Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » EKG-val kapcsolatban valaki...

EKG-val kapcsolatban valaki tud segíteni? III-éves orvostanhallgató vagyok, és most vesszük normálisan, picit elvesztem. Köszönöm. :D

Figyelt kérdés

Sziasztok, van az EKG-nál a végtagi elvezetés, ahol:

I.: Bk-->JK

II.:Bk-->BL

III.:BK-->BL

Na már most van ezenkívül az aVR,aVF,aVF.

Ha az Einthoven 3-szögbe belerajzolom/szerkesztem ezeket az aV-ket, akkor nekem a JK-ból indul az aVR a III. elvezetés közepéig, a BK-ból indul az aVL a II-elvezetés közepéig, és az aVF megy az I. elvezetés közepétől a BL-hoz.

Most jön a kérdés:

Ha hozzáadom a fokokat/szögöket, akkor aVR jobb vége 30, aVL bal vége 150, aVF 90. Viszont több ábrán is láttam,h megjelenik egy vízszintes vonal, a 0fok, amit I-nek nevez el. Ez most az I-es elvezetés levetítése? Illetve a 120fok lesz a III-as elvezetés, illetve a 60fok a II-elvezetés. Vagyis megcserélődik.

Kérem valaki feltudna világosítani,h most mi van?:D Köszönöm.



#orvostanhallgató #EKG #elvezetés #Einthoven háromszög
2015. márc. 19. 18:17
 1/2 anonim ***** válasza:
Remélem, lesz olyan, aki tud válaszolni, de én még a kérdést sem értem, pedig majdnem 30 éve nézegetek ekg-kat. Tapasztalatom szerint a mindennapi diagnosztikában nem agyalunk ilyeneken, mint te, de lehet, hogy kéne.
2015. márc. 20. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Elég bonyolultan tetted fel a kérdést, de szerintem a Cabrera-körre gondolsz. Lényegében megtehetjük azt, hogy a végtagi elvezetések vektorait párhuzamosan eltoljuk, így egy közös kezdőpontba téve őket, megmondható, hogy az adott elvezetések milyen irányba mutatnak. És az Einthoven I valóban 0 fok felé mutat, a II 60 fok felé, a III pedig 120 felé. De nincs megcserélődés, ennek így kell lennie, mivel az I-estől az órával egyezően megy a körüljárási irány, tehát: avL: -30°, I: 0°, II: 60°, aVF: 90°, III: 120°, avR: 210°(-150°). És ha ezeket az origón át meghosszabbítjuk, akkor még megkapjuk a tükrözött elvezetések irányait is. Ezért van az is pl. hogy mivel az aVR tükörképe nagyjából az I és II közé esik, így az aVR-ben az EKG-kép kb. megfelel egy I-es és II-es közti állapot tükörképének.


Itt van egy jó ábra az irányokról: [link] . A Cabrera-kör alapján ránézésre meghatározható a tengelyállás is, mivel a tenegly egyszerűen abba az irányba mutat, ahol a legpozitívabnb a QRS-eredő.

2015. márc. 20. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!