Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika, egyenletes vonalú...

Fizika, egyenletes vonalú egyenletes mozgás. Hogyan kell megoldani?

Figyelt kérdés

Egyenes országúton v1 = 36 km/h sebességgel jármű közeledik. Az úttól d = 50 m távolságra levő személy a járművet akkor veszi észre, mikor az tőle l = 200 m távolságra van.


Ennek a) feladatát már kitettem korábban, azonban a b)-vel sem boldogulok. :( Így szól:


Mekkora az a legkisebb sebesség, amellyel futva a járművet még elérheti? (Nincs megadva a szög.)


Felkínál egy megoldást, csak nem értem, mi alapján írt fel egy egyenletet. Ehhez az országutat vízszintes egyenes vonallal jelöli. A jármű balról jobbra tart. A személy lentről tart felfelé a merőlegeshez képest alfa szögeben. A jármű és a személy közötti l távolságnak vonala béta szöget zár be az országúttal.


Felírt két egyenletet a megoldásban kezdetben, de sajnos nem értem őket:


v2*sin(alfa)*t = v1*t-l*cos(béta)

v2*l*cos(alfa-béta) = d*v1


Az elsőt még el tudom képzelni fizikailag, bár nem igazán értem a felírását, a másodikat meg még annyira sem. Az eredményt meg már ezekből vezették le, azt megértettem, csak ezeknek a felírását nem. De másik, önálló megoldást is mutathattok. Köszönöm szépen.



2015. márc. 31. 14:43
 1/3 anonim ***** válasza:

Nekem az jött ki, hogy alfa=béta.


Az első egyenlet világos, bár kissé fura a rendezése: azt fewjezi ki, hogy az autó utazási ideje a találkozásig megegyezik a gyalogoséval. A másodikat nem írtad félre?


Az biztos, hogy az időegyenlőségből adódik az alábbi egyenlet:


d/(v2*cos(alfa)) = (l*cos(béta)+d*tg(alfa))/v1


Ebből kifejezve v2-t, mint alfa függvényét, és ennek alfa szerinti deriváltját egyenlővé téve nullával kapjuk, hogy tg(alfa) = d/(l*cos(béta)) = tg(béta), azaz alfa=béta.

2015. márc. 31. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nem írtam félre, most is leellenőriztem.

Arra kell figyelni, hogy itt nagyon hasonlít az "l" betű az "1"-es számra, véletlenül se keverjük a kettőt. :)

2015. márc. 31. 16:31
 3/3 Tom Benko ***** válasza:
Első lépésként rajzold le, jelöld be a lényeges adatokat, azután keress összefüggéseket.
2015. ápr. 1. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!