Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Marx György tényleg előbb...

Marx György tényleg előbb doktorált, mint kapott diplomát?

Figyelt kérdés
Ez hogy lehetséges? Ezt írja wiki. Milyen oktatási rendszer volt akkoriban, ami ezt lehetővé tette?
2015. márc. 3. 20:12
 1/7 anonim ***** válasza:

A wikin ez nem volt egyértelműm, de egy másik forrás szerint valóban így volt.


"Már hallgató korában demonstrátorként dolgozott a csillagászati tanszéken. Kiváló képességeire és páratlan munkabírására jellemző, hogy előbb doktorált le, mint ahogy az egyetemi diplomáját megkapta. "

[link]

2015. márc. 3. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Itt olvashattam, több helyen is olvastam róla, már Marx Györgyről. No de a kérdés még mindig adott.
2015. márc. 3. 21:34
 3/7 anonim ***** válasza:
A válasz is adott: "igen".
2015. márc. 3. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Értem az eddig válaszokat, de ez csak részben válasz! Hogyan volt ez lehetséges?

Ma ez elvileg lehetetlen. Doktori képzésre, vagy akár egyéni felkészüléssel doktori fokozat megszerzésére csak akkor vehetnek föl valakit, ha van MSc (vagy hasonló szintű) egyetemi diplomája.

2015. márc. 3. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Így van. Elolvastam valamit, arra kérdeztem rá, első ezt Te is elolvastad és az alapján válaszoltál. Ez így pont annyira pontos információ, hogy semennyire. Ennek az egésznek a módja érdekelne vagy nekem az is jó, ha megmondjátok hol tudok ennek utána járni.
2015. márc. 4. 06:05
 6/7 gromo ***** válasza:

Bogarásztam egy kicsit a neten. Amit össze tudtam szedni az a következő : Marx György 1950-ben szerezte meg egyetemi diplomáját s ugyanabban az évben a doktori címet is ( a kettő között pár hónap különbség lehetett gondolom, elképzelhető, hogy a diplomáját később kapta kézhez)a „Nemstatikus gravitációs terek” c. munkájával. Pont 1950-es évek elején volt az az időszak, amikor az egyetemek egy rövid időre visszakapták a korábban tőlük megvont jogot, mely szerint doktori címet adományozhattak. Valószínűleg Marx György is ebbe az időszakban kapta meg a doktori címet, ez azonban nem minősült tudományos fokozatnak (wiki). Az akkori szabályozás valószínűleg nem ragaszkodott kiemelkedő tudományos munka esetén a diploma meglétéhez (márpedig Marx György munkája igencsak kiemelkedő volt) így az egyetemnek joga lehetett odaítélni a doktori címet. Ez (szerintem) az ún. "kisdoktori" cím lehetett, amit dr. univ. megjelöléssel illettek. Hasonló értéke volt, mint a jogászok, ill. orvosok alapból járó doktori címének.

Ma a szabályozás más, a fokozatok is mások, nyilván a mai helyzetben ez nem volna lehetséges. Az akkori helyzet még a mainál is zűrzavarosabb lehetett. Valószínűleg az ELTE archivumában megtalálhatók azok a dokumentumok, melyek tartalmazzák azokat az akkori szabályokat, amik a fenti "furcsaságot" lehetővé tették.

Források : [link]

[link]

[link]

2015. márc. 4. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Megnézem majd a linkeket is.
2015. márc. 4. 16:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!