Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi értelme van megkülönböztetn...

Mi értelme van megkülönböztetni a szerves és szervetlen kémiát?

Figyelt kérdés
Már a wikipédia is azt mondja, hogy nincs elkülönült, "jól látható" határvonal a kettő között, mert ezt régen vezették még be, a kémia hajnalán, amikor élő dolgokat vizsgáltak vagy épp élettelent. Még nem rétek annyira a témához, de nem maradi dolog már ez? Esetleg van valami megállapítás, meg tételek amik csak szerves kémiára értelmezhetőek? Elvégre a szervetlen kémia is csak kémiai reakciók összessége és nem működik másként, mint a szerves(az én legjobb tudásom szerint). Kérlek világosítsatok fel róla ha nem így van, mert most tényleg homály borul a szememre ebből a szempontból.

2015. márc. 22. 11:43
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Pedagógiai okokból. Teljesen máshogy kell egy szerves reakcióhoz hozzáállni, mint egy szervetlenhez. Más elvek alapján tudod jól megérteni a kettőt. Persze lehet az egyikben tanult elveket a másikra alkalmazni, csak sokszor nem túl jól. Így könnyebb tanulni is meg tanítani is. Természetesen a fizikai törvények azonosak. És természetesen az iparban senki nem fog azon filozofálni, hogy a reakció szerves vagy szervetlen vagy épp a kettő között van. De tanulás szempontjából szerintem nélkülözhetetlen ez a felosztás.
2015. márc. 22. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
És ez miben segíti elő az oktatást? Mármint nekem pont úgy tűnik nehezíti, mert ugyanazon fogalmakat 2 csoportra kell osztania egy olyan diáknak aki nem tanult előtte ilyet. Én már túl vagyok a középiskolán tehát nincs rá szükségem(ne azt higgyétek lázadó kisiskolás vagyok), de még akkor sem tiszta mit kell másként csinálni vagy nézni benne(jó persze gondolom, hogy pl.: gázok keletkezése egy emberi testben meg a szabad ég alatt nem ugyanolyan hatású(mármint végeredményét tekintve az emberre és a szabad égre), de ezen kívül esetleg valami más?
2015. márc. 22. 12:24
 3/14 Vree ***** válasza:
100%

A szerves kémia semmi más, mint a szénvegyületek kémiája.

De az élet nem véletlenül a szenet választotta alapul: a szénnek kiemelkedő a katenációs képessége, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag vég nélkül tud önmagával molekulákba kapcsolódni. Ez azt is jelenti, hogy a szénvegyületek száma és változatossága sokkal nagyobb, mint a legtöbb elem esetében, és ennek az anyagnak a mérete és bonyolultsága indokolttá teszi a kiemelt helyen kezelést.


A másik oka pedig nyilván az interdiszciplináris (orvosi, biológusi, stb.) jelentősége.

2015. márc. 22. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Vree ***** válasza:
100%

Egyébként azt jól látod, hogy a szerves kémia ugyanúgy csak a kémián belül egy alterület, és ugyanazok a szabályok működtetik.

De senki nem is állít mást.

2015. márc. 22. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Aha, tehát akkor a szerves kémia csak szénvegyületekkel foglalkozik(mondjuk így kimondva elég hülyén hangzik), de így lenne? Mert így akkor értem(érteném), miért van így különválasztva, mert eddig azt hittem csak egy hagyomány a régi kutatóktól akik még elkezdtek foglalkozni kémiával.
2015. márc. 22. 12:45
 6/14 anonim ***** válasza:
36%

És miért kell megkülönböztetni egymástól a fizikát és kémiát? A kémiát és biokémiát? A biokémiát és biológiát? A biológiát és orvoslást? Az orvoslást és a népegészségügyet? A népegészségügyet és a társadalomtudományt? A társadalomtudományt és az irodalmat? „Nincs elkülönült, jól látható határvonal semelyik kettő között.”


Összegezve: Miért kell megkülönböztetni a fizikát és az irodalmat?

2015. márc. 22. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Ezek között lehet mégis jól elkülönült határvonalat adni, mert ugye az irodalom nem foglalkozik a mozgástörvényekkel meg az éghajlat változásokkal, ugyanígy nem foglalkozik a biológia sem Ady műveinek kielemzésével.

Elvileg a tudományban mindennek megvan a maga haszna(hisz azért találták ki) és előzőnek válaszolva még mindig ezt keresem, hogy ez csak azért alakult így ki, mert amikor az alkímiából kivált a kémia, az akkori emberek(mert logikusan tudás nélkül mindenki így járna el) kettéválasztották az élőlények kémiáját az élettelen dolgok kémiájától, vagy ennek ma is van valami foganatja? Ma már tudjuk, hogy a két kémia teljesen azonos dolgokat ír körül, de még mindig nem tudom(vagyis biztosan nem), hogy mi a különbség a kettő között amiért ma is így használjuk.

2015. márc. 22. 12:58
 8/14 anonim ***** válasza:
36%

> „Ezek között lehet mégis jól elkülönült határvonalat adni, mert ugye az irodalom nem foglalkozik a mozgástörvényekkel meg az éghajlat változásokkal, ugyanígy nem foglalkozik a biológia sem Ady műveinek kielemzésével.”

Igen, és itt az ellentmondás a logikádban.

2015. márc. 22. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Tökre örülök neki, hogy likai ellentmondásokat keresel, ahelyett, hogy megválaszolnád a kérdésemet egekbe törő intellektualitásoddal. Tehát ha ilyen magasan képzett és mesteri szinten mindent tudomány űtő egyén vagy lennél kedves ezt a rövid mondatot ide leírni a nagy semmi helyett?
2015. márc. 22. 13:12
 10/14 anonim ***** válasza:
51%
Minden kategorizálás önkényes. A természet nem kategóriánként épül fel, hanem csak úgy van, és mi kategorizáljuk, hogy könnyebben fel tudjuk fogni. A kérdés az, hogy hasznos-e a kategória vagy sem. A szerves-szervetlen kémia felosztás hasznos, mint írtam pedagógiai okokból. Húzhatunk egyértelmű határt a fizika meg az irodalom közé, persze. De azt a határt mi húztuk, és mindössze annyi okunk van rá, hogy nekünk így kényelmesebb. Húzhatunk egy határt ha akarunk a szerves és szervetlen kémia közé is, meg is tesszük, és addig tartjuk be ezt a határt, amíg hasznosnak érezzük. Ne láss bele túl sokat az emberek önkényesen kitalált kategóriáiba.
2015. márc. 22. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!