Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan reagál a vízmentes...

Hogyan reagál a vízmentes réz-szulfát vizes oldata tömény kénsavval?

Figyelt kérdés

2015. jan. 28. 17:19
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
91%

Vízmentes réz-szulfát vizes oldata? Az milyen?

Sehogy nem reagálnak.

2015. jan. 28. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
"Vízmentes réz-szulfátból egy keveset desztillált vízben oldunk, majd öntünk rá tömény kénsavat. Mit tapasztalsz?"
2015. jan. 28. 17:29
 3/17 A kérdező kommentje:
Bocsi, hogy rosszul fogalmaztam, azt hiszem elsőre így kellett volna leírjam, ahogy volt a feladat.
2015. jan. 28. 17:30
 4/17 anonim ***** válasza:
91%
Hát szerintem továbbra sem reagálnak sehogy. A réz-szulfát oldódik vízben és megkékül. Kénsav hozzáadására nem történik semmi. Nem tudom mire gondolhatnak ezen túl.
2015. jan. 28. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. jan. 28. 17:44
 6/17 sadam87 ***** válasza:
90%
Nem tudom biztosan, hogy ez lehetséges-e, de a kénsav elég jó vízelvonó szer, és lehet, hogy el tudja vonni a rézionoktól a vizet, így elszíntelenítve az oldatot. Azért elég bizonytalan vagyok a fentieket illetően (egyrészt sosem hallottam ilyenről, másrészt így oldatban ez elég nehezen elképzelhető), de nem tudok más értelmes reakciót elképzelni, ami miatt érdemes volna elvégezni ezt a kísérletet.
2015. jan. 28. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 Ozmium42 ***** válasza:
Tapasztalatnak esetleg annyi, hogy felmelegszik.
2015. jan. 28. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat, abban maradtam, hogy nem reagál.
2015. jan. 28. 20:01
 9/17 anonim ***** válasza:
78%

Ha abban maradtál kérdező, hogy nem reagál, akkor rosszul döntöttél, mert bizony reagál; még sadam87 bizonytalan kémia tudása sem volt elég a kérdés egyértelmű megválaszolására sajnos, pedig 96%-on van: a kísérlet lényege, hogy a Cu2+ ion színe függ attól, hogy hány H2O molekulát koordinál.


A vízmentes CuSO4 fehér színű, kevés vízben oldva az oldat kék színű lesz, mert a Cu2+ ion 6-os koordinációjú akvakomplexe keletkezik:


CuSO4 + 6 H2O = [Cu(H2O)6]2+ + SO4(2-)


Tömény kénsav a hatására az oldat halványodni fog, mert a [hexaakva-réz(II)]2+ komplex ionból elvonja a H2O molekulákat; annál halványabb kék színű a réz(II) ion akvakomplexe, minél kevesebb vízmolekulát koordinál:


A [Cu(H2O)]2+ már nagyon halvány kék.


Megjegyzés: nem biztos, hogy ezt érteni fogod, de ha jobban érdekel a téma és meglesz a tudásod hozzá, akkor nézz utána a fémionok kristálytér felhasadásának.

2015. jan. 29. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

#9

Tudnál erről valami forrást mutatni? Nem tudom elhinni, hogy a kénsav ilyen szinten el tudná vonni a CuSO4-el koordinált vizeket. Semmilyen kísérletet vagy leírást nem találtam, ami ezt megerősítené. Logikusnak logikus, de hogy tényleg így lejátszódik-e, azzal kapcsolatban kicsit szkeptikus vagyok.

2015. jan. 29. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!