill. gyakran a jelenségek megmagyarázhatatlanok.


Viszont mindegyikben van egy közös: Gömbszerű képződmény, kb 30 cm átmérőjű, erős fényű, szélre, anyagra érzéketlen. Megsemmisülését jellemző erős csattanás kíséri.


Mindezekhez hozzá kell tennem, hogy Magyarországon különösen ritka a gömbvillám. (Nem tudom, van -e egyáltalán valami adatforrás, hogy ilyet észlelt -e volna valaki pl. az elmúlt 100 évben).

2015. jan. 28. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
82%

Biztosan volt, mert kb 50 évvel ezelőtt (8 éves lehettem) egy néni fel jött a nagyanyámhoz beszélgetni és mesélni kezdett egy történetet, ami régebben vele történt meg.


Vaéami fényes gömbről berszélt ami /már nem nagyon emlékszem mit mondott/ talán a kályhán ketresztül jött, vagy az ajtón vagy az ablakon jött be... de mesélte, hogy végig ment minden mellett és lassan elhaladt a kályha félig nyitott ajtajánál is, amit megmozdított és (már nem tudom mit mondott, mert annyi hasonló történetzet olvasdtam már sok helyen, de beszélt valamilyen "kénköves pokol szag"-ról is) Azt megint már nem tudom, hogy lassan kiment valamelyik nyilászárón vagy elpukant valahol és akkor volt utána valami szag..


Szerintem, mivel elektromos jelenségről lehet szó, az inkább ionizált levegőnél érezhető ózon szag lehetettm csak az akkori emberek nem ismerték még az ilyen dolgokat. A néni is még falusi korában élhette át a dolgot, amikor még talán villany világítást sem ismerték.

A nagyanyám 1902-ben született és az asszony hasonló korú lehetett, talán kicsivel idősebb volt nála. Tehát elég régi a történet. Vannak ilyen dolgok, csak nagyon ritkán.


Azt is mondják a kutatók, hogy a viharoktól legalább 40 kilométeres távban fordulnak elő, amikor nem a közvetlen közelben van a vihar.

2015. jan. 29. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Ez az eset kb. 1961-ben történt meg. Ami említést érdemel, hogy nem ijedtem, nem is volt időm rá, mert mint mondtam, futottam, estem, azonnal felugrottam és szaladtam tovább. Évek múlva kezdetem az eseten gondolkodni, mert sokszor zavaró volt, hogy nem éreztem azt a szagot, amit a többiek. A büdöset, a gázszagot, egyes virágok illatát nem - ellenben a parfümök, a kocsiillatosítók és az akkusav szagára ki vagyok hegyezve, azt sokszorosan érzem. Ezt már évek múlva kötöttem össze az eseménnyel, mert előtte nem volt semmi bajom - de lehet, hogy nem a villám kavart be. A fény-körülölelés még ma is nagyon élénk emlék. Köszönöm a válaszokat.
2015. jan. 29. 17:52
 10/12 anonim ***** válasza:

Egy kis érdekesség! Az én nagyapám és édesanyám, vidéken pásztorvillámnak hívták a gömbvillám jelenségét! Akkor még nem volt "divat" ez a téma!

Megjelent a házban és nagy rumlit hagyott maga után. Azért nevezték el így mert sok tárgyat megmozgatott, és körbe- körbe suhant a helységeben.

Gyermekként lenyűgözött a történet! 35 éve kb.

2015. aug. 8. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!